Valitse sivu
Viikon Hän on Pesäpalloliiton koulutusvastaava Juha ”Upi” Antikainen
  • Mitä teet työksesi?
Työpiste löytyy Varalan Urheiluopistolta. Puolet työstä koostuu tutkintovastaavan tehtävistä Valmentajan ammattitutkinnolla sekä erilaisista kehitystehtävistä urheiluopistomaailmassa. Toinen puolisko on pesäpalloa, vastuualueena on koulutus ja titteli on koulutusvastaava.
  • Miten Varalan ja Pesäpalloliiton kombinaatio onnistuu?
Oma työnkuva oli ensimmäisiä yhteispalkkauksia lajiliiton ja urheiluopiston välillä ja tämän jälkeen tästä otettiin mallia useampaankin lajiin. Jos pitää miettiä koulutuksia, niin mikäs olisi parempi paikka kuin Suomen suosituin urheilun ja liikunnan koulutuslaitos, jossa samasta työhuoneesta löytyy maajoukkuevalmentajia nyrkkeilystä yleisurheiluun ja asiantuntijoita voimavalmennuksesta kuntoutukseen. Kyllä siinä oppii kun saa olla todella motivoituneiden urheilun kehittäjien kanssa töissä.
  • Miten Pesäpalloliiton koulutusuudistus on onnistunut?
Asteittain mennään eteenpäin. Koulutusten sisällöt ovat menossa oikeaan suuntaan ja toimintamalli hakee viilauksia tämän vuoden aikana. Ensimmäisen tason tuonti lähelle seuroja on ollut erittäin onnistunut, jos mitataan koulutettujen määriä. Toisen tason koulutukset muokkaantuvat vielä tämän vuoden aikana. Kokonaisuudessaan olemme saaneet uusia tekijöitä koulutukseen ja tieto siirtyy hyvin lajin huipputasolta eteenpäin. Eli prosessin tässä vaiheessa voidaan rehellisesti sanoa, että se on kesken vielä, mutta lopputulos tulee olemaan ihan kohtalaisen hyvä.
  • Missä olet vahvimmillasi?
Osastoa luotettava sotaratsu, missä tarvitset kopittajaa niin tässä on hyvä sellainen. Ja varmasti vahvuudet menevät kokonaisuuksien visioimisen puolelle. Luulen ajoittain ymmärtäväni mihin asiat saattavat johtaa.´
  • Missä on eniten kehitettävää?
Pomppu, ei ole ollut koskaan siellä päinkään. Ei hypättynä tai lyötynä. Ja sitten varmasti se mikä näkyy ulospäin on etenkin tavoitettavuus. Useasta työtehtävästä on johtunut sitten se, että vuorovaikutustilanteita on tullut enemmän kuin päivässä on ollut aikaa.
  • Miten Tampereen pesäpallobuumi on oikein syntynyt, kertaa vaiheita alusta asti.
Kyllähän se on täysin ollut kiinni siitä, että oikeita ihmisiä on löytynyt oikeisiin rooleihin ja he ovat olleet motivoituneita siihen. Hämeenkyrössä olleessa ensimmäisessä palaverissa oli molempien alkuperäisten (Manse PP ja Hämeenkyrön Räpsä) seurojen johtajat ja silloiset työmyyrät. Heille syntyi vahva visio siitä, mitä tarvitaan, jotta meillä voi olla toisaalta huippupesäpalloa, mutta myös toisaalta ympäristö sekä seurat missä se on mahdollista. Samaan aikaan oli vahvana ajattelu pelaajapoluista ja siihen jokainen seura löysi oman sopivan roolinsa. Vaikea asia on purkaa vaiheisiin sillä kehittyminen on ollut jatkuvaa ja pieniä asioita on ollut todella paljon. Isoimpia juttuja on ollut valmennuskeskuksen syntyminen Varalan Urheiluopistoon ja akatemiatoiminnan kehittyminen niin Tampereelle, Hämeenkyröön, Ikaalisiin kuin Ruovedellekin. Näiden, mutta myös Tampereen kaupungin ja ympäröivien kuntien avulla on saatu kehitettyä sellainen toimintaympäristö, jossa urheilijalla on mahdollisuus kehittyä. Isoimpana mielessä on kuitenkin yhteistyö ja yhteisöllisyys. Tervon Janne oli yhtenä isona tekijänä alussa (ja vieläkin) luomassa ja rakentamassa sitä tarinaa, mitä pesäpallo Pirkanmaalla on juurikin nyt. Ja siihen tarinaan on ollut helppo ollut tulla mukaan. Mistä varmaankin johtuu kasvaminen niin pelaaja, juniori, seuraihminen, seuraverkosto kuin talouspuolellakin.
