Miesten suomensarja 2018

Lohkojen väliset nousuottelut

PvmKloKotijoukkue Vierasjoukkue 
La 1.9.14.00Simon Kiri-Lahden Mailaveikot 
La 1.9.15.00Kannuksen Ura-Loimaan Palloilijat 
      
Su 2.9.14.00Loimaan Palloilijat-Kannuksen Ura 
Su 2.9.16.30Lahden Mailaveikot-Simon Kiri 
      
La 8.9.14.00Simon Kiri-Lahden MailaveikotTarvittaessa
La 8.9.15.00Kannuksen Ura-Loimaan PalloilijatTarvittaessa

 


Lohkojen loppuottelut

PvmKloKotijoukkue Vierasjoukkue 
Ke 22.8.17.30Puna-Mustat, Helsinki-Loimaan Palloilijat 
Ke 22.8.17.30Jyväskylän Lohi-Lahden Mailaveikot 
Ke 22.8.17.30Alavuden Peli-Veikot-Kannuksen Ura 
Ke 22.8.17.30Simon Kiri-Sotkamon Jymy 
      
La 25.8.12.00Lahden Mailaveikot-Jyväskylän Lohi 
La 25.8.13.00Sotkamon Jymy-Simon Kiri 
La 25.8.15.00Kannuksen Ura-Alavuden Peli-Veikot 
La 25.8.17.00Loimaan Palloilijat-Puna-Mustat, Helsinki 
      
Su 26.8.14.00Jyväskylän Lohi-Lahden MailaveikotTarvittaessa
Su 26.8.14.00Simon Kiri-Sotkamon JymyTarvittaessa
Su 26.8.15.00Puna-Mustat, Helsinki-Loimaan PalloilijatTarvittaessa
Su 26.8.17.00Alavuden Peli-Veikot-Kannuksen UraTarvittaessa

 


Lohkojen sisäiset välierät

PvmKloKotijoukkue Vierasjoukkue 
Ke 15.8.17.30Puna-Mustat, Helsinki-Kinnarin Pesis 2006, Järvenpää 
Ke 15.8.17.30Loimaan Palloilijat-Jokioisten Koetus 
Ke 15.8.17.30Jyväskylän Lohi-Juvan Nuorisopesis 
Ke 15.8.17.30Lahden Mailaveikot-Puijon Pesis, Kuopio 
Ke 15.8.17.30Alavuden Peli-Veikot-Vimpelin Veto 
Ke 15.8.17.30Kannuksen Ura-Veteli Pesis 
Ke 15.8.17.30Simon Kiri-Ylivieskan Kuula 
Ke 15.8.17.30Sotkamon Jymy-Oulun Lippo Pesis 
      
La 18.8.12.00Oulun Lippo Pesis-Sotkamon Jymy 
La 18.8.12.30Puijon Pesis, Kuopio-Lahden Mailaveikot 
La 18.8.13.00Kinnarin Pesis 2006, Järvenpää-Puna-Mustat, Helsinki 
La 18.8.15.00Jokioisten Koetus-Loimaan Palloilijat 
La 18.8.15.00Ylivieskan Kuula-Simon Kiri 
La 18.8.16.00Juvan Nuorisopesis-Jyväskylän Lohi 
La 18.8.16.00Veteli Pesis-Kannuksen Ura 
La 18.8.16.00Vimpelin Veto-Alavuden Peli-Veikot 
      
Su 19.8.11.00Sotkamon Jymy-Oulun Lippo PesisTarvittaessa
Su 19.8.13.00Loimaan Palloilijat-Jokioisten KoetusTarvittaessa
Su 19.8.14.00Jyväskylän Lohi-Juvan NuorisopesisTarvittaessa
Su 19.8.15.00Kannuksen Ura-Veteli PesisTarvittaessa
Su 19.8.15.00Puna-Mustat, Helsinki-Kinnarin Pesis 2006, JärvenpääTarvittaessa
Su 19.8.16.00Lahden Mailaveikot-Puijon Pesis, KuopioTarvittaessa
Su 19.8.16.00Simon Kiri-Ylivieskan KuulaTarvittaessa
Su 19.8.17.00Alavuden Peli-Veikot-Vimpelin VetoTarvittaessa

