Siilinjärveläiset saivat eilen makeaa mahan täydeltä. 2.9.2018 jää seuran historiankirjoihin ikimuistettavana päivänä. Ensin naiset varmistivat sarjanousun Ykköspesikseen voittamalla Hämeenkyrön toistamiseen viikonlopun aikana. Sunnuntain pelin lukemat olivat 2-0 (9-2, 4-3). Kun nousujuhlat oli naisten ottelun päätyttyä vielä Mantun kentällä käynnissä, niin kesken juhlahumun kantautui tieto Haminasta, että myös miehet varmistivat nousun Superpesikseen. Ja kaiken lisäksi nousu varmistui komeilla toisen jakson juoksujuhlilla. Pelin päätyttyä taululla komeili lukemat 0-1 (3-3, 3-15). Tätä päivää oli siilinjärvellä odotettu ja toivottu, joten sen kunniaksi Mantulla nostettiin välittömästi Superpesis lippu salkoon.


Edellinen pohjoissavolainen joukkue miesten Superpesiksessä oli Puijon Pesäpallo, joka pelasi Superia kausina 2002-2009 saavuttaen SM-pronssia  vuonna 2006. Siilinjärvellä on Superpesistä pelattu viimeksi kaudella 2011 naisten toimesta. SiiPe:n miesten viimeisin Superpesis kausi on jo 20 vuoden takaa, eli vuodelta 1998.

Tätä päivää on SiiPe:n miehet odottaneet ja nyt se tavoite vihdoin toteutui. Kuva: Siilinjärven Pesis.


Siilinjärven Pesis on perustettu syksyllä 1987 ja seuran reilun 30 vuoden historian aikana miehet ovat pelanneet Superpesistä 10 kautta, vuosina 1988-1993 ja 1994-1998. Näiltä vuosilta ei ole saavutuksena yhtään SM-mitalia. Ensimmäinen ja toistaiseksi ainut miesten SM-mitali on vuodelta 1986, jolloin Siilinjärven Ponnistuksen nimissä miehet voittivat SM-hopeaa. Seuran naiset ovat puolestaan pelanneet Superpesistä 1990-2011, saavuttaen 3 SM-hopeaa vuosina 1993-1995 ja yhden SM-kullan vuonna 1999.

SiiPen naiset juhlimassa Ykköspesikseen nousua Mantun kentäll


Sekä miesten, että naisten joukkueet ovat tällä hetkellä rakennettu hyvin pitkälti ”oman kylän” kasvattien varaan ja sopivia täsmähankintoja on tehty aina tarpeen mukaan. Nousut ovatkin vahvan juniorityön sekä pitkäjännitteisen seuratyön tulosta ja sen takia maistuvat erityisen makealle reilun 21 000 asukkaan Siilinjärvellä.
Tästä kääntyy nyt uusi lehti seuran Superpesishistoriassa ja aika näyttää, että mihin saavutuksiin tällä aikakaudella ylletään.
Aiheesta lisää Siilinjärven Pesiksen nettisivuilla ja pesisnetissä.