PESÄPALLOLIITON LÄNTINEN ALUE

Yksi yhteinen liike.

SARJAJÄRJESTELMÄT 2019

 

C-pojat aluesarja 9 joukkuetta

Alajärven Ankkurit, Alavuden Peli-Veikot, Kankaanpään Maila-04, Koskenkorvan Urheilijat, Seinäjoen Maila-Jussit C2, Seinäjoen Maila-Jussit C3, Vimpelin Veto, Vaasan Maila ja Ylivieskan Kuula

Pelipäivä keskiviikko (varapäivä maanantai)

Nuorisoleiri 22.-27.7.2019

Yksinkertainen alkusarja 1.5. – 21.7. (8 peliä)

4 joukkueen yksinkertainen ylempi loppusarja 29.7. – 15.9. (3 peliä)

5 joukkueen yksinkertainen alempi loppusarja 29.7. – 15.9. (4 peliä)

Pelejä 11-12

C-tytöt aluesarja 11 joukkuetta

Fera Rauma, Jalasjärven Jalas, Mailattaret Vaasa, Nurmon Jymy, Peräseinäjoen Toive, Pesäkarhut Pori, Räpsä Hämeenkyrö, Seinäjoen Maila-Jussit C, Seinäjoen Maila-Jussit D, Vimpelin Veto ja Ylihärmän Pesis-Junkkarit

Pelipäivä tiistai (varapäivä torstai)

Nuorisoleiri 22.-27.7.2019

Yksinkertainen aluesarja 1.5.- 15.9.(10 peliä)

Pelejä 10

D-pojat kilpasarja 8 joukkuetta

Alajärven Ankkurit-06, Alajärven Ankkurit-05, Kankaanpään Maila, Koskenkorvan Urheilijat, Seinäjoen Maila-Jussit Punainen, Seinäjoen Maila-Jussit Musta, Vimpelin Veto ja Ulvilan Pesä-Veikot

Pelipäivä tiistai (varapäivä torstai)

Suurleiri 15.-20.7.2019

Kaksinkertainen alkusarja 1.5. – 11.8. (14 peliä)

4 joukkueen yksinkertainen ylempi jatkosarja 12.8-1.9. (3 peliä)

Mitalipelit 1. vs. 2. ja 3. vs. 4. 2.9. – 15.9. (1 peli). Kotijoukkue on jatkosarjassa paremmin sijoittunut joukkue.

4 joukkueen yksinkertainen alempi loppusarja 12.8.-15.9. (3 peliä)

Pelejä 17-18

 

D-pojat pelisarja 12 joukkuetta

Alavuden Peli-Veikot, Eurajoen Veikot, Kankaanpään Maila, Kuortaneen Kunto, Pesäsudet Säkylä, Seinäjoen Maila-Jussit P07, Seinäjoen Maila-Jussit D Valkoinen, Ulvilan Pesä-Veikot, Vaasan Maila, Vähänkyrön Viesti, Ylihärmän Pesis-Junkkarit ja Ylistaron Kilpa-Veljet

Lohko A Alavuden Peli-Veikot, Kuortaneen Kunto, Seinäjoen Maila-Jussit P07 ja Ylihärmän Pesis-Junkkarit

Lohko B Seinäjoen Maila-Jussit D Valkoinen, Vaasan Maila, Vähänkyrön Viesti ja Ylistaron Kilpa-Veljet

Lohko C Eurajoen Veikot, Kankaanpään Maila, Pesäsudet Säkylä ja Ulvilan Pesä-Veikot 

Pelipäivä torstai (varapäivä maanantai)

Suurleiri 15. -20.7.2019

Kolmen lohkon 4 joukkueen kaksinkertainen alkusarja 1.5. – 16.6. (6 peliä)

Kaksinkertainen 6 joukkueen ylempi jatkosarja 17.6. – 1.9. (10 peliä)

Mitalipelit 1. vs. 2. ja 3. vs. 4. 2.9. – 15.9. (1 peli). Kotijoukkue on jatkosarjassa paremmin sijoittunut joukkue.