Runkosarja

Etelälohko

Joukkueet: Eurajoen Veikot; Hyvinkään Tahko; Ikaalisten Tarmo; Jokioisten Koetus; Kinnarin Pesis 2006, Järvenpää; Loimaan Palloilijat; Puna-Mustat, Helsinki; Turku-Pesis

La 12.5.Eurajoki-Jokioinen14.00 
La 12.5.Loimaa-Helsinki16.00 
      
Su 13.5.Hyvinkää-Eurajoki15.00 
      
Ke 16.5.Järvenpää-Ikaalinen18.00 
      
La 19.5.Helsinki-Järvenpää15.00 
La 19.5.Jokioinen-Loimaa15.00 
La 19.5.Turku-Eurajoki15.00 
      
Ti 22.5.Loimaa-Ikaalinen18.00 
      
Ke 23.5.Järvenpää-Jokioinen18.00 
      
La 26.5.Hyvinkää-Helsinki14.00 
La 26.5.Loimaa-Turku16.00 
      
Su 27.5.Eurajoki-Järvenpää14.00 
Su 27.5.Jokioinen-Ikaalinen15.00 
      
Ke 30.5.Hyvinkää-Turku18.00 
Ke 30.5.Loimaa-Eurajoki18.00 
      
Su 3.6.Helsinki-Ikaalinen15.00 
Su 3.6.Jokioinen-Hyvinkää15.00 
      
Ke 6.6.Turku-Ikaalinen18.00 
      
To 7.6.Jokioinen-Helsinki18.00 
      
La 9.6.Järvenpää-Loimaa´12.30 
      
Su 10.6.Helsinki-Turku15.00 
Su 10.6.Hyvinkää-Ikaalinen15.00 
      
To 14.6.Hyvinkää-Järvenpää18.00 
      
La 16.6.Eurajoki-Ikaalinen14.00 
La 16.6.Turku-Järvenpää15.00 
La 16.6.Loimaa-Hyvinkää16.00 
      
Ke 20.6.Hyvinkää-Loimaa18.00 
Ke 20.6.Jokioinen-Turku18.00 
      
To 28.6.Turku-Loimaa18.00 
      
Ke 4.7.Ikaalinen-Loimaa18.00Tampere, Kauppi
      
To 5.7.Eurajoki-Helsinki18.00 
      
La 7.7.Helsinki-Loimaa15.00 
La 7.7.Ikaalinen-Järvenpää15.00 
La 7.7.Jokioinen-Eurajoki15.00 
      
Ke 11.7.Ikaalinen-Hyvinkää18.00 
Ke 11.7.Loimaa-Jokioinen18.00 
Ke 11.7.Järvenpää-Helsinki18.00 
Ke 11.7.Eurajoki-Turku18.00 
      
La 14.7.Jokioinen-Järvenpää15.00 
La 14.7.Helsinki-Hyvinkää15.00 
      
Ke 18.7.Ikaalinen-Helsinki18.00 
Ke 18.7.Järvenpää-Turku18.00 
Ke 18.7.Hyvinkää-Jokioinen18.00 
      
La 21.7.Eurajoki-Loimaa14.00 
La 21.7.Turku-Hyvinkää15.00 
La 21.7.Ikaalinen-Jokioinen15.00 
      
Su 22.7.Eurajoki-Hyvinkää14.00 
      
Ke 25.7.Ikaalinen-Eurajoki18.00 
      
La 28.7.Helsinki-Jokioinen15.00 
La 28.7.Järvenpää-Eurajoki14.00 
      
Ke 1.8.Loimaa-Järvenpää18.00 
Ke 1.8.Turku-Helsinki18.00 
      
La 4.8.Ikaalinen-Turku16.00 
      
Ke 8.8.Järvenpää-Hyvinkää18.00 
Ke 8.8.Helsinki-Eurajoki18.00 
Ke 8.8.Turku-Jokioinen18.00 
      
Ke 15.8.Välierä 1 (alustava)  
      
La 18.8.Välierä 2 (alustava)  
      
Su 19.8.Välierä 3 (alustava)  
      
Ke 22.8.Loppuottelu 1 (alustava)  
      
