Ajankohtaista

NUORISOLEIRIN 2018 TSEMPPARILISTA

Leirille osallistuneet joukkueet ovat valinneet joukostaan leirillä ansiokkaasti joukkuehenkeä nostattaneen pelaajan, alla lista heistä!

POJAT:

Jokioisten koetus: Vihtori Kalliomäki

Alajärven Ankkurit: Jami Lassila

Espoon Pesis White: Kalle Kumpulainen

Espoon Pesis Blue: Oscar Smith

Ylivieskan Kuula: Iiro Seppälä

PattU Juniorit -02: Jaakko Hietikko

Kankanpään maila: Santtu Nenonen

Kempeleen Kiri: Juha Hannila

Kempeleen Kiri Blue: Samu Andelin

Sotkamon Jymy: Aapo Komulainen

Roihu: Luukas Laitinen

Haminan Palloilijat: Jesse Salmela

Eurajoen Veikot: Peetu Putro

Kärsämäen Kataja 2: Väinö Huovila

Keravan Pesis Juniorit: Onni Kivioja

PattU Juniorit -03-04: Jesse Pihlajamaa

Jyväskylän Kiri Juniorit Blue: Aatu Pulkkinen

Jyväskylän Kiri Juniorit White: Konsta Tourunen

Oulun Lippo Juniorit Sininen: Niko Kjellman

Kärsämäen Kataja 1: Miska Vilppola

Seinäjoen Maila-Jussit 3: Matias Lankio

Oulun Lippo Juniorit Valkoinen: Santtu Savusalo

Joensuun Maila: Aale Junkkarinen

Hyvinkään Tahko 1: Santeri Jokinen

Imatran Pallo-Veikot 2: Jyri Immonen

Pöytyän Urheilijat: Aaro Nieminen

Ulvilan Pesä-Veikot: Eemeli Pitkäranta

Hyvinkään Tahko 2: Eetu Lehto

Seinäjoen Maila-Jussit 1: Juha Kivistö

Seinäjoen Maila-Jussit 2: Aleksi Koski

Lahden Mailaveikot: Eemeli Laine

Turku-Pesis: Juho Veijalainen

Manse PP: Samu Hakanen

Napapiirin Pesis team: Eetu Vikajärvi

Kouvolan Pallonlyöjät 1: Santeri Inkilä

Kouvolan Pallonlyöjät 2: Elias Lahti

Kouvolan Pallonlyöjät 3: Joni Tamminen

 

TYTÖT:

