Valitse sivu

Itäsuomalaista osaamista nähtiin Superpesiksen loppuotteluissa, vaikka alueen joukkueet eivät mitaleille tällä kertaa yltäneetkään. Vuoden tuomari Arttu Moisio vihelsi loistavan kauden ja kruunasi sen onnistumalla miesten kolmannessa loppuottelussa Vimpelin Saarikentällä.

Joensuun Maila palkintosateessa

Vuoden seura Joensuun Maila vie toimintaansa laajalla rintamalla eteenpäin, vaikka miesten kausi tällä kertaa päättyikin katkeraan tappioon seitsemännessä puolivälieräottelussa. Alueen miespelaajana palkittiin Seinäjoen Maila-Jussien kasvatti Elmeri Lieto, joka toisella kaudellaan Joensuussa yli tuplasi lyötyjen juoksujen määränsä edelliseen kauteen verrattuna.

Samasta joukkueesta erikoispalkinnolla huomioitiin lappeenrantalaislähtöinen Topi Kosonen. JoMaa 2022 lähtien edustanut esikuvapelaaja toteutti unelmiaan raahelaisessa Pattijoen Urheilijoissa Suomen mestarina, vuoden pesäpalloilijana ja vuoden lukkarina kaudella 2008. Naisten puolella vastaavan erikoispalkinnon sai uransa tähän kauteen päättänyt Eeva Mäki-Maukola. JoMa-kasvatti voitti neljä Suomen mestaruutta Jyväskylän Kirittärissä, vei pudotuspelien arvokkaimman pelaajan tittelin 2022 ja pelasi seitsemän Itä-Länttä.

Vuoden naispelaajana palkittiin parhaalla onnistumisprosentilla kärkilyöntitilaston voittanut ja etenijätilastossa kakkoseksi yltänyt Itä-Länsi-pelaaja Johanna Pirskanen. Siilinjärven Pesiksen kasvatti oli hyvin ratkaisevassa roolissa, kun JoMan naisten Superpesis-joukkue ylsi historiallisesti pudotuspeleihin ja taisteli viimeiseen asti mitalipeleihin pääsystä. Tyttöjuniorin tittelin vei saman sarjan parhaimmistoon jo nuorena noussut Nelli Huotari.

Otso Huuskonen, Arttu Moisio, Elina Partanen ja Tuomo Schroderus

JoMan tulevaisuutta edustaa tällä hetkellä parhaimmillaan seuran Ykköspesikseen noussut miesjoukkue. Vuoden poikajuniorina palkittiin joukkueen huippulukkari Ukko Schroderus sekä valmennustiiminä trio Tuomo Schroderus, Petri Pennanen ja Matti Härkönen.

Tyttöjen Superpesiksessä vuoden nuorisovalmentajat Laura Jehkonen ja Iivo Parviainen luotsasivat JoMan juoksun päähän pronssimitalista. JoMan toistaiseksi ainoa B-tyttöjen SM-mitali on pronssi kaudelta 2020.

Iloa ja riemua pursuava Ville Lantta sai johtokunnan pytyn

Erityisen hyvillä mielin Itäisellä alueella selataan palkittavien listaa seuratyöntekijöiden ja junioripelaajien osalta. Mukana on useita perinteisiä seuroja, joista toimintaan ammennetaan merkittävällä tavalla virtaa.

Siilinjärven Pesis aloitti uuden tulemisensa ja vei menestyjä-palkinnon nousemalla naisten suomensarjasta heti takaisin Ykköspesikseen. SiiPe pelasi sekä miesten että naisten Superpesiksessä viimeksi kaudella 2021.

Ville Mäkelä, Jonne Martikainen, Liisa Vainikainen, Riitta Turunen ja Laura Nuutinen

Seuratoimijoina palkittiin kuopiolaisen Puijon Pesiksen Riitta Turunen ja Liisa Vainikainen sekä Koskenharjun ilmiötä rakentamassa ollut Jyväskylän Lohen Heikki Mehtonen. Kiteen Pallo -90:n uutta tulemista toteuttavat muiden mukana entiset huippupesäpalloilijat, vuoden juniorivalmentajina palkitut Jarno Kaksonen ja Elina Partanen. Seura lähetti yhdeksän joukkuetta valtakunnallisille leireille ja saavutti kilpailullista menestystäkin kahden leirimitalin muodossa.

Vuoden junioriseurana huomioitiin Pesä Ysit Lappeenrannasta. Tätäkin palkintoa on suurella intohimolla ollut edistämässä seuran toiminnanjohtaja Ville Lantta, joka vastaanotti Itäisen alueen johtokunnan pytyn. Lantta kuvaillaan palkinnon perusteluissa ”iloa ja riemua pursuavana” monipuolisen osaamisen toimijana.

Vuoden menestyjä -palkitut: JoMa:n C-pojat, JoMa:n MSS, SiiPe:n NSS, KiPa:n D ja E-pojat

Ville Lantta, johtokunnan pytty

Pesäpalloliiton itäisen alueen palkitut 2023

Pelaajapalkinnot

Erikoispalkinto: Eeva Mäki-Maukola, Jyväskylän Kirittäret
Erikoispalkinto: Topi Kosonen, Joensuun Maila
Naispelaaja: Johanna Pirskanen, Joensuun Maila
Miespelaaja: Elmeri Lieto, Joensuun Maila
Tyttöjuniori: Nelli Huotari, Joensuun Maila
Poikajuniori: Ukko Schroderus, Joensuun Maila
C-tyttö: Cecilia Luostarinen, Imatran Pallo-Veikot
C-poika: Onni Hirvonen, Joensuun Maila
D-tyttö: Nea Puurunen, Siilinjärven Pesis
D-poika: Eeli Partanen, Kiteen Pallo -90
E-tyttö: Jenny Kettunen, Ilomantsin Urheilijat
E-poika: Emppu Partanen, Kiteen Pallo -90

Valmentaja- ja tuomaripalkinnot

Valmennustiimi: Tuomo Schroderus, Petri Pennanen ja Matti Härkönen, Joensuun Maila miesten suomensarja
Nuorisovalmentaja: Laura Jehkonen & Iivo Parviainen, Joensuun Maila tyttöjen Superpesis
Juniorivalmentaja: Elina Partanen & Jarno Kaksonen, Kiteen Pallo -90 D-pojat
Tuomari: Arttu Moisio, Savonlinna
Nuorisotuomari: Otso Huuskonen, Siilinjärvi

Seura-, joukkue- ja seuratoimijapalkinnot

Seura: Joensuun Maila
Junioriseura: Pesä Ysit, Lappeenranta
Pesisharrastajat: Jyväskylän Valon harrastepesistoiminta
Menestyjä: Siilinjärven Pesiksen NSS joukkueen nousu Ykköspesikseen
Menestyjä: Joensuun Mailan MSS nousu Ykköspesikseen
Menestyjä: Joensuun Maila C-poikien SM-pronssi Nuorisoleirillä
Menestyjä: Kiteen Pallo -90 D-poikien hopea Suurleirillä
Menestyjä: Kiteen Pallo -90 E-poikien pronssia Tenavaleirillä
Seuratoimija: Riitta Turunen, Puijon Pesis, Kuopio
Seuratoimija: Liisa Vainikainen, Puijon Pesis, Kuopio
Seuratoimija: Heikki Mehtonen, Jyväskylän Lohi

Erityispalkinto

Johtoryhmän pytty: Ville Lantta, Pesä Ysit