La 25.8.Loppuottelu 2 (alustava)  
      
Su 26.8.Loppuottelu 3 (alustava)  
      
La 1.9.Karsintaottelu 1 (alustava)  
      
Su 2.9.Karsintaottelu 2 (alustava)  
      
La 8.9.Karsintaottelu 3 (alustava)  


Itälohko

Joukkueet: Imatran Pallo-Veikot; Joensuun Maila; Juvan Nuorisopesis; Jyväskylän Lohi; Kiteen Pallo -90; Kouvolan Pallonlyöjät; Lahden Mailaveikot; Puijon Pesis, Kuopio;

To 10.5.Lahti-Kouvola14.00 
      
La 12.5.Imatra-Jyväskylä15.00 
      
Su 13.5.Kitee-Joensuu15.00 
      
Pe 18.5.Kuopio-Lahti18.00 
      
La 19.5.Juva-Joensuu16.00 
La 19.5.Kitee-Kuopio15.00 
      
Su 20.5.Jyväskylä-Lahti14.00 
Su 20.5.Kitee-Kouvola17.00 
      
La 26.5.Joensuu-Jyväskylä16.00 
La 26.5.Juva-Kouvola15.00 
      
Su 27.5.Kitee-Jyväskylä15.00 
Su 27.5.Imatra-Kuopio13.00 
      
Ti 29.5.Kouvola-Joensuu18.00 
      
Ke 30.5.Jyväskylä-Juva18.00 
      
Pe 1.6.Joensuu-Kouvola18.00 
      
Su 3.6.Imatra-Lahti18.00 
      
Ke 6.6.Jyväskylä-Kouvola18.00 
      
To 7.6.Imatra-Kitee18.00 
      
La 9.6.Kitee-Lahti15.00 
La 9.6.Juva-Imatra16.00 
      
Su 10.6.Joensuu-Lahti15.00 
      
To 14.6.Kuopio-Juva18.00 
      
La 16.6.Kuopio-Kouvola16.00 
La 16.6.Lahti-Juva16.00 
      
Su 17.6.Imatra-Joensuu13.00 
Su 17.6.Lahti-Kitee16.00 
      
Ke 27.6.Kouvola-Imatra18.00 
Ke 27.6.Joensuu-Kuopio18.00 
      
Ti 3.7.Kuopio-Jyväskylä18.00 
      
Ke 4.7.Kouvola-Lahti18.00 
      
To 5.7.Joensuu-Kitee18.00 
      
Pe 6.7.Kouvola-Kuopio18.00 
      
La 7.7.Jyväskylä-Imatra14.00 
La 7.7.Juva-Kitee16.00 
      
Su 8.7.Lahti-Jyväskylä14.00 
      
La 14.7.Kuopio-Imatra16.00 
La 14.7.Jyväskylä-Kitee14.00 
La 14.7.Kouvola-Juva14.00 
      
Su 15.7.Kouvola-Kitee14.00 
      
Ke 18.7.Juva-Jyväskylä18.00 
      
La 21.7.Lahti-Imatra16.00 
La 21.7.Jyväskylä-Joensuu14.00 
      
Su 22.7.Lahti-Kuopio16.00 
      
Ma 23.7.Joensuu-Juva18.00 
      
Ke 25.7.Kouvola-Jyväskylä18.00 
      
To 26.7.Kuopio-Kitee18.00 
      
La 28.7.Juva-Kuopio16.00 
La 28.7.Kitee-Imatra15.00 
      
To 2.8.Kuopio-Joensuu18.00 
To 2.8.Imatra-Juva18.00 
      
La 4.8.Juva-Lahti16.00 
      
Su 5.8.Joensuu-Imatra15.00 
      
Ke 8.8.Kitee-Juva18.00 
Ke 8.8.Imatra-Kouvola18.00 
Ke 8.8.Lahti-Joensuu18.00 
Ke 8.8.Jyväskylä-Kuopio18.00 
      
Ke 15.8.Välierä 1 (alustava)  
      
La 18.8.Välierä 2 (alustava)  
      
Su 19.8.Välierä 3 (alustava)  
      
Ke 22.8.Loppuottelu 1 (alustava)  
      