Oulun Lippo juniorit 2: Heidi Juutinen

Oulun Lippo juniorit 1: Nelli Kokko

Ulvilan Pesä-Veikot: Mai-Neea Aalto

Tyrnävän Tempaus: Annika Mikkola

Lahden Mailaveikot: Meri-Maija Lahdelma

Pöytyän Urheilijat: Nenna Rahkala

Siilinjärven Pesis: Sara Hyötyläinen

Muhoksen Pallosalamat: Henriikka Anttila

Keravan Pesis: Aino Makkonen

Mynämäen Vesa: Elviira Laiho

Joroisten Urheilijat: Siiri Tarvus

Kirittäret, Jyväskylä: Riina Rautio

PattU Juniorit: Telma Nikola

Pesä Ysit: Essi Rytteri

Kuusankosken Puhti: Erika Sauvala

Manse PP: Hanna Beversdorf

Mailajuniorit Kankaanpää: Katri Perna

Toholammin Urheilijat: Silja Remesaho

Rauman Fera 1: Emma Junnila

Rauman Fera 2: Sara Laine

Haapajärven Pesä-Kiilat: Lotta Myllylä

Joensuun Maila mustat: Johanna Härkönen

Seinäjoen Maila-Jussit 1: Senni Tuuri

Seinäjoen Maila-Jussit 2: Sanni Mäenpää

Lapuan Virkiä: Krista Kontio

Pesäkarhut Pori 1: Emilia Mattila

Hyvinkään Tahko: Kiia Porola

Kempeleen Kiri: Oona Temonen

Ylihärmän Pesis-Junkkarit 1: Elli Haukkala

Ylihärmän Pesis-Junkkarit 2: Juuli Ylinen

Hämeenkyrön Räpsä: Veera Mustapuro

Ruoveden Pirkat: Anna Ahonen

Mailattaret, Vaasa: Ada Karlsson

Kokemäen Kova-Väki: Taru Silvola

Oulunsalon Vasama: Sofia Kivioja

Jalasjärven Jalas: Miretta Kivilahti

Pesäkarhut Pori 2: Nea Lehtonen

KeKi/PattU: Pinja Karttunen

Peräseinäjoen Toive: Sara Rinta-Korkeamäki

Vimpelin Veto: Venla Karjalainen

Espoon Pesis: Ilona Viljakainen

Kajaanin Pallokerho: Silja Hakala

Haminan Palloilijat 2: Nea Muukka

Porin PesäkarhutD: Patricia Norrgård

Laitilan Jyske: Aada Mäntysalo

Kannuksen Ura: Kia Hannus

Sievin Sisu: Ella-Sofia Verkasalo

Roihu: Lovisa Leino

Joensuun Maila punaiset: Siiri Surakka

 

Tuomarit:

Neea Koikkalainen

Otto Heijari

 

Tsemppituomarit:

Petra Matero

Riku Villikka

 

ITÄ-LÄNSI-OTTELUIDEN 2018 TULOKSET

ITÄ-LÄNSI POJAT
PELISARJA

Poikien pelisarjan itä-länsi-ottelussa Länsi ottaa idästä voiton lukemin 5-7!

Lännen joukkueen ykkönen: Topi Still

Lännen joukkueen kakkonen: Aapo Aittoniemi

Idän joukkueen ykkönen: Miika Hangasmaa

Idän joukkueen kakkonen: Roni Vainikainen

Kentän paras pelaaja: Veeti Näppä

ITÄ-LÄNSI TYTÖT
PELISARJA

Itä ottaa Lännestä voiton lukemin 10-5 tyttöjen pelisarjan itä-länsi-ottelusta!

Idän joukkueen ykkönen Loviisa Laulainen

Idän joukkueen kakkonen Aada Koistinen

Lännen joukkueen ykkönen Aino Perkiö

Lännen joukkueen kakkonen Jasmin Viitanen

Kentän paras pelaaja: Iida Säilynoja

ITÄ-LÄNSI TYTÖT
KILPASARJAT

Tyttöjen kilpasarjan Itä-Länsi-ottelussa voiton otti hienosti länsi lukemin 1-0.

Lännen ykkönen: Aino Tanhua

Lännen kakkonen: Jasmin Andreasen

Idän ykkönen: Lilian Koskela

Idän kakkonen: Johanna Pirskanen

Kentän paras pelaaja: Venla Karttunen

ITÄ-LÄNSI POJAT
KILPASARJA

Poikien kilpasarjan itä-länsi ottelussa länsi joutui taipumaan idän ottaessa 1-0 voiton!

Idän ykkönen: Petteri Alanen

Idän kakkonen: Niko Tuikka

Lännen ykkönen: Aappo Savikoski

Lännen kakkonen: Anton Peltomäki

Kentän paras pelaaja: Väinö Väänänen

 

 

 

PELISARJAN ITÄ-LÄNSI

 

POJAT, ITÄ

Pelinjohtajat: Niko Malvila, Siipe

                      Mika Pirinen, IPV

Valitsija: Jussi Järvinen

Johannes Kiri, Hamina

Antti Rosendahl, KPL3

Juuso Puumala, KePe

Tatu Lehmussaari, IPV2

Kosti-Santeri Tams, Kiri White

Antti Laukkanen, Käka2

Juho Lumijärvi, KeKi

Kaapo Kinanen, LMV

Roni Vainikainen, Siipe

Miika Hangasmaa, Roihu

Pyry Sormunen, Oulun Lippo

Mikke Tcsheshmenski, Tahko2

 

POJAT, LÄNSI

Pelinjohtajat: Veli-Pekka Still, NaPe

                      Esa Kesänen, Espoo White

Valitsija: Toni Marjamäki

Mikael Mäkelä                    Pattu

Veeti Keskitalo                   Pattu

Eemeli Pitkäranta               UPV

Veeti Näppä                        SMJ2

Aapo Aittoniemi                  SMJ2

Samuel Pirkkanen              Turku

Otso Koljonen                     Espoo White

Vili Hettula                          Espoo White

Elias Kuronen                     EuVe

Riku Viertola                       Joko

Veeti Hakola                       Nape

Topi Still                              Nape

 