  • Mikä on pesäpalloakatemioiden ja yläkoululeirien tulevaisuus?
Pesäpallo on kehittynyt lajin fyysisten vaatimusten osalta todella paljon viimeisen parinkymmenen vuoden aikana. Samaan aikaan itse pelikin on mennyt eteenpäin eli tämä tarkoittaa painetta harjoitteluun ja sen monipuolisuuteen. Pesäpalloakatemiat on loistava tukimuoto seuran omalle harjoittelulle ja mahdollistaa meidän lajiin sopivan puoliammattilaisuuden, mutta tuo myös urheilijan tarvitsemat tukitoiminnot saataville yhä useammalle pelaajalle jo siinä tärkeässä kehitysvaiheessa. Pesäpalloakatemiat ovat yksi toimintaympäristö yhä isommalle osalle tulevaisuuden Superpesispelaajia. Sotkamosta lähtenyt malli on nyt saatu levitettyä yhä useammalle paikkakunnalle ja se on tehnyt lajille hyvää. Yläkoululeirit osuvat siihen kohtaan, kun meidän lajissa vaihdetaan mukavasta pelaamisesta kohti kokonaisvaltaista urheilua. Leirityksen kautta tätä tutkimusmatkaa pystytään tukemaan ja samalla kehittämään sekä tulevaisuuden huippuja että tulevaisuuden positiivisia laji-ihmisiä. Isoilla seuroilla on varmasti omiakin leirityksiä, mutta valtakunnallisella yläkoululeirityksellä tulee olemaan iso paikka nuoren kehittymisessä. Niiden avulla verkostoidutaan ja laajennetaan pesäpallon ja maailman-kuvaa kehittyen urheilijoiksi. Tänä vuonna testataan myös kaikkien leiritysten yhteinen etelän yläkoululeiri ja katsotaan tuleeko siitä vuosittainen toimintatapa.
  • Mikä on tämän hetkinen roolisi Manse PP:ssä?
Vastuualueena on esport puoli ja sen kehittäminen. Pesäpallon osalta meillä on edessä iso vuosi. Itse näen, että vaaran merkit on ilmassa, jos seuratoiminta henkilöityy liikaa yhteen ihmiseen. Siksi nyt kun kaikilla on voimat tallella ja halu viedä asioita eteenpäin on hyvä testata käytännössä miten seura kehittyy ilman miun sohlaamista liian monessa paikassa. Ja kyllähän se muutosten ensimmäisten aaltojen jälkeen alkaa näyttää todella hyvälle. Seurakulttuuri on nuori, mutta siellä on yhdistävä arvomaailma johon toimintaa voidaan perustaa.
  • Mitä vinkkejä antaisit tuoreelle pesäpalloseuran puheenjohtajalle?
