Valitse sivu

Suomen vanhin onkin nyt uusin! Suomen ensimmäinen pesäpallon hiekkatekonurmi Ikaalisissa ehti täyttää 30 vuotta ennen kuin se sai uuden pinnoitteen. Pesäpallon erityisseura Ikaalisten Tarmo juhlii 110-vuotista taivaltaan ja uusitun hiekkatekonurmikentän avajaisia tulevana viikonloppuna.

Uutta kenttää juhlitaan tulevana lauantaina, kun Tarmon miesten suomensarjajoukkue kohtaa järvenpääläisen Kinnarin Pesis 2006:n. Ikaalisten kaupunginjohtaja Kari Tolonen vihkii kentän käyttöön. Muutakin ohjelmaa on klo 14.30 alkavassa tapahtumassa.
– Tavoitteena on ylittää viimevuotinen 500 hengen yleisö, sanoo seuran puheenjohtaja Mika Laatu.
Ikaalisten kenttää on luonnehdittu usein maamme kauneimmaksi eikä ihme, sillä se sijaitsee luonnonkauniilla paikalla Kyrösjärven rannalla Ikaalisten Vanhassa kauppalassa. Se tarjoaa nyt upeat puitteet seuran toiminnalle, joka on hyvässä myötätuulessa. Miesten ja naisten suomensarjajoukkueiden lisäksi seuralla on kolme juniorijoukkuetta sekä pesiskoulu.


 
 
 
 
Aiheesta lisää:
Ikaalisten Tarmon kotisivuilla https://www.ikatarmo.fi/
ja pesisnetissä https://www.pesis.fi/?x21605=37978347