TYTÖT, ITÄ

Pelinjohtajat: Jari Hänninen, KePe

                      Arttu Huhtala, Hp-K

Valitsija: Saara Suomalainen                                          

Henriina Talvensaari, Puhti

Larissa Isokääntä, KeKi/Pattu

Lotta Anttonen, PesäYsit

Aada Koistinen, JoMa

Aada Määttälä, TohU

Elsa Nyman, Kirittäret

Marja-Leena Kahilainen, HP-k

Iina Holma, JoU

Greta Huotari, KePe

Sara Koivikko, HP

Silja Särkkä, Oulun Lippo

Iida Säilynoja, Sievin Sisu

Loviisa Laulainen, Tahko

 

TYTÖT, LÄNSI

Pelinjohtajat: Teijo Manninen, RuoPi

                      Janika Herrala, ViVe

Valitsija: Linda Viita

Aino Perkiö,  Smj2

Camilla Johansson, Espoon C-tytöt

Jasmin Viitanen, Ruopi C

Elma Peltola, Peto

Viivi Seppälä, Jalas

Anniina Alho, KK-V ct

Taru Heikku, Fera C2

Elsi Ventelä, UP-V C-Tytöt

Viivi Koskinen, Manse PP C-tytöt

Kaisa Viitala, Pesäkarhut D-punaiset

Elisa Heikkala, Vive

Veera Tanner, Myve

Annika Leppälä, Pattu C-tytöt

 

PELISARJAN TUOMARIT:

Pojat:

PT Lauri Nikulainen

ST Paavo Nurmi

2T Riku Mäkelä

3T Jonna Ahlholm

TT Hanna Mäntylä

Tytöt:

PT Tiia Lahtinen

ST Meri Hämäläinen

2T Ellinoora Mäkelä

3T Tom Rothström

TT Joonas Julkunen

 

KILPASARJA – ITÄ-LÄNSI

POJAT, ITÄ

Pelinjohtajat: Akseli Wiik, Lippo

                      Ilkka Ylitalo, Kiri

Valitsija: Ville Viita

Joona Kinnunen KäKa

 Atte Kuosmanen KäKa

Väinö Väänänen Tahko

 Petteri Alanen Tahko

 Elmo Peltonen Tahko

Ville Hyvönen Kiri

Tino Alaspää Lippo

Miika Timonen IPV

 Timi Joukainen KPL

Justus Niemeläinen JoMa

Niko Tuikka SoJy

Niilo Jyrkkä KeKi

 

POJAT, LÄNSI

Pelinjohtajat: Paavo Kallio, PöU

                      Riikka-Maria Rintee, Manse PP

Valitsija: Jukka-Pekka Vainionpää

Onni Risku Smj

Jaakko Hautaniemi Smj

Rony Saari AA

Perttu Olli Vive

Antton Peltomäki Vive

Juho Heikkala Vive

Aappo Savikoski YK

Eemeli Jämsä YK

Eeli Uusitalo Kama

Tiitus Tuuli Manse

Veikka Hurme Pöu

Arttu Kallio Pattu

 

TYTÖT, ITÄ

Pelinjohtajat: Anu Kentala, Roihu

                      Pasi Majoinen, JoMa

Valitsija: Niina Härkönen

Johanna Pirskanen, Siipe

Ella Vasarainen, JoMa

Saaga- Angelia Raudasoja, Ura

Ella Reiman, Roihu

Ria Ojala, KeKi

Hanna Lammela, KeKi

Henna Kaakinen, TyTe

Nicola Kreus, Lippo

Mette-Marie Kontu, MuPS

Noora Pasi, HP

Tiia Jokela, KPK

Lilian Koskela, Ura

 

TYTÖT, LÄNSI

Pelinjohtaja: Marko Lomppi, Fera

                      Sami Rintamäki, Mailattaret

Valitsija: Riina Kerola

Venla Karttunen, Mailajuniorit

Emma Hudd, Mailattaret Vaasa

Pinja Rouhiainen, Pöytyän Urheilijat

Anniina Kangasluoma, Lapuan Virkiä

Maria Sveholm, Seinäjoen Maila-Jussit

Julia Ruoho, Porin Pesäkarhut

Aino Tanhua, Rauman fera

Ella Kuusisto, Rauman fera

Sofia Kitinoja, SMJ

Saana Kamppinen, YPJ

Jasmin Andreasen, Rauman fera

Aurora Frantsila, Hämeenkyrön räpsä

 

