PESÄPALLOLIITON LÄNTINEN ALUE

Yksi yhteinen liike.

SARJAJÄRJESTELMÄT 2022

C-pojat aluesarja 9 joukkuetta

Alajärven Ankkurit, Alavuden Peli-Veikot, Hämeenkyrön Räpsä, Jalasjärven Jalas, Kankaanpään Maila, Nurmon Jymy, Seinäjoen Maila-Jussit, Vimpelin Veto ja Vähänkyrön Viesti

Pelipäivä keskiviikko (varapäivä maanantai)

Nuorisoleiri 25.-30.7.2022

Yksinkertainen alkusarja 2.5. – 14.8. (8 peliä)

Yksinkertainen viiden joukkueen ylempi loppusarja 15.8.-18.9. (4 peliä)

Yksinkertainen neljän joukkueen alempi loppusarja 15.8.-18.9. (3 peliä)

Sarjassa jaetaan mitalit kolmelle parhaalle.

Pelejä 11-12

 

C-tytöt aluesarja 12 joukkuetta

Alajärven Ankkurit, Alavuden Peli-Veikot, Hämeenkyrön Räpsä, Jurvan Liekki, Laihian Luja, Mailattaret Vaasa, Pesäkarhut C-mustat Pori, Pesäkarhut D-punaiset, Pesäsudet Säkylä, Seinäjoen Maila-Jussit Punainen, Seinäjoen Maila-Jussit Musta ja Ylihärmän Pesis-Junkkarit

Pelipäivä tiistai (varapäivä torstai)

Nuorisoleiri 25.-30.7.2022

Yksinkertainen aluesarja 2.5.- 18.9. (11 peliä)

Sarjassa jaetaan mitalit kolmelle parhaalle.

Pelejä 11

D-pojat aluesarja 20 joukkuetta

Alajärven Ankkurit-08, Alajärven Ankkurit-09, Alavuden Peli-Veikot, Ikaalisten Tarmo, Kankaanpään Maila, Kauhajoen Karhu, Koskenkorvan Urheilijat punainen, Koskenkorvan Urheilijat valkoinen, Laihian Luja, Lapuan Virkiä, MansePP, Nurmon Jymy, Pesäkarhut, Pesäsudet+EuVe+UPV, Seinäjoen Maila-Jussit P09, Seinäjoen Maila-Jussit Dp, Vaasan Mailan juniorit, Vimpelin Veto sininen, Vimpelin Veto valkoinen ja Ylöjärven Pallo

Lohko A AA-08, AA-09, APV, KaKa, KoU punainen, KoU valkoinen, Virkiä, Lujapesis, NJ, SMJ P09 Musta,

                SMJ Dp, VMj, ViVe sininen ja ViVe valkoinen

Lohko B KaMa, Pesäkarhut, Pesäsudet+EuVe+UPV, Tarmo, MansePP ja YPA

Pelipäivä torstai (varapäivä maanantai)

Suurleiri 11. -16.7.2022

Lohko A yksinkertainen 14 joukkueen aluesarja 2.5.- 28.8.(13 peliä)

                finaali aluesarja 1. vs. 2. 29.8.-11.9., kotietu ylemmän loppusarjan 1.

                pronssipeli aluesarja 3. vs. 4. 29.8.-11.9., kotietu ylemmän loppusarjan 3.

Lohko B 6 joukkueen kolminkertainen aluesarja 2.5.-18.9. (15 peliä)

Sarjassa lohko A:n kolme parasta saa mitalit (siellä pelaavat kaikki kilpasarjaan ilmoittautuneet joukkueet, pelisarjoissa ei mitaleja jaeta). Lohkojen välisiä pelejä ei pelata.

Pelejä 13-15

D-tytöt kilpasarja 13 joukkuetta

Alajärven Ankkurit, Fera D1, Fera D2, Laitilan Jyske, Lapuan Virkiä, Mailajuniorit, MansePP, Pesäkarhut D08, Pesäkarhut D09, Seinäjoen Maila-Jussit T098ja Seinäjoen Maila-Jussit T09, Ulvilan Pesä-Veikot ja Vimpelin Veto

Lohko A AA, Virkiä, Manse, SMJ T08, SMJ T09 ja ViVe

Lohko B Fera D1, Fera D2, LaJy, Mailajuniorit, Pesäkarhut D08, Pesäkarhut D09 ja UPV

Pelipäivä torstai (varapäivä tiistai)

Suurleiri 11.-16.7.2022

Lohko A 6 joukkueen kaksinkertainen alkusarja 2.5.- 10.7.(10 peliä)

Lohko B 7 joukkueen kaksinkertainen alkusarja 2.5.- 10.7.(12 peliä)

7 joukkueen A1, A2, A3, B1, B2, B3 ja B4 ylempi jatkosarja 1.-4. 18.7.-31.8.(6 peliä)

6 joukkueen alempi loppusarja A4, A5, A6, B5, B6, B7 18.7.-18.9. (5 peliä)

Finaali ylemmän loppusarjan 1. vs. 2. 1.9.-11.9., kotietu ylemmän loppusarjan 1.