Kaksinkertainen 6 joukkueen alempi loppusarja 17.6. – 15.9. (10 peliä)

Pelejä 16-17

 

D-tytöt kilpasarja 11 joukkuetta

Alajärven Ankkurit, Fera D1, Fera D2, Ilmajoen Kisailijat, Kauhajoen Karhu, Lapuan Virkiä, Mailajuniorit Kankaanpää, Pesäkarhut D-punaiset, Pesäkarhut D-mustat, Seinäjoen Mailajussit ja Vaasan Maila Sininen

Lohko A Fera D1, Fera D2, Mailajuniorit, Pesäkarhut D-Punaiset ja Pesäkarhut D-Mustat

Lohko B Alajärven Ankkurit, Ilmajoen Kisailijat, Kauhajoen Karhu, Lapuan Virkiä, Seinäjoen Maila-Jussit ja Vaasan Maila 

Pelipäivä torstai (varapäivä tiistai)

Suurleiri 15.-20.7.2019

Kahden lohkon (5 + 6) kaksinkertainen alkusarja 1.5.-4.7. (8-10 peliä)

2 parasta molemmista lohkoista suoraan ylempään jatkosarjaan.

A3-B4 ja B3-A4 välierä, voittajat ylempään jatkosarjaan, häviäjät alempaan jatkosarjaan 5.7.-14.7. (1 peli)

A5, B5 ja B6 suoraan alempaan loppusarjaan.

6 joukkueen ylempi yksinkertainen jatkosarja 22.7.-1.9. (5 peliä)

Mitalipelit 1-2 ja 3-4 ja sijoitusottelut 5-6 2.9.-15.9. (1 peli)

5 joukkueen kaksinkertainen alempi loppusarja 22.7.-15.9. (8 peliä)

Pelejä 14-18

D-tytöt pelisarja 17 joukkuetta

Alavuden Kilpa-Veljet keltainen, Alavuden Kilpa-Veljet musta, Ilmajoen Kisailijat, Kokemäen Kova-Väki, Laitilan Jyske, Lapuan Virkiä, Mailajuniorit Kankaanpää, Mynämäen Vesa, Peräseinäjoen Toive, Pesäkarhut D-valkoiset, Pesäkarhut E07, Ruoveden Pirkat, Räpsä Hämeenkyrö, Seinäjoen Maila-Jussit, Vaasan Maila, Vimpelin Veto ja Ylihärmän Pesis-Junkkarit 

Lohko A Alavuden Kilpa-Veljet keltainen, Alavuden Kilpa-Veljet musta, Ilmajoen Kisailijat, Lapuan Virkiä, Peräseinäjoen Toive, Seinäjoen Maila-Jussit, Vaasan Maila, Vimpelin Veto ja Ylihärmän Pesis-Junkkarit

Lohko B Kokemäen Kova-Väki, Laitilan Jyske, Mailajuniorit, Mynämäen Vesa, Pesäkarhut D-Valkoiset, Pesäkarhut E07, Ruoveden Pirkat ja Räpsä Hämeenkyrö

Pelipäivä keskiviikko (varapäivä maanantai)

Suurleiri 15.-20.7.2019

Kahden lohkon yksinkertainen alkusarja 1.5. – 30.6. (7-8 peliä)

3 parasta molemmista lohkoista suoraan ylempään jatkosarjaan.

A4-B5 ja B4-A5 välierä, voittajat ylempään jatkosarjaan, häviäjät alempaan jatkosarjaan 1.-14.7. (1 peli)

8 joukkueen ylempi yksinkertainen jatkosarja 22.7. – 1.9. (7 peliä)

Mitalipelit 1. vs. 2. ja 3. vs. 4. 2.9. – 15.9. (1 peli)

9 joukkueen yksinkertainen alempi loppusarja 22.7. – 15.9. (8 peliä)

Pelejä 14 – 17

 

E-pojat kilpasarja 5 joukkuetta

Alajärven Ankkurit, Kankaanpään Maila E07, Koskenkorvan Urheilijat, Seinäjoen Mailajussit P08 Musta ja Seinäjoen Maila-Jussit P07 Punainen

Pelipäivä maanantai (varapäivä keskiviikko)

Tenavaleiri 1. – 6.7.2019

Kolminkertainen alkusarja 1.5. – 18.8. (12 peliä)

Mestaruusottelu sijat 1. ja 2. 19.8-15.9. (1 peli)

Pronssiturnaus sijat 3., 4, ja 5. 19.8.-15.9. Turnaus järjestetään alkusarjassa 3. sijoittuneen joukkueen kotikentällä.

