Valitse sivu

Siilinjärven Pesis ja Sotkamon Jymy sopivat Sotkamon Jymyn Matias Litmasen määräaikaisesta siirrosta Siilinjärven Pesikseen ennen kauden alkua. Seurasiirtoa ei kuitenkaan oltu tehty Pesäpalloliiton järjestelmään. Asia tuli ilmi, kun tekemättömäksi osoittautunutta sopimusta oltiin purkamassa 12.8.2020.

Kuvaus

Matias Litmanen pelasi Siilinjärven Pesiksen joukkueessa, vaikka pelaajasta ei oltu tehty seurasiirtoa. Litmasen edustusoikeudet ovat Sotkamon Jymyllä.

Pesäpallon kilpailumääräysten 14 §:n mukaisesti edustuskelpoisuusrikkomukseen voidaan puuttua kolmen vuorokauden kuluessa ottelun päättymisen jälkeen. Kilpailutoiminnan ohjausryhmä otti otteluiden lopputulosten näkökulmasta käsittelyyn ottelut Siilinjärven Pesis – Imatran Pallo-Veikot 9.8.2020 ja Siilinjärven Pesis – Koskenkorvan Urheilijat 11.8.2020 sekä käsitteli yleisesti kauden aiempia otteluita, joissa Matias Litmanen oli edustanut Siilinjärven Pesistä.

Päätös

Ottelun Siilinjärven Pesis – Imatran Pallo-Veikot lopputulos 0-2 (2-9, 3-4) pysyy voimassa, mutta ottelun Siilinjärven Pesis – Koskenkorvan Urheilijat lopputulokseksi muutetaan 0-2 (0-1, 0-1). Pelatun ottelun tilastot pysyvät voimassa.

Edellä mainitun mukaisesti kilpailutoiminnan ohjausryhmä otti käsittelyyn myös Siilinjärven Pesiksen aikaisemmin runkosarjassa 2020 pelatut ottelut, joissa Matias Litmanen on edustanut seuraa ja antaa niihin liittyen Siilinjärven Pesikselle vakavan kirjallisen huomautuksen huolimattomuudesta edustuskelpoisuusasioissa.

Siilinjärven Pesis on virheen huomattuaan maksanut omatoimisesti puuttuneen seurasiirron kirjaamismaksun Pesäpalloliitolle 12.8.2020. Seuran antaman selvityksen mukaan virhe on aiheutunut informaatiokatkoksesta yhdistettynä sopimusmuutoksiin koronapandemian puhkeamisen aikaan. Tämä ei kuitenkaan poista seuran vastuuta peluuttaa otteluissa edustuskelpoisia pelaajia.

Muutoksenhaku

Kilpailutoiminnan ohjausryhmän tekemään päätökseen tyytymätön, jonka oikeuteen tai etuun muutoksenhaun kohteena oleva päätös vaikuttaa, voi hakea päätökseen muutosta valittamalla siitä Pesäpalloliiton johtokunnalle ja maksamalla käsittelymaksun. Valitus on toimitettava kirjallisesti Pesäpalloliiton kilpailupäällikölle viimeistään seitsemäntenä (7.) päivänä siitä päivästä, jolloin päätös annettiin, kello 16.00 mennessä eli tässä tapauksessa viimeistään 20.8.2020 klo 16.00.

Mikko Huotari
Kilpailutoiminnan ohjausryhmän puheenjohtaja