Pronssipeli ylemmän loppusarjan 3. vs. 4. 1.9.-11.9., kotietu ylemmän loppusarjan 3.

Sarjassa jaetaan mitalit kolmelle parhaalle.

Lisäksi mahdollisesti valtakunnallinen lopputurnaus 17.-18.9., johon pääsee sarjan 1. ja 2.

Pelejä 15-19

D-tytöt pelisarja 16 joukkuetta

Alavuden Peli-Veikot, Hämeenkyrön Räpsä, Jalasjärven Jalas+Peräseinäjoen Toive, Kokemäen Kova-Väki, Koskenkorvan Urheilijat Musta, Koskenkorvan Urheilijat Punainen, Lapuan Virkiä, Mailajuniorit Kankaanpää, Mynämäen Vesa, Pesäkarhut D08, Pesäkarhut D09, Pesäsudet Säkylä, Seinäjoen Maila-Jussit Et, Seinäjoen Maila-Jussit T09, Ulvilan Pesä-Veikot ja Vaasan Maila

Lohko A APV, JaJa, KoU Musta, KoU Punainen, SMJ Et, SMJ T09, Virkiä ja VM

Lohko B KK-V, Mailajuniorit, MyVe, Pesäkarhut D08, Pesäkarhut D09, Pesäsudet, Räpsä ja UPV

Pelipäivä keskiviikko (varapäivä maanantai)

Suurleiri 11.-16.7.20212

Lohko A kahdeksan joukkueen kaksinkertainen aluesarja 2.5.-18.9. (14 peliä)

Lohko B kahdeksan joukkueen kaksinkertainen aluesarja 2.5.-18.9. (14 peliä)

Lohkojen välisiä pelejä ei pelata.

Sarjassa ei pelata mitaleista.

Pelejä 14

E-pojat kilpasarja 8 joukkuetta

Kankaanpään Maila, Koskenkorvan Urheilijat, MansePP, Pesäkarhut E10, Seinäjoen Maila-Jussit P10 ja Seinäjoen Maila-Jussit P11, Vaasan Mailan Juniorit ja Vimpelin Veto

Pelipäivä maanantai (varapäivä keskiviikko)

Tenavaleiri 19. – 24.7.2022

8 joukkueen kaksinkertainen alkusarja 2.5.- 28.8. (14 peliä)

Finaali alkusarjan 1. vs. 2. 29.8.-18.9., kotietu alkusarjan 1.

Pronssipeli alkusarjan 3. vs. 4. 29.8.-18.9., kotietu alkusarjan 3.

Sarjassa jaetaan mitalit kolmelle parhaalle.

Pelejä 14-15

E-tytöt kilpasarja 9 joukkuetta

Fera, Lapuan Virkiä, Mailajuniorit Kankaanpää, MansePP, Pesäkarhut E10 Punaiset, Pesäkarhut Letut, Seinäjoen Maila-Jussit, Ulvilan Pesä-Veikot ja Ähtärin Urheilijat              

Pelipäivä tiistai (varapäivä torstai)

Tenavaleiri 19. – 24.7.2022

9 joukkueen kaksinkertainen aluesarja 2.5.-18.9. (16 peliä)

Sarjassa jaetaan mitalit kolmelle parhaalle.

Pelejä 16

E-pojat pelisarja 19 joukkuetta

Alajärven Ankkurit, Alavuden Peli-Veikot, Eurajoen Veikot, Kankaanpään Maila, Kauhajoen Karhu, Koskenkorvan Urheilijat, Köyliön Lallit, Laihian Luja, Pesäkarhut E11, Pesäsudet Säkylä, Seinäjoen Maila-Jussit P10, Seinäjoen Maila-Jussit P11, Seinäjoen Maila-Jussit P12 Vaasan Maila juniorit, Vimpelin Veto sininen, Vähänkyrön Viesti, Ylihärmän Pesis-Junkkarit, Ähtärin Urheilijat sininen ja Ähtärin Urheilijat valkoinen