Pelejä 13-14

 

E-pojat pelisarja 16 joukkuetta

Alajärven Ankkurit, Alavuden Peli-Veikot, Eurajoen Veikot, Jalasjärven Jalas, Jurvan Liekki, Kankaanpään Maila-08, Kauhajoen Karhu, Laihian Luja, Nurmon Jymy, Pesäkarhut Pori, Pesäsudet Säkylä, Seinäjoen Maila-Jussit P07 Musta, Seinäjoen Maila-Jussit P08 Punainen, Seinäjoen Maila-Jussit P09, Ulvila-Pomarkku yhteisjoukkue ja Vimpelin Veto

Lohko A Eurajoen Veikot, Kankaanpään Maila-08, Pesäkarhut, Pesäsudet ja Ulvila-Pomarkku yhdistelmäjoukkue

Lohko B Jalasjärven Jalas, Jurvan Liekki, Kauhajoen Karhu, Laihian Luja ja SMJ P08

Lohko C Alajärven Ankkurit, Alavuden Peli-Veljet, Nurmon Jymy SMJ P07, SMJ P09 ja Vimpelin Veto

Pelipäivä tiistai (varapäivä torstai)

Tenavaleiri 1. – 6.7.2019

Kolmen lohkon kaksinkertainen alkusarja 1.5. – 30.6. (8-10 peliä)

2 parasta joukkuetta kaikista lohkoista ylempään 6 joukkueen yksinkertaiseen jatkosarjaan. 8.7.-1.9.

(5 peliä) + mitalipelit 1. vs. 2. ja 3. vs. 4. (1 peli)

Sijat 3.-4. kaikista lohkoista keskimmäiseen 6 joukkueen yksinkertaiseen loppusarjaan. 8.7.-15.9.(5 peliä)

Sijat 5.-6. kaikista lohkoista alimpaan 4 joukkueen kaksinkertaiseen loppusarjaan. 8.7.-15.9. (6 peliä)

Pelejä 13-16

 

E-tytöt kilpasarja 14 joukkuetta

Alajärven Ankkurit, Fera E1, Fera E2, Eurajoen Veikot, Laitilan Jyske, Lapuan Virkiä, MansePP, Pesäkarhut 08 Milet, Pesäkarhut 08 Susset, Pesäkarhut E07, Ruoveden Pirkat, Räpsä Hämeenkyrö, Seinäjoen Maila-Jussit Musta ja Seinäjoen Maila-Jussit Punainen 

Lohko A Alajärven Ankkurit, Lapuan Virkiä, MansePP, Ruoveden Pirkat, Räpsä, Hämeenkyrö Seinäjoen Maila-Jussit Musta ja Seinäjoen Maila-Jussit Punainen

Lohko B Fera E1, Fera E2, Eurajoen Veikot, Laitilan Jyske, Pesäkarhut E07, Pesäkarhut E08 Milet ja Pesäkarhut E08 Susset

Pelipäivä tiistai (varapäivä torstai)

Tenavaleiri 1. – 6.7.2019

Kahden lohkon kaksinkertainen alkusarja 1.5. – 18.7. (12 peliä)

3 parasta molemmista lohkoista suoraan ylempään loppusarjaan.

Sijat 6. ja 7. suoraan alempaan loppusarjaan.

A4-B5 ja B4-A5 välierä, voittajat ylempään loppusarjaan, häviäjät alempaan loppusarjaan 19.-28.7. (1 peli)

Yksinkertainen 8 ylempi loppusarja 22.7. – 15.9. (7 peliä)

Yksinkertainen 6 alempi loppusarja 22.7. – 15.9. (5 peliä)

Pelejä 17-19

 

E-tytöt pelisarja 19 joukkuetta

Alajärven Ankkurit, Alavuden Peli-Veikot keltainen, Alavuden Peli-Veikot musta, Ilmajoen Kisailijat, Jurvan Liekki, Kokemäen Kova-Väki, Köyliön Lallit, Laihian Luja, Laitilan Jyske, Lapuan Virkiä, Mailajuniorit Kankaanpää, MansePP, Mynämäen Vesa, Nurmon Jymy, Pesäkarhut Pori, Pesäsudet Säkylä, Seinäjoen Maila-Jussit, Ulvilan Pesä-Veikot ja Vähänkyrön Viesti  

Lohko A Kokemäen Kova-Väki, Köyliön Lallit, Laitilan Jyske, Mailajuniorit, MansePP, Mynämäen Vesa, Pesäkarhut, Pesäsudet ja UP-V

Lohko B Alajärven Ankkurit, Alavuden Peli-Veikot keltainen, Alavuden Peli-Veikot musta, Ilmajoen Kisailijat, Jurvan Liekki, Laihian Luja, Lapuan Virkiä, Nurmon Jymy, Seinäjoen Maila-Jussit ja Vähänkyrön Viesti 