La 25.8.Loppuottelu 2 (alustava)  
      
Su 26.8.Loppuottelu 3 (alustava)  
      
La 1.9.Karsintaottelu 1 (alustava)  
      
Su 2.9.Karsintaottelu 2 (alustava)  
      
La 8.9.Karsintaottelu 3 (alustava)  


Länsilohko

Joukkueet: Alavuden Peli-Veikot; Haapajärven Pesä-Kiilat; Kannuksen Ura; Peräseinäjoen Toive, Seinäjoki; Seinäjoen Maila-Jussit; Vaasan Maila; Veteli Pesis; Vimpelin Veto; Ylistaron Kilpa-Veljet

La 12.5.Kannus-Vaasa15.00 
La 12.5.Veteli-Vimpeli15.00 
La 12.5.Haapajärvi-Alavus15.00 
      
Su 13.5.Peräseinäjoki-Ylistaro15.00 
      
Ke 16.5.Haapajärvi-Kannus18.00 
      
To 17.5.Vaasa-Ylistaro18.00 
      
La 19.5.Peräseinäjoki-Veteli15.00 
La 19.5.Vimpeli-Alavus16.00 
      
To 24.5.Seinäjoki-Vimpeli18.00 
To 24.5.Vaasa-Alavus18.00 
      
La 26.5.Ylistaro-Kannus15.00 
La 26.5.Alavus-Peräseinäjoki15.00 
La 26.5.Veteli-Vaasa15.00 
      
Ke 30.5.Vimpeli-Haapajärvi18.00 
Ke 30.5.Kannus-Veteli18.00 
      
To 31.5.Peräseinäjoki-Seinäjoki18.00 
      
Su 3.6.Peräseinäjoki-Vimpeli15.00 
Su 3.6.Vaasa-Haapajärvi15.00 
Su 3.6.Ylistaro-Alavus13.00 
      
Ke 6.6.Veteli-Ylistaro18.00 
Ke 6.6.Seinäjoki-Vaasa18.00 
      
To 7.6.Alavus-Kannus18.00 
To 7.6.Haapajärvi-Peräseinäjoki18.00 
      
La 9.6.Alavus-Veteli14.00 
La 9.6.Vimpeli-Vaasa16.00 
      
Su 10.6.Haapajärvi-Seinäjoki15.00 
      
To 14.6.Vaasa-Peräseinäjoki18.00 
      
La 16.6.Ylistaro-Haapajärvi15.00 
La 16.6.Kannus-Vimpeli15.00 
La 16.6.Veteli-Seinäjoki15.00 
      
Su 17.6.Kannus-Alavus15.00 
      
To 21.6.Seinäjoki-Ylistaro18.00 
      
Ke 27.6.Vimpeli-Ylistaro18.00 
      
To 28.6.Peräseinäjoki-Kannus18.00 
      
Ti 3.7.Seinäjoki-Alavus18.00 
      
Ke 4.7.Vaasa-Kannus18.00 
      
To 5.7.Haapajärvi-Veteli18.00 
To 5.7.Alavus-Vimpeli18.00 
      
Pe 6.7.Ylistaro-Peräseinäjoki18.00 
      
La 7.7.Alavus-Haapajärvi14.00 
La 7.7.Vimpeli-Veteli16.00 
La 7.7.Kannus-Seinäjoki18.00 
      
Su 8.7.Peräseinäjoki-Vaasa15.00 
      
Ti 10.7.Seinäjoki-Haapajärvi  
      
Ke 11.7.Veteli-Peräseinäjoki18.00 
Ke 11.7.Ylistaro-Vaasa18.00 
      
La 14.7.Kannus-Ylistaro15.00 
La 14.7.Peräseinäjoki-Alavus15.00 
La 14.7.Vimpeli-Seinäjoki16.00pelataan Halsualla
      
Ke 18.7.Seinäjoki-Peräseinäjoki18.00 
Ke 18.7.Veteli-Kannus18.00 
      
To 19.7.Haapajärvi-Vimpeli18.00 
      
La 21.7.Ylistaro-Veteli15.00 
La 21.7.Vaasa-Seinäjoki15.00 
La 21.7.Peräseinäjoki-Haapajärvi15.00 
      
Ti 24.7.Ylistaro-Seinäjoki18.00 
      
Ke 25.7.Vaasa-Vimpeli18.00 
      

 

La 28.7.