Lohko A AA, APV, KaKa, KoU, Lujapesis, SMJ P10, SMJ P11, SMJ P12, VMj, ViVe, VäVi, YPJ, ÄhtU s ja ÄhtU v

Lohko B EuVe, KaMa, Lallit, Pesäkarhut ja Pesäsudet

Pelipäivä tiistai (varapäivä torstai)

Tenavaleiri 19. – 24.7.2022

Lohko A 14 joukkueen yksinkertainen aluesarja 2.5.-18.9. (13 peliä)

Lohko B 5 joukkueen kolminkertainen aluesarja 2.5.-18.9. (12 peliä) 

Sarjassa ei pelata mitaleista.

Pelejä 12-13

E-tytöt pelisarja 33 joukkuetta

Alajärven Ankkurit E10, Alajärven Ankkurit E11,  Alavuden Peli-Veikot keltainen, Alavuden Peli-Veikot musta, Eurajoen Veikot, Fera E1, Fera E2, Harjavallan Jymy, Hämeenkyrön Räpsä, Kauhajoen Karhu, Kokemäen Kova-Väki E10, Kokemäen Kova-Väki E11, Laitilan Jyske, Lappajärven Veikot, Lapuan Virkiä, Loimaan Palloilijat Juniorit, Mynämäen Vesa, Nurmon Jymy, Pesäkarhut Pori E10 Mustat, Pesäkarhut Pori E11 Tuulit, Pesäkarhut E11 Masut, Pesäsudet, Pomarkun Pyry, Pöytyän Urheilijat, Ruoveden Pirkat, Seinäjoen Maila-Jussit T10/11 Musta, Seinäjoen Maila-Jussit T10/11 Punainen, Uki Pesis, Ulvilan Pesä-Veikot, Vaasan Maila, Ylihärmän Pesis-Junkkarit E10, Ylihärmän Pesis-Junkkarit E11 ja Ähtärin Urheilijat   

Lohko A AA Et10, AA Et11, APV keltainen, APV musta, KaKa, LaVe, Virkiä, NJ, RuoPi, SMJ Punainen,

                SMJ Musta, VMj, YPJ E10, YPJ E11 ja ÄhtU

Lohko B EuVe, Fera E2, KK-V E11, Pesäkarhut E10, Pesäkarhut Masut ja Pesäsudet

Lohko C Fera E1, JyMy, KK-V E10, Pesäkarhut Tuulit, PomPy ja UPV

Lohko D LaJy, LPjuniorit, MyVe, PöU, Räpsä ja Uki

Pelipäivä maanantai (varapäivä keskiviikko)

Tenavaleiri 19. – 24.7.2022

Lohko A 15 joukkueen yksinkertainen aluesarja 2.5.-18.9. (14 peliä)

Lohko B 6 joukkueen kaksinkertainen alkusarja 2.5. – 17.7. (10 peliä)

Lohko C 6 joukkueen kaksinkertainen alkusarja 2.5. – 17.7. (10 peliä)

Lohkot B ja C 6 joukkueen B1, B2, B3, C1, C2, C3 yksinkertainen ylempi loppusarja 25.7.-18.9. (5 peliä)

                         6 joukkueen B4, B5, B6, C4, C5, C6 yksinkertainen alempi loppusarja 25.7.-18.9. (5 peliä)

Lohko D 6 joukkueen kolminkertainen aluesarja 2.5.-18.9. (15 peliä)

Sarjassa lohko A ja lohko D eivät pelaa muita lohkoja vastaan.

Lohkot B ja C pelaavat alkusarjan jälkeen ylempää ja alempaa loppusarjaa yhdessä.

Sarjassa ei pelata mitaleista.

 Pelejä 14-15

F-pojat Pohjanmaa 13 joukkuetta

Alajärven Ankkurit Fp, Alajärven Ankkurit Fp13, Alavuden Peli-Veikot, Koskenkorvan Urheilijat Musta, Koskenkorvan Urheilijat Punainen, Laihian Luja, Seinäjoen Maila-Jussit P13 Musta, Seinäjoen Maila-Jussit P13 Punainen, Seinäjoen Maila-Jussit P12 Musta, Seinäjoen Maila-Jussit P12 Punainen, Vaasan Maila, Vimpelin Veto ja Ylihärmän Pesis-Junkkarit

Pelipäivä torstai (varapäivä tiistai)

Naperoleiri 4.-8.7. 2022

Yksinkertainen 13 joukkueen aluesarja 2.5.-18.9. (12 peliä)

