Poikien Superpesis 2018

Välierät

PvmKloKotijoukkue Vierasjoukkue 
Pe 17.8.17.30Oulun Lippo Juniorit-Vimpelin Veto 
      
Ma 27.8.17.00Vimpelin Veto-Oulun Lippo Juniorit 
  Hyvinkään Tahko-SoJy/KoU 
      
To 6.9.17.00Oulun Lippo Juniorit-Vimpelin VetoTarvittaessa
      
  SoJy/KoU-Hyvinkään Tahko 
      
  Hyvinkään Tahko-SoJy/KoUTarvittaessa

Puolivälierät

PvmKloKotijoukkue Vierasjoukkue 
Ma 30.7.18.00Hyvinkään Tahko-Puijon Pesis, Kuopio 
Ma 30.7.18.00Oulun Lippo Juniorit-Kouvolan Pallonlyöjät 
Ma 30.7.18.00Vimpelin Veto-Kiteen Pallo -90 
Ma 30.7.18.00Sotkamon Jymy-Koskenkorvan Urheilijat 
      
Pe 3.8.18.00Puijon Pesis, Kuopio Hyvinkään Tahko 
Pe 3.8.18.00Kouvolan Pallonlyöjät Oulun Lippo Juniorit 
Pe 3.8.18.00Kiteen Pallo -90 Vimpelin Veto 
Pe 3.8.18.00Koskenkorvan Urheilijat Sotkamon Jymy 
      
Pe 10.8.18.00Hyvinkään Tahko-Puijon Pesis, KuopioTarvittaessa
Pe 10.8.18.00Oulun Lippo Juniorit-Kouvolan PallonlyöjätTarvittaessa
Pe 10.8.18.00Vimpelin Veto-Kiteen Pallo -90Tarvittaessa
Pe 10.8.18.00Sotkamon Jymy-Koskenkorvan UrheilijatTarvittaessa

Joukkueet

Lohko A: Hyvinkään Tahko; Kankaanpään Maila; Koskenkorvan Urheilijat; Kouvolan Pallonlyöjät; Seinäjoen JymyJussit; Vimpelin Veto

Lohko B: Kempeleen Kiri; Kiteen Pallo -90; Oulun Lippo Juniorit; Puijon Pesis, Kuopio; Sotkamon Jymy


Runkosarja

Lohko A

PvmKotijoukkue VierasjoukkueKloHuom!
      
Ma 30.4.Kankaanpään Maila-Kouvolan Pallonlyöjät18.00 
      
Ke 2.5.Vimpelin Veto-Kouvolan Pallonlyöjät18.00 
      
Ma 7.5.Kankaanpään Maila-Vimpelin Veto18.00 
Ma 7.5.Kouvolan Pallonlyöjät-Hyvinkään Tahko18.00 
Ma 7.5.Seinäjoen JymyJussit-Koskenkorvan Urheilijat18.00 
      
Ma 14.5.Hyvinkään Tahko-Kankaanpään Maila18.00 
Ma 14.5.Koskenkorvan Urheilijat-Kouvolan Pallonlyöjät18.00 
Ma 14.5.Vimpelin Veto-Seinäjoen JymyJussit18.00 
      
Ma 21.5.Koskenkorvan Urheilijat-Hyvinkään Tahko18.00 
Ma 21.5.Kouvolan Pallonlyöjät-Vimpelin Veto18.00 
Ma 21.5.Seinäjoen JymyJussit-Kankaanpään Maila18.00 
      
Ma 28.5.Seinäjoen JymyJussit-Hyvinkään Tahko18.00 
Ma 28.5.Vimpelin Veto-Koskenkorvan Urheilijat18.00Pelataan Vetelissä
      
Pe 1.6.Hyvinkään Tahko-Vimpelin Veto18.00 
Pe 1.6.Koskenkorvan Urheilijat-Kankaanpään Maila18.00 
      
Ma 4.6.Kouvolan Pallonlyöjät-Seinäjoen JymyJussit18.00 
      
Ma 11.6.Hyvinkään Tahko-Kouvolan Pallonlyöjät18.00 
Ma 11.6.Koskenkorvan Urheilijat-Seinäjoen JymyJussit18.00 
Ma 11.6.Vimpelin Veto-Kankaanpään Maila18.00 
      
Ma 18.6.Kankaanpään Maila-Hyvinkään Tahko18.00 
Ma 18.6.Kouvolan Pallonlyöjät-Koskenkorvan Urheilijat18.00 
Ma 18.6.Seinäjoen JymyJussit-Vimpelin Veto18.00 
      
Ma 25.6.Hyvinkään Tahko-Koskenkorvan Urheilijat18.00 
Ma 25.6.Kankaanpään Maila-Seinäjoen JymyJussit18.00 
      
Pe 29.6.Itä-Länsi18.30Pelataan Joensuussa
      
Ma 2.7.Hyvinkään Tahko-Seinäjoen JymyJussit18.00 
Ma 2.7.Koskenkorvan Urheilijat-Vimpelin Veto18.00 
Ma 2.7.Kouvolan Pallonlyöjät-Kankaanpään Maila18.00 
      
Ma 9.7.Kankaanpään Maila-Koskenkorvan Urheilijat18.00 
Ma 9.7.Vimpelin Veto-Hyvinkään Tahko18.00 
      
Ma 16.7.Seinäjoen JymyJussit-Kouvolan Pallonlyöjät18.00 


Lohko B

PvmKotijoukkue VierasjoukkueKloHuom!
Su 6.5.Sotkamon Jymy-Oulun Lippo Juniorit16.00 
      