Vimpeli-Peräseinäjoki16.00 
La 28.7.Seinäjoki-Kannus13.00 
La 28.7.Alavus-Ylistaro14.00 
      
Ti 31.7.Alavus-Vaasa18.00 
      
Ke 1.8.Veteli-Alavus18.00 
Ke 1.8.Kannus-Haapajärvi18.00 
      
To 2.8.Vaasa-Veteli18.00 
      
La 4.8.Haapajärvi-Ylistaro15.00 
La 4.8.Vimpeli-Kannus16.00 
La 4.8.Seinäjoki-Veteli13.00 
      
Su 5.8.Haapajärvi-Vaasa15.00 
      
Ke 8.8.Alavus-Seinäjoki18.00 
Ke 8.8.Ylistaro-Vimpeli18.00 
Ke 8.8.Veteli-Haapajärvi18.00 
Ke 8.8.Kannus-Peräseinäjoki18.00 
      
Ke 15.8.Välierä 1 (alustava)  
      
La 18.8.Välierä 2 (alustava)  
      
Su 19.8.Välierä 3 (alustava)  
      
Ke 22.8.Loppuottelu 1 (alustava)  
      
La 25.8.Loppuottelu 2 (alustava)  
      
Su 26.8.Loppuottelu 3 (alustava)  
      
La 1.9.Karsintaottelu 1 (alustava)  
      
Su 2.9.Karsintaottelu 2 (alustava)  
      
La 8.9.Karsintaottelu 3 (alustava)  


Pohjoislohko

Joukkueet: Iin Urheilijat; Kempeleen Kiri; Napapiirin Pesis-Team, Rovaniemi; Oulun Lippo Pesis; Pattijoen Urheilijat, Raahe; Simon Kiri; Sotkamon Jymy; Suomussalmen Rasti; Ylivieskan Kuula

La 12.5.Raahe-Rovaniemi16.00 
      
Su 13.5.Ylivieska-Rovaniemi13.00 
      
Ti 15.5.Oulu-Ii18.00 
      
Pe 18.5.Kempele-Ylivieska18.00 
      
La 19.5.Raahe-Sotkamo16.00 
La 19.5.Oulu-Suomussalmi12.00 
      
Su 20.5.Ii-Suomussalmi16.00 
      
Ke 23.5.Ii-Raahe18.00 
Ke 23.5.Oulu-Kempele18.00 
      
La 26.5.Simo-Rovaniemi16.00 
La 26.5.Raahe-Kempele16.00 
La 26.5.Sotkamo-Ylivieska´11.30 
      
Ke 30.5.Simo-Kempele18.00 
      
To 31.5.Ylivieska-Ii18.00 
      
La 2.6.Ii-Sotkamo17.00 
      
Su 3.6.Kempele-Suomussalmi13.00 
Su 3.6.Ylivieska-Simo13.00 
      
Ti 5.6.Sotkamo-Oulu18.00 
      
Ke 6.6.Ii-Rovaniemi18.00 
      
To 7.6.Kempele-Oulu18.00 
      
La 9.6.Ii-Ylivieska16.00 
La 9.6.Rovaniemi-Sotkamo13.00 
      
Su 10.6.Sotkamo-Kempele18.00 
Su 10.6.Raahe-Simo13.00 
      
To 14.6.Kempele-Ii18.00 
      
La 16.6.Rovaniemi-Suomussalmi14.00 
La 16.6.Simo-Sotkamo16.00 
La 16.6.Oulu-Raahe12.00 
      
Su 17.6.Simo-Suomussalmi16.00 
Su 17.6.Rovaniemi-Oulu14.00 
      
Ti 26.6.Raahe-Oulu18.00 
      
Ke 27.6.Sotkamo-Suomussalmi18.00 
Ke 27.6.Raahe-Ylivieska18.00 
      
Ti 3.7.Ii-Oulu18.00 
      
Ke 4.7.Ii-Simo18.00 
      
To 5.7.Suomussalmi-Sotkamo18.00 
      
La 7.7.Rovaniemi-Ylivieska14.00 
La 7.7.Simo-Raahe16.00 
      
Su 8.7.Simo-Ylivieska16.00 
Su 8.7.Rovaniemi-Raahe13.00 
Su 8.7.Oulu-Sotkamo12.00 
Su 8.7.Ii-Kempele16.00 
      
