B-poikien SM-sarja 2017

Loppuottelut (2 voittoa)

Pe 15.9.
Kankaanpään Maila- Halsuan Toivo 16.00

Ti 19.9.
Halsuan Toivo- Kankaanpään Maila 16.00

To 21.9.
Kankaanpään Maila- Halsuan Toivo 16.00 (Tarvittaessa)

Pronssiottelut (2 voittoa)

Pe 15.9.
Kouvolan Pallonlyöjät- Sotkamon Jymy 16.00

Su 17.9.
Sotkamon Jymy- Kouvolan Pallonlyöjät 12.00

To 21.9.
Kouvolan Pallonlyöjät- Sotkamon Jymy 16.00 (Tarvittaessa)

Välierät (2 voittoa)

Ke 6.9.
Kankaanpään Maila-Sotkamon Jymy 17.00
Halsuan Toivo-Kouvolan Pallonlyöjät 16.30

Pe 8.9.
Kouvolan Pallonlyöjät-Halsuan Toivo 16.30

La 9.9.
Sotkamon Jymy-Kankaanpään Maila 15.00

Ti 12.9.
Kankaanpään Maila-Sotkamon Jymy 16.30 Tarvittaessa

Ke 13.9.
Halsuan Toivo-Kouvolan Pallonlyöjät 16.30 Tarvittaessa

Puolivärien joukkueet

A1: Kankaanpään Maila
A2: Kouvolan Pallonlyöjät
A3: Hyvinkään Tahko
A4: Turku-Pesis

B1: Halsuan Toivo
B2: Sotkamon Jymy
B3: Puijon Pesis, Kuopio
B4: Joensuun Maila

Puolivälierien otteluohjelma

Ma 21.8.
Halsua – Turku 17.30
Kouvola – Kuopio 17.30
Sotkamo – Hyvinkää 17.30

Ti 22.8.
Kankaanpää – Joensuu 17.30

To 24.8.
Joensuu – Kankaanpää 17.30
Hyvinkää – Sotkamo 17.30

Pe 25.8.
Kuopio – Kouvola 17.30

Ma 28.8.
Turku – Halsua 17.00

To 31.8.
Kouvola – Kuopio 17.00

Pe 1.9.
​​Kankaanpää - Joensuu 17.00


Alkulohkot

Lohko A


Joukkueet:
Hyvinkään Tahko, Imatran Pallo-Veikot, Kankaanpään Maila 1, Kankaanpään Maila 2, Koskenkorvan Urheilijat, Kouvolan Pallonlyöjät, Puna-Mustat, Helsinki, Seinäjoen Maila-Jussit, Turku-Pesis

pe 28.4.
Kankaanpää 2-Kankaanpää 1 17.00
      
to 4.5.
Kankaanpää 1-Turku 18.00
      
pe 5.5.
Kankaanpää 2 -Seinäjoki 18.00
Koskenkorva-Hyvinkää 18.00
     
su 7.5.
Kankaanpää 1-Hyvinkää 13.00
    
pe 12.5.
Kouvola-Imatra  18.00
Hyvinkää-Seinäjoki 18.00
     
la 13.5.
Kankaanpää 2- Puna-Mustat 18.30

su 14.5
Imatra-Kankaanpää 1 15.00

     
ti 16.5.
Kankaanpää 2-Turku 18.00
     
to 18.5.
Puna-Mustat-Koskenkorva 18.00
Kankaanpää 1-Seinäjoki 18.00
     
ti 23.5.
Turku-Kouvola 18.00
Koskenkorva-Kankaanpää 1 18.00
     
la 27.5.
Kankaanpää 1-Kankaanpää 2  12.00
     
su 28.5.
Imatra-Kouvola 17.00
Puna-Mustat Seinäjoki 18.00
     
ma 29.5.
Imatra-Koskenkorva 18.00
     
pe 2.6.
Puna-Mustat-Hyvinkää  18.00
Kankaanpää 2-Koskenkorva 18.00
Seinäjoki-Turku 18.00
     
su 4.6.
Kankaanpää 1-Kouvola 14.00
     
ti 6.6.
Hyvinkää-Turku 18.00
     
ke 7.6.
Kouvola-Kankaanpää 2 18.00
     
to 8.6.
Imatra-Kankaanpää 2  13.00
     
pe 9.6.
Kouvola-Hyvinkää 18.00
Koskenkorva-Seinäjoki 18.00
Imatra-Turku 18.00
        
pe 16.6.
Seinäjoki-Kankaanpää 2 18.00
Turku- Puna-Mustat  18.00
     
su 18.6.
Hyvinkää Imatra 16.00
     
ke 21.6.
Kouvola- Puna-Mustat 18.00
Imatra-Seinäjoki  18.00
Hyvinkää-Kankaanpää 1 18.00
     