Ma 7.5.Puijon Pesis, Kuopio-Kiteen Pallo -9018.00 
      
Ma 14.5.Kempeleen Kiri-Puijon Pesis, Kuopio18.00 
Ma 14.5.Kiteen Pallo -90-Sotkamon Jymy18.00 
      
Ma 21.5.Oulun Lippo Juniorit-Kiteen Pallo -9018.00 
Ma 21.5.Sotkamon Jymy-Kempeleen Kiri18.00 
      
Ma 28.5.Kempeleen Kiri-Oulun Lippo Juniorit18.00 
Ma 28.5.Kiteen Pallo -90-Puijon Pesis, Kuopio18.00 
      
Ma 4.6.Oulun Lippo Juniorit-Puijon Pesis, Kuopio18.00 
      
Ma 11.6.Puijon Pesis, Kuopio-Kempeleen Kiri18.00 
Ma 11.6.Sotkamon Jymy-Kiteen Pallo -9018.00 
      
Ma 18.6.Kempeleen Kiri-Sotkamon Jymy18.00 
Ma 18.6.Kiteen Pallo -90-Oulun Lippo Juniorit18.00 
      
Ke 20.6.Kiteen Pallo -90-Kempeleen Kiri18.00 
      
To 21.6.Puijon Pesis, Kuopio-Sotkamon Jymy18.00 
      
Ma 25.6.Oulun Lippo Juniorit-Kempeleen Kiri18.00 
Ma 25.6.Sotkamon Jymy-Puijon Pesis, Kuopio18.00 
      
Pe 29.6.Itä-Länsi18.30Pelataan Joensuussa
      
Ma 2.7.Kempeleen Kiri-Kiteen Pallo -9018.00 
Ma 2.7.Puijon Pesis, Kuopio-Oulun Lippo Juniorit18.00 
      
To 19.7.Oulun Lippo Juniorit-Sotkamon Jymy18.00Pelataan Muhoksella


Jatko-ottelut

Puolivälierät

PvmKotijoukkue VierasjoukkueKloHuom!
Ma 30.7.Hyvinkään Tahko-Puijon Pesis, Kuopio18.00 
Ma 30.7.Oulun Lippo Juniorit-Kouvolan Pallonlyöjät18.00 
Ma 30.7.Vimpelin Veto-Kiteen Pallo -9018.00 
Ma 30.7.Sotkamon Jymy-Koskenkorvan Urheilijat18.00 
      
Pe 3.8.Puijon Pesis, Kuopio-Hyvinkään Tahko18.00 
Pe 3.8.Kouvolan Pallonlyöjät-Oulun Lippo Juniorit18.00 
Pe 3.8.Kiteen Pallo -90-Vimpelin Veto18.00 
Pe 3.8.Koskenkorvan Urheilijat-Sotkamon Jymy18.00 
      
Pe 10.8.Hyvinkään Tahko-Puijon Pesis, Kuopio18.00(tarvittaessa)
Pe 10.8.Oulun Lippo Juniorit-Kouvolan Pallonlyöjät18.00(tarvittaessa)
Pe 10.8.Vimpelin Veto-Kiteen Pallo -9018.00(tarvittaessa)
Pe 10.8.Sotkamon Jymy-Koskenkorvan Urheilijat18.00(tarvittaessa)
      
Ma 13.8.Välierä 1 (alustava)    
      
Pe 17.8.Välierä 2 (alustava)    
      
Ma 27.8.Välierä 3 (alustava)    
      
Ti 11.9.Loppuottelu 1 (alustava)    
Ti 11.9.Pronssiottelu 1 (alustava)    
      
To 13.9.Loppuottelu 2 (alustava)    
To 13.9.Pronssiottelu 2 (alustava)    
      
Ti 18.9.Loppuottelu 3 (alustava)    
Ti 18.9.Pronssiottelu 3 (alustava)    


Poikien Superpesiksen sarjajärjestelmä 2018

Runkosarja pelataan kahdessa lohkossa kaksinkertaisena sarjana. Runkosarjan jälkeen lohkojen 1.-4. sijoittuneet joukkueet pelaavat puolivälieräottelut ottelupareina paras kolmesta -järjestelmällä. Kotietu on runkosarjassa paremmin sijoittuneilla joukkueilla.

Puolivälierien ottelukaavio: A1-B4 B1-A4 A2-B3 B2-A3

Puolivälierien voittajat pelaavat ottelupareina välierät paras kolmesta -järjestelmällä. Kotietu on runkosarjassa paremmin sijoittuneilla joukkueilla*.

Välierien ottelukaavio: A1-B4/B2-A3 ja B1-A4/A2-B3

Välierien voittajat pelaavat loppuottelussa ja välierien häviäjät pronssiottelussa. Ottelut pelataan paras kolmesta -järjestelmällä ja kotietu on runkosarjassa paremmin sijoittuneella joukkueella*.

*) Mikäli joukkueilla on sama sijoitus runkosarjassa, kotiedun paremmuus ratkaistaan seuraavassa järjestyksessä: 1) Pisteet ottelua kohden runkosarjassa 2) 3 pisteen voitot ottelua kohden 3) Voitetut ottelut ottelua kohden 4) Kaikkien otteluiden juoksuero runkosarjassa 5) Arpa

Välierät

PvmKloKotijoukkue Vierasjoukkue 
Pe 17.8.17.30Oulun Lippo Juniorit-Vimpelin Veto 
      
Ma 27.8.17.00Vimpelin Veto-Oulun Lippo Juniorit 
Ma 27.8.17.00 -  
      
To 6.9.17.00Oulun Lippo Juniorit-Vimpelin VetoTarvittaessa
      
Pe 7.9.17.00 -  
      
Ma 10.9.16.30 -