Pelipäivä maanantai (varapäivä keskiviikko)

Tenavaleiri 1. – 6.7.2019

Kahden lohkon 9 ja 10 yksinkertainen alkusarja 1.5. – 21.7. (8-9 peliä)

4 parasta molemmista lohkoista 8 joukkueen ylempään yksinkertaiseen loppusarjaan 22.7.-15.9. (7peliä)

Sijoilta 5., 6. ja 7. kuuden joukkueen keskilohkon yksinkertaiseen loppusarjaan. 22.7.-15.9. (5 peliä)

Loput viisi joukkuetta yksinkertaiseen alempaan loppusarjaan 22.7.-15.9. (4 peliä)

Pelejä 12-17

F-pojat Pohjanmaa 17 joukkuetta

Alajärven Ankkurit keltainen, Alajärven Ankkurit sininen, Alavuden Peli-Veikot, Jurvan Liekki, Kauhajoen Karhu, Koskenkorvan Urheilijat, Lappajärven Veikot, Lapuan Virkiä, Laihian Luja, Pesäkarhut Pori, Seinäjoen Maila-Jussit P10, Seinäjoen Maila-Jussit P09, Vaasan Maila, Vimpelin Veto, Vähäkyrön Viesti, Ylihärmän Pesis-Junkkarit ja Ähtärin Urheilijat

 

Lohko A AA keltainen, AA sininen, APV, LaVe, SMJ P09, SMJ P10, Virkiä, ViVe, YPJ, ja ÄhtU

Lohko B Jurva, KaKa, KoU, Laihia, Pesäkarhut, VM ja VäVi

Pelipäivä torstai (varapäivä tiistai)

Naperoleiri 31.7. – 4.8.2019

Kahden lohkon yksinkertainen alkusarja 3.5. – 30.7. (6-9 peliä)

6 joukkueen yksinkertainen loppusarja A 5.8. – 16.9. (5 peliä)

6 joukkueen yksinkertainen loppusarja B 5.8. – 16.9. (5 peliä)

5 joukkueen yksinkertainen loppusarja C 5.8. – 16.9. (4 peliä)

Pelejä 10-14

 

F-pojat Satakunta 5 joukkuetta

Eurajoen Veikot, Ikaalisten Tarmo, Kankaanpään Maila, MansePP ja Pesäkarhut Pori 

Pelipäivä torstai (varapäivä tiistai)

Naperoleiri 31.7. – 4.8.2019

Kolminkertainen sarja 3.5. – 16.9. (8 peliä)

Pelejä 12

 

F-tytöt Pohjanmaa 18 joukkuetta

Alajärven Ankkurit, Alavuden Peli-Veikot, Ilmajoen Kisailijat, Jalasjärven Jalas, Kauhajoen Karhu, Laihian Luja, Lapuan Virkiä Musta, Lapuan Virkiä Sininen, Lapuan Virkiä Valkoinen, Mailajuniorit Kankaanpää, Peräseinäjoen Toive, Ruoveden Pirkat, Seinäjoen Maila-Jussit T09, Seinäjoen Maila-Jussit T10, Vaasan Maila, Vimpelin Veto, Ylihärmän Pesis-Junkkarit ja Ähtärin Urheilijat  

Lohko A AA, APV, Ruopi, SMJ T10, ViVe, Virkiä Musta, Virkiä Sininen, YPJ ja ÄhtU

Lohko B IK, JaJa, KaKa, Laihia, Mailajuniorit, PeTo, SMJ T09, Virkiä Valkoinen ja VM

Pelipäivä keskiviikko (varapäivä maanantai)

Naperoleiri 31.7. – 4.8.2019

Kahden lohkon yksinkertainen alkusarja 31.5. – 30.7. (8 peliä)

6 joukkueen yksinkertainen loppusarja A 5.8. – 16.9. (5 peliä)

6 joukkueen yksinkertainen loppusarja B 5.8. – 16.9. (5 peliä)

6 joukkueen yksinkertainen loppusarja C 5.8. – 16.9. (5 peliä)

Pelejä 13

F-tytöt Satakunta 12 joukkuetta     

Fera, Kokemäen Kova-Väki, Laitilan Jyske, Loimaan Palloilijat Junioripesis, Mailajuniorit, MansePP, Pesäkarhut F09, Pesäkarhut F10, Pomarkun Pyry, Räpsä Hämeenkyrö, Ulvilan Pesä-Veikot F09 ja Ulvilan Pesä-Veikot F10 