KILPASARJAN TUOMARIT:

Pojat:

PT Jakob Vikström

ST Otto Heijari

2T Eerika Törhönen

3T Arttu Nousiainen

TT Suvi-Maria Sirola

Tytöt:

PT Oona Ylinen

ST Senni Muuruvirta

2T Tapio Kärkimaa

3T Aino Haavisto

TT Lauri Kemppainen

 

Pelejä siirtyy Kivistön kentältä

Kivistön kentän keskiviikon ja torstain pelit siirtyvät Ilmajoen keskuskentälle ja perjantain pelit Ylistaron pesäpallostadionille.

Live-stream Kotijoukkue Areenalta

Kotijoukkue Areenalta voi nyt livenä seurata kentällä pelattavia pelejä Youtuben puolella.

https://www.youtube.com/channel/UCELSeH9z6mMqnfgIx_k0zKA

Itsepalvelu pesula

Leiriviikosta on tulossa kuuma ja hikinen. Peli-asujen pesuja voi suorittaa kätevästi leirin aikana Päivölän citymarketin yhteydessä olevassa itsepalvelu pesulassa. Osoite: Väinämöinen 2 60110 Seinäjoki

Nuorisoleirin infolehti 2018

Infolehti löytyy nyt leirin yhteyshenkilöiden sähköposteista. Infolehti sisältää paljon tärkeää informaatiota koskien leiriä, joten siihen kannattaa tutustua etukäteen huolella ja ottaa myös leirille mukaan.

Majoitusjako

Majoitusjako on nyt nähtävissä kohdassa Majoitus.

Leiri-info

Leirin infopaketti lähetetään joukkueiden yhteyshenkilöille alkuviikolla 30.

Infopaketista joukkueet saavat tietoonsa muuan muassa otteluohjelmat ja majoituskoulunsa. 

Joukkuetietojen päivitys 30.6 mennessä!

Joukkuetiedot tulee olla päivitettynä 30.6 mennessä tulospalveluun, mikäli joukkueella on tullut muutoksia jo ilmoitettuihin tietoihin. 

Myös leiripassien tulee olla maksettuna 30.6 mennessä.

Nuorisoleirin virallinen sähköpostiosoite

Nuorisoleirin tiedotuksen sähköposti on nyt avattu. Lisätietoa leiriin liittyvistä asioista saat osoitteesta:

        nuorisoleiri18@gmail.com

Verkkokauppa leirituotteille avattu

Leirituotteiden verkkokauppa avattu, voit ostaa leirituotteet suoraan verkkokaupasta alla olevan linkin kautta.

www.seamchip.fi/nuorisoleiri2018

Nuorisoleiri 2018

Parhaillaan käynnissä oleva C-junioreiden Nuorisoleiri Seinäjoella huipentaa pesäpallon leirikesän 2018. Pelkästään neljälle valtakunnalliselle leirille on osallistunut 415 juniorijoukkuetta. Kotimatkalle on lähdetty ikimuistoisten kokemusten ja hyvän fiiliksen kera.
Kesän 2018 kohokohtia ovat F-G-ikäisten Naperoleiri Haapajärvellä 24.-28.7., E-ikäisten Tenavaleiri Kouvolassa 8.-13.7., D-ikäisten Suurleiri Tampereella 17.-22.7. ja C-ikäisten Nuorisoleiri Seinäjoella 29.7.-3.8.
Neljälle valtakunnalliselle leirille osallistui tänä kesänä ennätykselliset 398 joukkuetta. Ensi vuonna on lähellä 400 joukkueen maagisen rajapyykin rikkoutuminen.
Heinäkuu oli pesäpalloväelle jälleen todellinen tapahtumakuukausi. Imatran Itä-Lännellä aloitettiin, Sotkamossa pelattiin Tenavaleiri, Turussa yhdistettiin Suurleiri sekä World Cup -turnaus, Oulussa ratkottiin C-ikäisten Suomen mestaruudet ja Haminassa järjestettiin pitkästä aikaa valtakunnallinen leiri, tällä kertaa Naperoleiri F-G-ikäisille.
RSS ATOM