Jos tarkoitetaan Mansea ja Helimon Mattia, niin hänet toivoin jatkajaksi kahdesta syystä. Toiminnan ammattimaistuminen – seura on kasvanut mahtavasta kaveriporukasta maakunnan vetäjäksi ja taloudellisesti varsin suureksi toimijaksi. Tämä tarvitsee toimiakseen strategisesti ja hallinnollisesti toimivan johtokuntatyöskentelyn. Toinen puoli on se, että seuraavalla tasolla vaaditaan Manse PP:n johtajalta kykyä toimia päättävissä elimissä edunvalvojana. Meillä on isoja juttuja tapahtumassa stadionin ja toiminnan laajenemisen myötä eli seuran toimijan tulee olla hyvin verkostoitunut silloin sekä urheilumaailmassa että kaupungin päätöksiä suunnittelevissa ympäristöissä. Kyllä mie todella toivon Matille voimia ja samalla menestystä tulevissa eduskuntavaaleissa – urheilun etu olisi, mikäli saisimme selkeästi meidän asioita eteenpäin vieviä henkilöitä myös päättäjiksi. Miten näet pesäpallon tulevaisuuden kasvukeskuksissa? Meillä on tullut paljon uusia toimijoita lajin pariin eri puolilla Suomea. Erittäin hyvää työtä tehdään Joensuusta Seinäjoelle eli kyllä meidän kannattaa olla ylpeitä myös siitä, että meidän valtakunnallinen kattavuus on todella iso. Se on meidän vahvuus mistä on pidettävä kiinni ja tuettava. Tämä on jo suomalaisen yhteiskunnan kannalta hyvä asia. Isoista keskuksista Tampere näyttää tällä hetkellä siltä, että asioita tehdään oikein monella tasolla. Eli se tulee varmasti säilyttämään asemansa ja jopa kasvattamaan sitä tulevaisuudessa. Helsingissä on aloitettu kehitystyö, jolla pyritään tukemaan toimivia seuroja ja yhdistämään voimavaroja järkevästi. Onko pesäpallolle tärkeämpää, että siellä pelataan Superpesistä vai siellä on eniten junioreita ja harrastepesistä. Kyllä se varmaan tuo jälkimmäinen kelpaisi monelle. Junioreita houkuttelee esikuvat, niin tämän vuoksi Superpesis on hyvä olla lähellä. Jotta nämä molemmat olisivat mahdollista, niin alueella tulee olla seurojen yhdessä luoma strategia ja sitoutuminen siihen. Ja nyt on varsin paljon hyviä merkkejä ilmassa – ollaan kärsivällisiä ja annetaan pari vuotta aikaa. Turun seudulla on tehty hyvää työtä Pöytyällä pitkään ja nyt Mynämäki on noussut naisissa esiin. Turku-Pesis on vielä potentiaalinen toimija. Ehkä Helsinki on strategia työssä Turkua hieman edellä, mutta siinähän on hyvä kilpailuasetelma. On hienoa, jos Turku ja Helsinki näkyvät isompina läikkinä pesäpallokartalla. Mutta se ei pidä olla pakkomielle vaan sen ympäristön rakentamisen kautta antaa kulttuurin itsensä tuottaa ratkaisu. Nopeat: Lempiruoka: Kyllä se paras ravintola on Kotkassa ja aikaisemmin Valkealan Rasissa Lempijuoma: Coca Cola – ei loppupäätteitä Tv-sarja: GoT, Rillit huurussa ja moni muu Elokuva: Kaikenlaiset tarut Keskimaasta Tähtiin Vuodenaika: Syksy Suosikkipelaaja: Joe Montana Esikuvasi: Näitä on monia..Pitkäsen Ekolta olen varmasti pesiksen puolella oppinut sen isoimman osan Hienoin tyyppi kenet olet tavannut pesäpallourallasi: Kyllä ne tärkeimmät numerot puhelimessa ovat tulleet pitkälti pesäpallon kautta, mutta kohtaamisista varmaankin mieleenpainuvin on ollut ensimmäinen hetki Intiassa tai Nepalissa niiden lasten kanssa. Silloin palasi siihen miksi urheilu ja pesäpallo on vain niin hyvä juttu.