Lisenssitarkastukset suoritetaan kaikissa pesäpallo-otteluissa ajalla 3.-16.6.2019. Pelaavat joukkueet toimittavat ottelun kirjurille lisenssiluettelot joko paperisina tai sähköisenä lisenssien tarkastusta varten. Kirjuri tarkistaa lisenssiluettelon vertaamalla sen tietoja pöytäkirjassa oleviin pelaajiin.

Helpoin tapa lisenssiluetteloiden keräämiseen on käyttää Seurakohtainen lisenssiluettelo -palvelua, johon on kaikilla yksi ja sama salasana. Salasana on seuran lisenssiyhteyshenkilön tiedossa. Palveluun pääsee tästä linkistä: https://pesapallo.lisenssikauppa.fi/list/login

Linkkiä ja salasanaa voi jakaa seuran toimihenkilöille – niille, jotka omia lisenssilistoja tarkistavat eli jojot ja valmentajat. Palvelusta saa tulostettua lisenssilistan seurakohtaisesti. Palvelussa tuloksia voi suodattaa syntymävuoden ja sukupuolen mukaan, joten oman joukkueen listan saa kätevästi näitä toimintoja käyttämällä. Listan voi näyttää sellaisenaan kirjurille tai ottaa siitä kuvakaappaukset tai kopioida esim. Exceliin. Lisenssiluettelot on hävitettävä tarkastuksen jälkeen tietoturva-asetuksen (GDPR) mukaisesti.

Seurakohtainen lisenssiluettelo -palvelusta löytyvät:

  • Seurasidoksen tälle kaudelle omaavat lisenssin ostaneet pelaajat
  • Nimi
  • Syntymäaika
  • Voimassa oleva lisenssi
  • Mahdollinen vakuutus
  • Maksuaika
  • ID eli lisenssirekisterin jäsennumero

Mikäli lisenssitiedoissa ilmenee puutteita, kirjuri lähettää ottelun jälkeen sähköpostin osoitteeseen: ilona.naatanen@pesis.fi

Ilmoituksesta on selvittävä:

Otsikkoon: Epäselvyyksiä lisenssissä tai lisensseissä: alue (mikäli kyse on aluesarjoista), sarja (lyhenne), ottelun päivämäärä, ottelevat joukkueet

Viestiin: pelaajan nimi sekä ilmoituksen aihe (= puuttuva lisenssi, väärä lisenssi)

Ilona Näätänen

Tapahtuma- ja toimistoassistentti

Suomen Pesäpalloliitto ry

ilona.naatanen@pesis.fi

Lisätietoa:

Valtakunnallinen uutinen lisenssien tarkastamisesta.