Pelejä 12

F-pojat Satakunta 7 joukkuetta

Eurajoen Veikot, Kankaanpään Maila, MansePP Mustat, Pesäkarhut, Sastamalan Kumuri, Ulvilan Pesä-Veikot ja Ylöjärven Pallo

Pelipäivä torstai (varapäivä tiistai)

Naperoleiri 4.-8.7.2022

Kaksinkertainen 8 joukkueen aluesarja 2.5.-18.9. (12 peliä)

Pelejä 12

F-tytöt Pohjanmaa 13 joukkuetta

Alajärven Ankkurit, Alavuden Peli-Veikot, Kauhajoen Karhu, Laihian Luja, Lapuan Virkiä F13, Lapuan Virkiä F12, Seinäjoen Maila-Jussit T12 Musta, Seinäjoen Maila-Jussit T12 Punainen, Seinäjoen Maila-Jussit T13 Musta, Seinäjoen Maila-Jussit T13 Punainen, Vaasan Maila, Vimpelin Veto ja Ähtärin Urheilijat

Pelipäivä keskiviikko (varapäivä maanantai)

Naperoleiri 4.-8.7.2022

13 joukkueen yksinkertainen sarja 2.5.-18.9 (12 peliä)

Pelejä 12

 

F-tytöt Satakunta 15 joukkuetta     

Fera F1, Fera F2 sininen, Fera F2 valkoinen, Harjavallan Jymy, Kokemäen Kova-Väki, Laitilan Jyske, Laitilan Jyske+Uki, Mailajuniorit oranssi, Mailajuniorit musta, MansePP, Pesäkarhut F12 Itikat, Pesäkarhut F12 Mintut, Pesäkarhut F12 Tiiat, Pesäkarhut F13 Punaiset ja Pesäkarhut F13 Mustat

Pelipäivä keskiviikko (varapäivä maanantai)

Naperoleiri 4.-8.7.2022

Yksinkertainen 15 joukkueen aluesarja 2.5.-18.9. (14 peliä)

Pelejä 14

G-pojat Pohjanmaa 8 joukkuetta

Alajärven Ankkurit, Alavuden Peli-Veikot, Kankaanpään Maila, Koskenkorvan Urheilijat, Laihian Luja, Seinäjoen Maila-Jussit P14 Musta, Seinäjoen Maila-Jussit P14 Punainen ja Vimpelin Veto

Pelipäivä keskiviikko (varapäivä maanantai)

Naperoleiri 4.-8.7. 2022

Yksinkertainen 8 joukkueen alkusarja 2.5.- 31.7.(7 peliä)

Loppusarja A yksinkertainen 4 joukkueen loppusarja 1.8.-18.9. (3 peliä)

Loppusarja B yksinkertainen 4 joukkueen loppusarja 1.8.-18.9. (3 peliä)

Pelejä 10

 

G-tytöt Pohjanmaa 5 joukkuetta

Alajärven Ankkurit, Alavuden Peli-Veljet, Kauhajoen Karhu, Seinäjoen Maila-Jussit T14 Punainen ja Seinäjoen Maila-Jussit T14 Valkoinen

Pelipäivä torstai (varapäivä tiistai)

Naperoleiri 4.-8.7. 2022

Kaksinkertainen 5 joukkueen aluesarja 2.5.-18.8. (8 peliä)

Lopputurnaus 2 peliä 20.8.-18.9. välillä (Sovitaan vielä yhdessä, missä järjestetään/kuka on halukas järjestämään)

Pelejä 10

Miehet piirisarja 7 joukkuetta

Alajärven Ankkurit, Alavuden Peli-Veikot, Laihian Luja, Munakan Urheilijat, Nurmon Jymy, Seinäjoen Maila-Jussit KK, ja Ylihärmän Pesis-Junkkarit

Pelipäivä perjantai

Kaksinkertainen piirisarja 2.5–28.8. (12 peliä)

Nousukarsinta maakuntasarjaan 1. vs. 2. paras kolmesta 29.8.-18.9. (1-3 peliä)

Pelejä 12

Naiset aluesarja 5 joukkuetta

Hämeenkyrön Räpsä, Pesäsudet, Sastamalan Kumuri, Ulvilan Pesä-Veikot ja Ylöjärven Pallo

Pelipäivä perjantai (varapäivä keskiviikko)

Kolminkertainen aluesarja 2.5.-18.9. (12 peliä)

Pelejä 12

 

 

Itä-Länsi

Pesis 100 -sivusto