Pohjanmaalla järjestetään kaksi eri ikäluokkien kolmipäiväistä Etenee-leiriä kesäkuussa 2019. Leirit on tarkoitettu G – D-ikäisille ja jaetaan kahteen erilliseen leiriin, F – G-juniorit oma leiri (7. – 9.6.2019) ja D – E-juniorit oma leiri (14. – 16.6.2019). Leirihaku on tarkoitettu Pohjanmaan seuroille. Hakemuksesta tulee näkyä kumpaa leiriä seura hakee. Molemmille leireille odotetaan osallistuvan noin 60 joukkuetta.

Etenee-leiri järjestetään yhdessä seuran ja PPL läntisen alueen kanssa. Leiriin liittyvät vastuualueet ja muut yksityiskohdat sovitaan erikseen seuran kanssa tehtävässä yhteistyösopimuksessa.
Leirihakemukset on toimitettava  sähköpostilla maija.viljanen@pesis.fi  1.2. – 31.3.2018 välisenä aikana.
Hakemuksesta tulee ilmetä hakijan tiedot, järjestelytoimikunnan kokoonpano, kaupungin/kunnan sitoutuminen leiriin sisältäen arvion majoitus- ja ruokailukustannuksista sekä leirin mahdollisimman monta avainhenkilöä nimettynä (leirinjohtaja, kilpailupäällikkö, kansliavastaava, tuomaripäällikkö, majoitusvastaava, ruokailuvastaava, kioskivastaava, kenttävastaava ja turvallisuuspäällikkö).
Päätöksen leirin myöntämisestä tekee PPL läntisen alueen johtoryhmä huhtikuun 2018 aikana. Tämän jälkeen päätöksestä informoidaan kaikkia hakijoita.
Lisätietoja:
Maija Viljanen
maija.viljanen@lansisuomenpesis.fi
puh. 050 322 3371