to 22.6.
Kouvola-Seinäjoki 14.00
Turku-Kankaanpää 1  18.00

ma 26.6.
​Seinäjoki-Puna-Mustat 17.00

     
ti 27.6.
Puna-Mustat -Imatra 18.00
     
ke 28.6.
Turku-Kankaanpää 2 18.00
Kouvola-Koskenkorva 18.00
     
to 29.6.
Hyvinkää-Koskenkorva 18.00
     
pe 30.6.
Puna-Mustat -Kankaanpää 2 18.00
     
la 1.7.
Hyvinkää-Kankaanpää 2  13.00
     
ma 3.7.
Turku-Hyvinkää 18.00
     
ke 5.7.
Kankaanpää 2-Kouvola 18.00
     
pe 7.7.
Kankaanpää 2-Imatra 18.00

la 8.7
Kankaanpää 1 -Imatra 13.00

     
ma 10.7.
Kankaanpää 2-Hyvinkää 18.00
     
to 13.7.
Koskenkorva- Puna-Mustat 18.00
     
pe 14.7.
Seinäjoki-Kankaanpää 1 18.00
Turku-Imatra 18.00
     
su 16.7.
Koskenkorva-Kankaanpää 2  14.00
     
ma 17.7.
Kankaanpää 1-Koskenkorva 18.00 - pelataan Pomarkussa
Puna-Mustat  -Kouvola 18.00
     
ke 19.7.
Kouvola-Turku 18.00
Koskenkorva-Imatra 18.00
     
to 20.7.
Seinäjoki-Imatra 18.00
     
pe 28.7.
Koskenkorva-Turku 18.00
     
ti 1.8.
Turku-Seinäjoki 18.00
   
pe 4.8.
Kankaanpää 1- Puna-Mustat 18.00
Seinäjoki-Koskenkorva 18.00
     
ma 7.8.
Imatra-Hyvinkää 18.00
     
ti 8.8.
Puna-Mustat  -Turku 18.00
     
ke 9.8.
Kouvola- Kankaanpää 1 18.00
     
pe 11.8.
Turku-Koskenkorva  18.00
Hyvinkää-Kouvola 18.00​
     
la 12.8.
Seinäjoki-Hyvinkää 14.00
Puna-Mustat  -Kankaanpää 1 13.00
     
ti 15.8.
Hyvinkää- Puna-Mustat 17.30
     
ke 16.8.
Seinäjoki-Kouvola 17.30
     
to 17.8
Imatra- Puna-Mustat 17.30
Koskenkorva-Kouvola 17.30

Jatko-ottelut

Puolivälierät
Ma 21.8.
To 24.8.
To 31.8. Tarvittaessa

Välierät
Ke 6.9.
Pe 8.9.
Ma 11.9. Tarvittaessa

Loppuottelut ja pronssiottelut
Pe 15.9.
Ma 18.9.
Pe 22.9. Tarvittaessa

Oikeudet muutoksiin pidätetään.

Lohko B

Joukkueet:
Alajärven Ankkurit, Halsuan Toivo, Joensuun Maila, Oulun Lippo Pesis, Pattijoen Urheilijat, Raahe, Puijon Pesis, Sotkamon Jymy, Ylivieskan Kuula

ke 3.5.
Kuopio-Joensuu  18.00
      
la 6.5.
Kuopio-Oulu 16.00
      
ti 9.5.
Oulu-Joensuu 18.00
      
pe 12.5.
Alajärvi-Ylivieska 18.00
Kuopio-Halsua 18.00, pelataan Varkaudessa
     
ti 16.5.
Halsua-Ylivieska 18.00
     
to 18.5.
Ylivieska-Oulu 18.00
Sotkamo-Raahe 18.00
     
ma 22.5.
Alajärvi-Sotkamo 18.00, pelataan Alavudella
     
ti 23.5.
Raahe-Joensuu 18.00
     
to 25.5.
Joensuu-Halsua 16.00

pe 26.5.
Oulu-Kuopio 18.00
    
ma 29.5.
Ylivieska-Raahe 18.00
     
to 1.6.
Oulu-Halsua 18.00
     
pe 9.6.
Ylivieska-Kuopio 18.00
      
pe 16.6.
Alajärvi-Oulu 18.00
Halsua-Raahe 18.00
Joensuu-Ylivieska 18.00
Kuopio-Sotkamo 18.00, pelataan Siilinjärvellä
      
