Ilo oli Nuorisoleirin päätteeksi ylimmillään HP:n ja HP-K:n joukkueiden parissa, kun pelaajien kaulaan ripustettiin kultaiset mitalit. Haapajärven Pesä-Kiilat kaatoi tyttöjen finaalissa Kempeleen Kirin kotiutuslyöntikisan jälkeen 1-2 (0-3, 5-3, 1-2). Poikien finaalissa Haminan Palloilijat nujersi Sotkamon Jymyn 0-2 (4-6, 3-11).
Pronssiset mitalit pujotettiin tytöissä Rauman Feran kaulaan Mantulla, kun raumalaiset kukistivat pronssiottelussa Pesäkarhut Porista tiukassa ottelussa 0-1. Fera oli ottelussa jo tukalassa yhden juoksun tappioasemassa ja kaksi paloa alla viimeisessä vuorossa kunnes jokeri Erika Rodendahl löi pallon ykköstilanteesta Mantun monttuun 1+1 juoksun arvoisesti ja ratkaisi pronssiset mitalit joukkueelleen.
Poikien pronssiottelussa Puijolla Alajärven Ankkurit oli Kouvolan Pallonlyöjiä vahvempi 2-0 (7-3, 5-3) lukemin.
Tyttöjen pelisarjan mestariksi selviytyi Loimaan Palloilijat ja poikien pelisarjan voittajaksi Jyväskylän Kiri&Kirittäret Juniorit. Leirin kaikki sijoitukset löytyvät taulukosta tämän jutun lopusta.
Leirin naispelinjohtajana palkittiin Sotkamon Jymy tyttöjen kilpasarjajoukkueen pelinjohtaja Laura Määttä ja miespelinjohtajana UPV:n poikien pelisarjajoukkueen Juha Lehtonen.
Leirin parhaaksi poikatuomariksi arvostettiin Kim Karjalainen Helsingistä ja tyttötuomariksi Lotta Pekkarinen Kinnulasta. Leirin tuomaritarkkailijana palkittiin Juuso Qvick Sotkamosta.
Jokaisesta joukkueesta palkittiin myös OP-tsemppari pelaaja. Lista joukkueiden OP-tsemppari palkituista pelaajista löytyy jutun lopusta.
Finaalipäivän kuvagalleria (kuvia päivittyy lisää lauantaina aikana)
Tallenteet finaalipäivänä Mantulla ja Puijolla pelatuista otteluista ovat katsottavissa Ruutu+ palvelussa.
Leirin lopulliset sijoitukset sarjoittain
Kilpasarja, tytöt | Kilpasarja, pojat | |
1. | HP-K | HP |
2. | KeKi C1 | SoJy Violetti |
3. | Fera | AA |
4. | Pesäkarhut C-Punaiset | KPL |
5. | SMJ Valkoinen | SMJ C1 |
6. | Kirittäret | PuPe |
7. | SoJy Oranssi | ViVe |
8. | Virkiä | HP-K |
9. | SiiPe | LMV |
10. | Mailattaret | SiKi |
11. | HP | Lippo |
12. | JoMa Musta | Manse PP |
13. | AA | Tahko Yellow |
14. | PattU | JoMa |
15. | Lippo Valkoinen | IPV |
16. | LaJy | KiPa -90 |
17. | Roihu | JoKo Juniorit |
18. | Manse PP | KeKi |
19. | SiKi | PöU |
20. | KaMa | |
Pelisarja, tytöt | Pelisarja, pojat | |
1. | LP | Kiri |
2. | SMJ DT | Espoon Pesis |
3. | Pesäkarhut D-punaiset | SMJ C2 |
4. | ViU | UPV |
5. | YPJ | IiU |
6. | Mailajuniorit | MuPS C |
7. | Pesäkarhut C-mustat | PattU |
8. | JANA | YPJ |
9. | KeKi C2 | Paukku / JoKo Juniorit |
10. | RuoPi / Räpsä | LaJy |
11. | Lippo Sininen | RePi |
12. | Oulaisten Huima | Paukku / JoKo |
13. | SMJ Punainen | SoJy Oranssi |
14. | Puhti | KPL C2 |
15. | Ura | KiPe06 |
16. | Vihti / Espoo | KePe |
17. | MyVe | Tahko Brown |
18. | Mailattaret 2 | RPpai |
19. | SoJy violetti | |
20. | APV | |
21. | Tahko Brown | |
22. | LMV | |