Pelipäivä keskiviikko (varapäivä maanantai)

Naperoleiri 31.7. – 4.8.2019

Yksinkertainen alkusarja 2.5. – 30.7. (11 peliä)

6 joukkueen ylempi yksinkertainen loppusarja 5.8. – 16.9. (5 peliä)

6 joukkueen alempi yksinkertainen loppusarja 5.8. – 16.9. (5 peliä)

Pelejä 16

 

G-IKÄISTEN SARJOIHIN VOI VIELÄ TULLA LISÄÄ JOUKKUEITA JA SUUNNITELMAT VOIVAT ELÄÄ.

G-pojat Pohjanmaa 9 joukkuetta

Kankaanpään Maila, Koskenkorvan Urheilijat, Lappajärven Veikot, Seinäjoen Maila-Jussit P11 Musta, Seinäjoen Maila-Jussit P11 Punainen, Seinäjoen Maila-Jussit P12, Vimpelin Veto, Ylihärmän Pesis-Junkkarit ja Ähtärin Urheilijat

Pelipäivä keskiviikko (varapäivä maanantai)

Naperoleiri 31.7. – 4.8.2019

Yksinkertainen sarja 8 peliä.

Halutessaan joukkueet voivat sopia lisää pelejä tai turnauksia.

Pelejä 8

G-tytöt Pohjanmaa 8 joukkuetta

Alavuden Peli-Veljet keltainen, Alavuden Peli- Veljet musta, Lapuan Virkiä, Laihian Luja, Seinäjoen Maila-Jussit T11 Punainen, Seinäjoen Maila-Jussit T11 Musta, Vimpelin Veto ja Ähtärin Urheilijat 

Pelipäivä torstai (varapäivä tiistai)

Naperoleiri 31.7. – 4.8.2019

Yksinkertainen sarja 7 peliä

Halutessaan joukkueet voivat sopia lisää pelejä tai turnauksia.

Pelejä 10

G-tytöt Satakunta 10 joukkuetta

Fera G1, Fera G1 Valkoinen, Fera G2, Harjavallan Jymy, Kokemäen Kova-Väki, Mailajuniorit Gt Oranssi, Mailajuniorit Gt Oranssi, Pesäkarhut G12 Mintut, Pesäkarhut G12 Itikat ja Pesäkarhut G11

Naperoleiri 31.7. – 4.8.2019

5 turnausta

Turnaus 1 Rauma 30.5.

Turnaus 2 Kankaanpää 29.6.

Turnaus 3 Pori 6.7.

Turnaus 4 Kokemäki 17.8.

Turnaus 5 Pori 25.8.

G-pienpeli Pohjanmaa 2 joukkuetta

Jalasjärven Jalas, Laihian Luja

Järjestämme kesän aikana yksittäisiä turnauksia.

Joukkueet voivat halutessaan osallistua myös Satakunnan pienpeliturnauksiin.

G-pienpeli Satakunta 7 joukkuetta

Eurajoen Veikot, Kankaanpään Maila, Merikarvian Lukko, Pesäkarhut tytöt, Pesäkarhut pojat, Ruoveden Pirkat ja Ulvilan Pesä-Veikot pojat

5 turnausta

Turnaus 1 Eurajoki 26.5.

Turnaus 2 29.6.

Turnaus 3 Kankaanpää 212.7.

Turnaus 4 Pori 18.8.

Turnaus 5 Ulvila 25.8.

Miehet piirisarja 7 joukkuetta

Alavuden Peli-Veikot, Lapuan Virkiä, Munakan Urheilijat, Nurmon Jymy, Seinäjoen Maila-Jussit C2, Seinäjoen Maila-Jussit C3 ja Ylihärmän Pesis-Junkkarit 

Pelipäivä perjantai

Kaksinkertainen sarja 1.5. – 16.9. (12 peliä)

Voittaja nousee suoraan maakuntasarjaan

Pelejä 12

 

Lady Pesis 6 joukkuetta

Jymy-Iitat, Lappajärven Veikot, Lapuan Virkiä, Mailattaret Ladyt, TInttaLiisat musta ja TInttaLiisat violetti

Pelipäivä sunnuntai

Kaksinkertainen Lady-sarja 13.5. – 16.9. (10 peliä)

 

 

 

Itä-Länsi

Pesäpallokauden päätösristeily