PESÄPALLOLIITON LÄNTINEN ALUE

Yksi yhteinen liike.

TUOMARITOIMINTA

 

Läntisen alueen tuomarinimeäjä
Tiia Alakoskela
tiia.alakoskela(at)hotmail.com
P. 050 535 4522

 

Pohjanmaan tuomarikouluttajat
Tiia Alakoskela
Aleksi Mansikkamäki
Ville Ritola

 

Satakunnan tuomarikouluttajat                           
Toni Lehtinen
Jere Sihvonen
Akseli Veteläinen
Tiedustelut: Maija Viljanen

Läntisen alueen tuomariryhmän sähköposti on tuomarit.lantinenalue(at)gmail.com

 

Tuomarikoulutukset 2020 tehdään tästä eteenpäin verkossa:

Tässä mainittavat tuomarikoulutukset koskevat seurojen tuomareita: N, E ja D sekä P (tuomaripassi).
Tuomarikoulutukset järjestetään videomuodossa kaudella 2020, mikäli ei tuomarikoulutusta ole jo ehditty pitää paikanpäällä. Tuomarikortin saamisen edellytyksenä on koulutusvideon ja sääntötestin suorittaminen.

 

Tässä ohjeet tuomarikortin suorittamiseen

1. Tutustu tuomareiden hyvän osaamisen kuvaus taulukkoon.

2. Tutustu tuomaripolku tiedostoon

3. Katso oman tasosi tuomarikoulutus alla linkin kautta:

4. Tee sääntötesti.

5. Käy ilmoittamassa omat tietosi linkkien kautta oman seurasi tuomarilistaan.

Lisätietoja tuomaritoiminnasta voit lukea täältä sekä lisää koulutusmateriaalia löydät täältä.

 

Tuomaritasot

Tuomareiden tasot ovat S, C, D, E ja N. Tuomareiden tasomerkintojen selvitykset ja mitä pelejä kunkin tason tuomari pystyy viheltämään, sen tiedot löydät täältä.

Lisätietoja tuomaritoiminnasta voit lukea täältä.

  

Materiaaleja:

Tuomarikoulutusmateriaali

Tuomarikorttitasot

Tuomarikoulutus verkossa aloittavat tuomarit https://youtu.be/Z4-FprGLV14

Tuomarikoulutus verkossa jatkavat tuomarit https://youtu.be/V5SSFIhdGt4

Sääntökoe

Hyvän osaamisen tasot

Tuomareiden nimeämistaulukko 2020   

Jääviystaulukko 2020

 