To 12.7.Kempele-Raahe18.00 
      
La 14.7.Suomussalmi-Simo14.00 
La 14.7.Sotkamo-Rovaniemi13.00 
      
Su 15.7.Sotkamo-Simo13.00 
Su 15.7.Suomussalmi-Rovaniemi14.00 
Su 15.7.Raahe-Ii13.00 
Su 15.7.Ylivieska-Kempele13.00 
      
Pe 20.7.Oulu-Simo18.00 
      
La 21.7.Suomussalmi-Raahe14.00 
La 21.7.Kempele-Rovaniemi13.00 
La 21.7.Sotkamo-Ii13.00 
      
Su 22.7.Sotkamo-Raahe13.00 
Su 22.7.Suomussalmi-Ylivieska14.00 
Su 22.7.Oulu-Rovaniemi12.00 
      
Ti 24.7.Ylivieska-Raahe18.00 
      
Ke 25.7.Rovaniemi-Kempele18.00 
Ke 25.7.Simo-Ii18.00 
      
La 28.7.Ylivieska-Suomussalmi15.00 
La 28.7.Kempele-Simo12.00 
      
Su 29.7.Raahe-Suomussalmi13.00 
Su 29.7.Ylivieska-Oulu18.00 
      
To 2.8.Oulu-Ylivieska18.00 
      
La 4.8.Suomussalmi-Ii14.00 
La 4.8.Kempele-Sotkamo13.00 
La 4.8.Rovaniemi-Simo17.00 
      
Su 5.8.Suomussalmi-Oulu14.00 
      
Ti 7.8.Ylivieska-Sotkamo18.00 
      
Ke 8.8.Suomussalmi-Kempele18.00 
Ke 8.8.Simo-Oulu18.00 
Ke 8.8.Rovaniemi-Ii18.00 
      
Ke 15.8.Välierä 1 (alustava)  
      
La 18.8.Välierä 2 (alustava)  
      
Su 19.8.Välierä 3 (alustava)  
      
Ke 22.8.Loppuottelu 1 (alustava)  
      
La 25.8.Loppuottelu 2 (alustava)  
      
Su 26.8.Loppuottelu 3 (alustava)  
      
La 1.9.Karsintaottelu 1 (alustava)  
      
Su 2.9.Karsintaottelu 2 (alustava)  
      
La 8.9.Karsintaottelu 3 (alustava)  


Miesten suomensarjan sarjajärjestelmä 2018

Runkosarja pelataan neljässä lohkossa kaksinkertaisena sarjana.

Jatko-ottelut

Runkosarjojen jälkeen pelataan lohkojen sisäiset välierät. Runkosarjan 1. sijoittunut joukkue kohtaa runkosarjassa 4. sijoittuneen joukkueen ja runkosarjassa 2. sijoittunut joukkue kohtaa runkosarjassa 3. sijoittuneen joukkueen. Otteluparien voittajat pelaavat lohkojen loppuottelussa. Ottelut pelataan paras kolmesta -järjestelmällä. Kotietu on runkosarjassa lohkossaan paremmin sijoittuneilla joukkueilla.

Suomensarjan lohkovoittajista muodostetaan otteluparit Etelä-Länsi ja Itä-Pohjoinen. Ottelut pelataan paras kolmesta -järjestelmällä. Otteluparien voittajat nousevat Ykköspesikseen kaudelle 2019.

Kotietu ratkaistaan runkosarjan perusteella seuraavasti:

1) Sijoitus omassa lohkossa
2) Pisteet ottelua kohden runkosarjassa
3) Kolmen (3) pisteen voitot runkosarjassa
4) Voitetut ottelut ottelua kohden runkosarjassa
5) Kaikkien otteluiden juoksuero
6) Arpa

Putoaminen

Runkosarjassa lohkonsa viimeiseksi jäävät joukkueet putoavat suoraan maakuntasarjaan kaudelle 2019.