ti 20.6.
Oulu-Raahe 18.00

ke 21.6.
​Raahe-Sotkamo 18.00

     
to 22.6.
Ylivieska-Sotkamo 18.00
Raahe-Kuopio 18.00

ma 26.6.
Halsua-Alajärvi 18.00, pelataan Vetelissä

ke 28.6.
Kuopio-Alajärvi 18.00
     
ti 4.7.
Sotkamo-Oulu 18.00
     
pe 7.7.
Joensuu-Oulu 18.00
Kuopio-Raahe 18.00
Sotkamo-Halsua 18.00
Ylivieska-Alajärvi 18.00
     
ma 10.7.
Joensuu-Raahe 18.00

ti 11.7.
Alajärvi-Kuopio 18.00​

     
to 13.7.
Halsua-Kuopio 18.00
      
pe 14.7.
Oulu-Ylivieska 18.00
Alajärvi-Joensuu 18.00
     
ma 17.7.
Raahe-Alajärvi 18.00
Halsua-Sotkamo 18.00  

ti 18.7.
Oulu-Alajärvi 18.00

ke 19.7.
Sotkamo-Joensuu 18.00
     
to 20.7.
Ylivieska-Halsua 18.00
     
pe 21.7.
Sotkamo-Alajärvi 18.00

ke 2.8.
Joensuu-Kuopio 18.00

    
pe 4.8.
Alajärvi-Halsua 18.00
     
ma 7.8.
Joensuu-Alajärvi 18.00
     
ti 8.8.
Kuopio-Ylivieska 18.00, pelataan Siilinjärvellä
Joensuu-Sotkamo 12.30
Raahe-Oulu klo 18.00 

ke 9.8.
Halsua-Oulu 18.00
Alajärvi-Raahe 18.00
     
pe 11.8.
Ylivieska-Joensuu 18.00
Sotkamo-Kuopio 18.00, pelataan Kajaani Liikuntapuiston kentällä
     
la 12.8.
Raahe-Halsua 13.00
     
ti 15.8.
Oulu-Sotkamo 18.00
Halsua-Joensuu 18.00
Raahe-Ylivieska 17.30

to 17.8
Sotkamo-Ylivieska 17.30

Jatko-ottelut

Puolivälierät

Ma 21.8.
To 24.8.
To 31.8. Tarvittaessa

Välierät
Ke 6.9.
Pe 8.9.
Ma 11.9. Tarvittaessa

Loppuottelut ja pronssiottelut
Pe 15.9.
Ma 18.9.
Pe 22.9. Tarvittaessa

Oikeudet muutoksiin pidätetään.

B-poikien SM-sarjan sarjajärjestelmä 2017

Sarjajärjestelmä:

Runkosarja pelataan kahdessa lohkossa kaksinkertaisena sarjana.

Runkosarjan jälkeen lohkojen 1.-4. sijoittuneet joukkueet pelaavat puolivälieräottelut ottelupareina paras kolmesta -järjestelmällä. Kotietu on runkosarjassa paremmin
sijoittuneilla joukkueilla.

Puolivälierien ottelukaavio:
A1-B4
B1-A4
A2-B3
B2-A3

Puolivälierien voittajat pelaavat ottelupareina välierät paras kolmesta - järjestelmällä. Kotietu on runkosarjassa paremmin sijoittuneilla joukkueilla.

Välierien ottelukaavio:
A1-B4/B2-A3 ja B1-A4/A2-B3

Välierien voittajat pelaavat loppuottelussa ja välierien häviäjät pronssiottelussa. Ottelut pelataan paras kolmesta -järjestelmällä ja kotietu on runkosarjassa paremmin
* sijoittuneella joukkueella.

*) Mikäli joukkueilla on sama sijoitus runkosarjassa, kotiedun paremmuus ratkaistaan seuraavassa järjestyksessä:
1) Pisteet ottelua kohden runkosarjassa
2) 3 pisteen voitot ottelua kohden
3) Voitetut ottelut ottelua kohden
4) Kaikkien otteluiden juoksuero runkosarjassa
5) Arpa