C-POIKIEN SM-SARJA

Alajärven Ankkurit
Espoon Pesis
Hyvinkään Tahko 1
Hyvinkään Tahko 2
Imatran Pallo-Veikot
Joensuun Maila
Jokioisten Koetus
Jyväskylän Kiri&Kirittäret Juniorit
Kankaanpään Maila
Kempeleen Kiri 1
Kempeleen Kiri 2
Kouvolan Pallonlyöjät 1
Kouvolan Pallonlyöjät 2
Kärsämäen Kataja 
Manse PP
Napapiirin Pesis Team
Oulun Lippo Juniorit
Pattijoen Urheilijat Juniorit 1
Pattijoen Urheilijat Juniorit 2
Pöytyän Urheilijat
Roihu
Seinäjoen Maila-Jussit 1
Seinäjoen Maila-Jussit 2
Siilinjärven Pesis
Sotkamon Jymy-Pesis
Ulvilan Pesä-Veikot
Vimpelin Veto
Ylivieskan Kuula

C-TYTTÖJEN SM-SARJA
Fera
Haapajärven Pesä-Kiilat
Haminan Palloilijat
Hyvinkään Tahko
Hämeenkyrön Räpsä
Jalasjärven Jalas
Joensuun Maila
Kajaanin Pallokerho
Kannuksen Ura
Kempeleen Kiri
Lahden Mailaveikot
Laitilan Jyske
Lapuan Virkiä
Mailajuniorit Kankaanpää
Mailattaret, Vaasa
Muhoksen Pallo-Salamat
Oulun Lippo Juniorit 1
Oulun Lippo Juniorit 2
Oulunsalon Vasama
Pattijoen Urheilijat Juniorit
Peräseinäjoen Toive
Porin Pesäkarhut 1
Porin Pesäkarhut 2
Pöytyän Urheilijat
Roihu
Seinäjoen Maila-Jussit 1
Seinäjoen Maila-Jussit 2
Siilinjärven Pesis
Tyrnävän Tempaus
Vimpelin Veto
Ylihärmän Pesis-Junkkarit 1
Ylihärmän Pesis-Junkkarit 2

 

KYPÄRÄN KÄYTTÖPAKKO C-NUORIIN

Pesäpalloliiton operatiivinen johtoryhmä on päättänyt päänsuojuksen (kypärän) käyttöpakosta C-nuorten SM-sarjassa, C-nuorten aluesarjoissa, C-nuorten valtakunnallisella leirillä sekä alueleireillä.

Päänsuojuksen käyttöpakko koskee kaikkia ulko- ja sisäpeliin osallistuvia pelaajia pelipaikasta riippumatta sekä sisäpelin osalta kaikkia kotipesän kaarella tai sen läheisyydessä olevia pelaajia alkulämmittelystä alkaen. Lisäksi päänsuojuksen kiinnityshihnan tulee olla kiinnitetty.

Ottelun alkamisen jälkeen ulkopelaajan päänsuojuksen käytön laiminlyönti johtaa ensimmäiseksi joukkuekohtaiseen huomautukseen ja toistuessaan yhden (1) pisteen varoitukseen päänsuojuksen käyttöpakkoa laiminlyöneelle pelaajalle. Sisäpelaajan päänsuojuksen käytön laiminlyönti johtaa ensimmäiseksi joukkuekohtaiseen huomautukseen ja toistuessaan päänsuojuksen käytön laiminlyönnistä tuomitaan tekninen palo. Kun pelaaja on asettunut lyömään, pääsuojuksen puuttumisesta tuomitaan pesäpallon pelisääntöjen mukaisesti välittömästi tekninen palo.

C-NUORTEN SARJAILMOITTAUTUMINEN AVATTU

C-poikien ja tyttöjen SM-sarjaan pääset ilmoittautumaan tästä: https://tapahtumat.pesis.fi/tapahtumat/

Huomioithan, että sarjamaksu (140 €) maksetaan heti ilmoittautumisen yhteydessä. Ilmoittautumisaikaa on 15. helmikuuta asti.