Seurojen tuomarivastaavat 2020

Pohjanmaa
Alajärven Ankkurit
Alavuden Peli-Veikot Jaakko Peltokangas jaakko_peltokangas@hotmail.com 040-7446164
Ilmajoen Kisailijat Riikka Mattila mattila.riikka@hotmail.com  050-4123497
Jalasjärven Jalas Ville Ritola villejp.ritola@gmail.com 040-4159234
Jurvan Liekki Heli Koski 044-5023966
Kauhajoen Karhu
Koskenkorvan Urheilijat
Kuortaneen Kunto
Laihian Luja
Lappajärven Veikot Reijo Kärnä rkarna@nic.fi 040-9612394
Lapuan Virkiä Juha Kuoppala juha.kuoppala@pesis.fi 0400-552248
Mailattaret Vaasa Mikael Mannila mikaelmannila@gmail.com 0400-841417
Nurmon Jymy Pasi Pihlajamäki pasi.pihlajamaki@netikka.fi 050-5418234
Peräseinäjoen Toive Jussi Ritola jussi.ritola@netikka.fi 0400-347606 
Seinäjoen Maila-Jussit Jussi Järvinen jussi.jarvinen@sok.fi 050-5478478
Vaasan Mailan juniorit Mikael Mannila mikaelmannila@gmail.com 0400-841417
Vimpelin Veto Taina Varpula taina.varpula@pp.inet.fi  040-5297677
Vähänkyrön Viesti
Ylihärmän Pesis-Junkkarit Mika Kärkkäinen mika_karkkainen@hotmail.com 040-5247191
Ylistaron Kilpa-Veljet Jukka Polvi-Lohikoski jukka.polvi-lohikoski@seinajoki.fi 050-5293780
Ähtärin Urheilijat Joni Rantamäki rantsi8@hotmail.com 040-353667
Satakunta
Eurajoen Veikot Sanja Viskari sanja.viskari@gmail.com 044-3690303
Fera Rauma Toni Lehtinen toni.lehtinen@fera.fi 050-4654009
Harjavallan Jymy Sanna Tuomisto tuomisto.sanna@gmail.com 040-4126991
Kankaanpään Maila Tanja Palmroth pesis.palmroth@gmail.com 040-8262939
Kokemäen Kova-Väki Jenna Hakuni jenna.hakuni@gmail.com 0400-202367
Köyliön Lallit
Mailajuniorit Kankaanpää Inka Äpätti inka.apatti@gmail.com 050-5953612
Pesäkarhut Pori Annika Liipo annika.liipo@pesakarhut.fi 044-9721717
Pesäsudet Säkylä Ville Ketola ketola.ville@gmail.com 0400-242975
Pomarkun Pyry Risto Närvä risto.narva@pomarkunpyry.fi 040-7535555
Ulvilan Pesä-Veikot Maria Kekki maria.kekki@hotmail.fi 044-2392886

  

S-TUOMARIT 2020

Kristian Hirsimäki Seinäjoki
Ville Hämeenniemi Seinäjoki
Henri Järri Kankaanpää
Mikko Kivelä Seinäjoki
Mikko Kivikoski Vaasa
Ari Kiviniemi Kauhajoki
Peter Laitio Seinäjoki
Ari Latvala Vaasa
Aleksi Mansikkamäki Vähäkyrö
Jukka Marttala Seinäjoki
Jari Mäkynen Seinäjoki
Joonas Rantaniemi Laihia
Ville Ritola  Vaasa
Teemu Römpötti Seinäjoki
Joona Tervonen Seinäjoki
Turo Timo Seinäjoki
Waltteri Uurasjärvi Kankaanpää
Akseli Veteläinen Jämijärvi

 

 

C-TASON TUOMARIT 2020

Pohjanmaa Satakunta
Heidi Huhta, Lapua Eeli Hakala, Ulvila
Päivi Kerola, Lapua Niilo Härkälä, Köyliö
Mikko Kujanpää, Ylihärmä Martti Jaakonniemi
Jessika Kärkkäinen, Ylihärmä Teemu Korvenranta, Pomarkku
Emil Lehtimäki, Seinäjoki Toni Lehtinen, Rauma
Aarno Paski, Seinäjoki Minna-Mari Löytökorpi, Rauma
Julia Rantaniemi, Vähäkyrö Anu Lähdeniemi, Eura
Arto Räty, Laihia Toni Muhonen, Kankaanpää
Aleksi Sopanen, Jalasjärvi Oskari Pätsi, Eurajoki
Aimo Vieri, Seinäjoki Pinja Rosendahl, Pomarkku
Jarkko Neiglick, Vaasa Riina Saari, Kokemäki
Oona Ylinen, Vimpeli Juha Hujanen, Pori
Matias Lankio, Seinäjoki Hilma Haapala, Ulvila
Elise Lähdemäki, Seinäjoki Sihvonen Jere, Pori
Sofia Kitinoja, Seinäjoki
Aino Perkkiö, Seinäjoki
Lauri Latomäki, Seinäjoki
Jenna Nikali
Rilla Mehtätalo, Vaasa
Mika Salmenautio
Akseli Heikkilä
Roope Rintala, Koskenkorva

 

 

 

Tuomarikorttien hinnat: 

D         50€

E          35€

EN       20€

Itä-Länsi

Pesäpallokauden päätösristeily