23. | JoMa Punainen | |
24. | HP-K 2 | |
25. | Roihu DT | |
LEIRIN KAIKKIEN OTTELUIDEN TULOKSET TULOSPALVELUSTA |
Leirillä palkitut pelinjohtajat, tuomarit ja pelaajat
Naispelinjohtaja | Laura Määttä | SoJy Oranssi (TKS) |
Miespelinjohtaja | Juha Lehtonen | UPV (PPS) |
Tyttötuomari | Lotta Pekkarinen | Kinnula |
Poikatuomari | Kim Karjalainen | Helsinki |
Tuomaritarkkailija | Juuso Qvick | Sotkamo |
Joukkueiden OP-tsemppipelaajat | ||
Tytöt kilpasarja | ||
AA | Siiri Honko | |
Fera | Elviira Andreasen | |
HP | Nanna Saarinen | |
HP-K | Meeri Seppälä | |
JoMa Musta | Liisi Timonen | |
KeKi C1 | Pinja Karttunen | |
Kirittäret | Sini Liukkonen | |
LaJy | Maiju Mukkala | |
Lippo Valkoinen | Karoliina Soppela | |
Mailattaret | Elisa Hyny | |
Manse PP | Lilli Mäkelä | |
PattU | Ellinoora Mäkelä | |
Pesäkarhut C-Punaiset | Lotta Hartikainen | |
Roihu | Sara Tikka | |
SiiPe | Ronja Varis | |
SiKi | Lotta Salmi | |
SMJ Valkoinen | Saana Kangasmäki | |
SoJy Oranssi | Ellinoora Härkönen | |
Virkiä | Sanni Hirvelä | |
Pojat, kilpasarja | ||
AA | Matias Uusitalo | |
HP | Roni Lappalainen | |
HP-K | Henrik Leskelä | |
IPV | Lassi Okko | |
JoKo Juniorit | Santeri Syrjälä | |
JoMa | Eepi Kosunen | |
KaMa | Topi Takala | |
KeKi | Kalle Savikoski | |
KiPa -90 | Pietari Bergman | |
KPL C1 | Lauri Saaristo | |
Lippo | Iiro Kinisjärvi | |
LMV | Aaron Arrajoki | |
Manse PP | Valtteri Savilahti | |
PöU | Joakim Salminen | |
PuPe | Martti Rönkä | |
SiKi | Joona Niva | |
SMJ C1 | Matias Korkiamäki | |
SoJy Violetti | Eero Heikkinen | |
Tahko Yellow | Panu Koivisto | |
ViVe | Eino Leppäniemi | |
Tytöt, pelisarja | ||
APV | Siiri Mäenpää | |
HP-K 2 | Amelie Nevalainen | |
JANA | Verna Haapala | |
JoMa Punainen | Elsa Pippola | |
KeKi C2 | Helmi Latvanlehto | |
Lippo Sininen | Annika Aulakoski | |
LMV | Iisa Lindman | |
LP | Veera Välitalo | |
Mailajuniorit | Inka Sepponen | |
Mailattaret 2 | Emmalotta Pensonen | |
MyVe | Elli Nurmi | |
Oulaisten Huima | Ronja Sarja | |
Pesäkarhut C-mustat | Iida Lindholm | |
Pesäkarhut D-punaiset | Ida Borgersen | |
Puhti | Kiia Katajala | |
Roihu DT | Leonilla Kähkönen | |
RuoPi / Räpsä | Aada Rajamäki | |
SMJ DT | Hertta Järvinen | |
SMJ Punainen | Salla Sveholm | |
SoJy Violetti | Mimmu Tornikoski | |
Tahko Brown | Anni Huovila | |
Ura | Janica Hollanti | |
Vihti / Espoo | Venla Varo | |
ViU | Anni Kokkonen | |
YPJ | Nanna Tala | |
Pojat, pelisarja | ||
Espoon Pesis | Juuso Haara | |
IiU | Eliel Mikkola | |
KePe | Elmo Pihkala | |
KiPe06 | Santeri Laaksonen | |
Kiri | Taavi Toivanen | |
KPL C2 | Joonas Mäkelä | |
LaJy | Oskari Heikola | |
MuPS C | Eetu Haapalainen | |
PattU | Onni Kotimaa | |
Paukku / JoKo | Vilho Karevaara | |
Paukku / JoKoJuniorit | Aaro Vahos | |
RePi | Pyry Leppänen | |
RPpai | Arttu Liski | |
SMJ C2 | Roni Rintala | |
SoJy Oranssi | Lauri Vornanen | |
Tahko Brown | Niilo Heinonen | |
UPV | Veeti Mäkinen | |
YPJ | Tatu Kamppinen |