PESÄPALLOLIITON LÄNTINEN ALUE

Yksi yhteinen liike.

TUOMARITOIMINTA

Läntisen alueen tuomariryhmän puheenjohtaja
Ville Ritola
tuomarit.lantinenalue(at)gmail.com 
P. 040 415 9234

Läntisen alueen tuomarinimeäjä
Tiia Alakoskela
tuomarit.lantinenalue(at)gmail.com
P. 050 535 4522

 

Pohjanmaan tuomarikouluttajat
Tiia Alakoskela
Ville Ritola

Satakunnan tuomarikouluttajat                           
Toni Lehtinen
Jere Sihvonen

Waltteri Uurasjärvi

Läntisen alueen tuomariryhmän sähköposti on tuomarit.lantinenalue(at)gmail.com

 

Alueen sarjojen rangaistusten ilmottaminen

Tuomarikoulutukset 2022 pidetään etäkoulutuksina:

Alueen järjestämät tuomarikoulutukset koskevat seurojen alempia tuomareita D, E ja N sekä P (tuomaripassi).
Tuomarikoulutukset järjestetään etäkoulutuksina kaudella 2022. Tuomarikortin saamisen edellytyksenä on osallistuminen etäkoulutukseen, sääntötestin suorittaminen, lisenssin ja tuomarikortin lunastaminen. Linkit tuomarikoulutusten ilmoittautumiseen löytyvät täältä.

Aloittelevat tuomarit (0-2 vuotta tuomaroineet) sääntötesti

Jatkavat tuomarit (3 -> vuotta tuomaroineet) sääntötesti

Tuomaritasot ja -hinnat

Tuomareiden tasot ovat S, C, D, E ja N.

D-kortti 50€

Naisten suomensarja, miesten maakuntasarja, tyttöjen Superpesis ja poikien Superpesiksen B-sarja peli-/syöttötuomarina | kaikki sarjat pesätuomarina

E-kortti 35€

Naisten maakuntasarja, aluesarjat ja juniorisarjat peli-/syöttötuomarina | naisten suomensarja, miesten maakuntasarja, tyttöjen Superpesis ja poikien Superpesiksen B-sarja kakkostuomarina | naisten Superpesis ja miesten Ykköspesis kolmostuomarina | kaikki sarjat takarajatuomarina

N-kortti 20€

Alle 18-vuotiaat nuorisotuomarit, vastaava kelpoisuus kuin E-tasolla

Tuomaripassi  13€ + vakuutus 20€, mikäli henkilöllä ei ole muuta tuomaritoiminnassa voimassa olevaa vakuutusta.

2003 tai aikaisemmin syntyneille, D-G-ikäisten sarjat kaikissa tuomaritehtävissä. Tuomaripassin voi lunastaa lisenssikaupasta 1.4. alkaen.  

Lisätietoja tuomaritoiminnasta voit lukea täältä.

Tuomarikorttien ostaminen 2022

D-kortti

E-kortti

N-kortti

Materiaaleja:

Tuomarikoulutusmateriaali

Tuomarikorttitasot

Hyvän osaamisen tasot

Tuomareiden nimeämistaulukko 2022   

Jääviystaulukko 2022

 

Tuomarivastaavat 2022

Pohjanmaa
Alajärven Ankkurit ankkurit.juniorit@outlook.com
Alavuden Peli-Veikot Jaakko Peltokangas jaakko_peltokangas@hotmail.com
Ilmajoen Kisailijat Riikka Mattila mattila.riikka@hotmail.com 
Jalasjärven Jalas Ville Ritola villejp.ritola@gmail.com
Jurvan Liekki Heli Koski helijohannakoski@gmail.com
Kauhajoen Karhu Jukka Varamäki jukka.varamaki@pp.inet.fi
Koskenkorvan Urheilijat
Kuortaneen Kunto  
Laihian Luja Jani Anttiroiko jani.anttiroiko@gmail.com
Lappajärven Veikot Reijo Kärnä rkarna@nic.fi
Lapuan Virkiä Juha Kuoppala juha.kuoppala@pesis.fi
Mailattaret Vaasa Mikael Mannila mikaelmannila@gmail.com
Nurmon Jymy Pasi Pihlajamäki pasi.pihlajamaki@netikka.fi
Peräseinäjoen Toive
Seinäjoen Maila-Jussit Aino-Kaisa Mantere aino.mantere@smj.fi
Vaasan Mailan juniorit Mikael Mannila mikaelmannila@gmail.com
Vimpelin Veto Taina Varpula taina.varpula@pp.inet.fi 
Vähänkyrön Viesti Jaana Puskala jaana.puskala@uwasa.fi
Ylihärmän Pesis-Junkkarit Sari Kamppinen
Ylistaron Kilpa-Veljet Jukka Polvi-Lohikoski jukka.polvi-lohikoski@seinajoki.fi
Ähtärin Urheilijat Joni Rantamäki rantsi8@hotmail.com
 
Satakunta
Eurajoen Veikot Sanja Viskari sanja.viskari@gmail.com
Fera Rauma Toni Lehtinen toni.lehtinen@fera.fi
Harjavallan Jymy Sanna Tuomisto tuomisto.sanna@gmail.com
Kankaanpään Maila Tanja Palmroth pesis.palmroth@gmail.com
Kokemäen Kova-Väki Jessika Jakonen jekkajakonen@hotmail.com
Köyliön Lallit Juuso Kuusisto juusoppkuusisto@icloud.com
Mailajuniorit Kankaanpää Inka Äpätti inka.apatti@gmail.com
Pesäkarhut Pori Kirsi Rantala kirsirantala1@gmail.com
Pesäsudet Säkylä Ville Ketola ketola.ville@gmail.com
Pomarkun Pyry Susanna Korpilammi susanna.korpilammi@gmail.com
Ulvilan Pesä-Veikot Mari Timgren toimisto@ulvilanpesa-veikot.fi

 

C-TASON TUOMARIT 

 

S-TASON TUOMARIT

 

 

 

Tuomarikorttien hinnat: 

D         50€

E          35€

EN       20€

Itä-Länsi

Pesis 100 -sivusto