Miesten Superpesiksessä sekä Joensuun Maila että Kiteen Pallo -90 jopa kasvattivat yleisökeskiarvoaan poikkeuskaudesta huolimatta. KiPa herätti valtakunnallistakin huomiota esittelemällä uuden stadionin yleisölle nuoren joukkueen, joka heitti asiantuntijoiden arviot romukoppaan sijoittumalla viidenneksi. Vahvaan rooliin noussut seuran oma kasvatti Elmeri Purmonen ansioitui alueen parhaana poikapelaajana. Palkittu valmennustiimi – Petri Tuuva, Saku Havukainen ja Eero Pitkänen – teki loistavaa työtä nuoren joukkueen kanssa.

KiPa on vuoden pesäpalloseura Savo-Karjalassa. Seuran ympärillä on tapahtunut viime vuosina paljon myönteistä kehitystä ja sen tulevaisuus näyttäytyy valoisana.

Komea kruunu juhlavuoden pesiskesään!Kiteen Pallo on valittu Savo-Karjalan alueen vuoden pesisseuraksi!#kipasydän #keskikarjala #kipa90 #pesis #superpesis #rantakenttä

Julkaissut Kiteen Pallo Lauantaina 3. lokakuuta 2020

 

Vahvaa juniorityötä myös Joensuussa

Vaikka miehet putosivat mitaleilta kahden peräkkäisen Suomen mestaruuden jälkeen, JoMalle kausi oli historiallinen. Seuran naisjoukkue nousi ensimmäisellä superpesiskaudellaan yhdeksänneksi Pesä Yseistä Lappeenrannasta Joensuuhun siirtyneen kapteenin Marianne Roihan johdolla. Roiha palkittiin Savo-Karjalan alueen parhaana naispelaajana ja saman seuran nuori tähti Konsta Kettunen parhaana miespelaajana.

Lisäksi vuoden junioriseuraksi arvostettu JoMa voitti kautta aikain ensimmäiset junioreiden SM-mitalinsa. B-poikajoukkue vei SM-hopeaa ja B-tyttöjoukkue SM-pronssia. Alueen nuorisovalmentajina palkittiin poikajoukkueen Jarno Sutinen ja Petri Pennanen.

Toisena uutena joukkueena naisten Superpesiksessä nähtiin yhdeksän vuoden tauon jälkeen Siilinjärven Pesis. Alueen parhaan tyttöjuniorin palkinnon vei vasta 17-vuotias nuori lupaus Johanna Pirskanen, yksi sarjan parhaista kentällemenijöistä.

 

Kuronen-Kutvonen vihelsivät pitkälle syksyyn

Miesten Superpesiksessä välieriin ja pronssiotteluun ylsivät pelituomari Jaakko Kuronen sekä vuoden tuomarin pystin pokannut syöttötuomari Eki Kutvonen Varkaudesta. Vuoden nuorisotuomarina palkittiin Kristian Korolainen Siilinjärveltä.

Johtoryhmän pytyn sai arvostettu liperiläinen pesäpallotuomari Juha Kosonen, joka päätti huikean 45-vuotisen tuomariuransa. Kosonen vihelsi miesten Superpesiksen pelituomarina vuosina 2005–09.

Vuoden seuratyöntekijöinä Savo-Karjalan alueella palkittiin Pesä Ysien Tanja Hytti, Siilinjärven Pesiksen Hannu Kiiski, Joensuun Mailan Tommi Moilanen, Punkaharjun Urheilijoiden Ahti Siitonen ja Viinijärven Urheilijoiden Ritva Varpoila.

Tommi Moilanen

Ritva Varpoila

 

Pesäpalloliiton Savo-Karjalan alueen kaikki palkitut 2020

 • Naispelaaja: Marianne Roiha; Joensuun Maila
 • Miespelaaja: Konsta Kettunen; Joensuun Maila
 • Tyttöjuniori: Johanna Pirskanen; Siilinjärven Pesis
 • Poikajuniori: Elmeri Purmonen; Kiteen Pallo -90
 • Valmennustiimi: Kiteen Pallo -90, miesten superpesisjoukkue – Petri Tuuva, Saku Havukainen ja Eero Pitkänen
 • Tuomari: Eki Kutvonen, Varkaus
 • Nuorisotuomari: Kristian Korolainen, Siilinjärvi
 • Seuratoimija: Tanja Hytti; Pesä Ysit, Lappeenranta
 • Seuratoimija: Hannu Kiiski; Siilinjärven Pesis
 • Seuratoimija: Tommi Moilanen; Joensuun Maila
 • Seuratoimija: Ahti Siitonen; Punkaharjun Urheilijat
 • Seuratoimija: Ritva Varpoila; Viinijärven Urheilijat
 • Seura: Kiteen Pallo -90
 • Junioriseura: Joensuun Maila
 • Nuorisovalmentaja, B-C-ikäiset: Joensuun Maila, poikien Superpesis – Jarno Sutinen ja Petri Pennanen
 • Juniorivalmentaja, D-F-ikäiset: Elina Partanen; Kiteen Pallo -90
 • C-tyttö: Marianne Sivonen; Joensuun Maila
 • C-poika: Veeti Venäläinen; Puijon Pesis, Kuopio
 • D-tyttö: Aino Koistinen; Joensuun Maila
 • D-poika: Elmeri Lonkainen; Joensuun Maila
 • E-tyttö: Mona Asikainen; Viinijärven Urheilijat
 • E-poika: Veeti Lappalainen; Joensuun Maila
 • Menestyjä: Joensuun Maila, B-pojat, SM-hopeaa
 • Menestyjä: Joensuun Maila, B-tytöt: SM-pronssia
 • Menestyjä: Joensuun Maila, D-pojat, valtakunnallisen lopputurnauksen pronssia
 • Johtoryhmän pytty: Juha Kosonen, Liperi