Naisten Ykköspesiksen sarjaohjelma

Joukkueet 2018

Fera 2, Rauma; Jalasjärven Jalas; Janakkalan Jana; Joensuun Maila; Mailattaret, Vaasa; Mynämäen Vesa; Nurmon Jymy, Seinäjoki; Pesäkarhut 2, Pori; Pöytyän Urheilijat; Roihu, Helsinki (Roihuttaret); Tyrnävän Tempaus; Ylivieskan Kuula

PvmKotijoukkue VierasjoukkueKloHuom!
La 12.5.Jalasjärven Jalas-Pöytyän Urheilijat13.00 
La 12.5.Nurmon Jymy, Seinäjoki-Mynämäen Vesa13.00 
La 12.5.Roihuttaret, Helsinki-Fera 2, Rauma13.00 
La 12.5.Janakkalan Jana-Mailattaret, Vaasa14.00 
La 12.5.Tyrnävän Tempaus-Ylivieskan Kuula15.00 
      
Ke 16.5.Mailattaret, Vaasa-Nurmon Jymy, Seinäjoki18.00 
Ke 16.5.Pesäkarhut 2, Pori-Jalasjärven Jalas18.00 
      
La 19.5.Pöytyän Urheilijat-Nurmon Jymy, Seinäjoki12.30 
La 19.5.Janakkalan Jana-Joensuun Maila14.00 
La 19.5.Tyrnävän Tempaus-Mynämäen Vesa16.00 
La 19.5.Ylivieskan Kuula-Pesäkarhut 2, Pori16.00 
      
Su 20.5.Roihuttaret, Helsinki-Joensuun Maila13.00 
Su 20.5.Mailattaret, Vaasa-Fera 2, Rauma14.00 
Su 20.5.Tyrnävän Tempaus-Pesäkarhut 2, Pori14.00 
Su 20.5.Ylivieskan Kuula-Mynämäen Vesa14.00 
Su 20.5.Jalasjärven Jalas-Janakkalan Jana15.00 
      
Ke 23.5.Fera 2, Rauma-Pöytyän Urheilijat18.00 
Ke 23.5.Janakkalan Jana-Roihuttaret, Helsinki18.00 
      
La 26.5.Nurmon Jymy, Seinäjoki-Janakkalan Jana13.00 
La 26.5.Jalasjärven Jalas-Roihuttaret, Helsinki15.00 
La 26.5.Pesäkarhut 2, Pori-Tyrnävän Tempaus16.00 
La 26.5.Pöytyän Urheilijat-Joensuun Maila16.00 
      
Su 27.5.Fera 2, Rauma-Tyrnävän Tempaus14.00 
Su 27.5.Mailattaret, Vaasa-Ylivieskan Kuula14.00 
Su 27.5.Pesäkarhut 2, Pori-Joensuun Maila15.00 
Su 27.5.Mynämäen Vesa-Roihuttaret, Helsinki17.00 
      
Ti 29.5.Roihuttaret, Helsinki-Pesäkarhut 2, Pori18.00 
      
Ke 30.5.Jalasjärven Jalas-Mailattaret, Vaasa18.00 
Ke 30.5.Pöytyän Urheilijat-Roihuttaret, Helsinki18.00 
Ke 30.5.Ylivieskan Kuula-Nurmon Jymy, Seinäjoki18.00 
      
To 31.5.Mynämäen Vesa-Fera 2, Rauma18.00 
      
Ma 4.6.Mynämäen Vesa-Pesäkarhut 2, Pori18.00 
      
Ke 6.6.Joensuun Maila-Ylivieskan Kuula18.00 
Ke 6.6.Nurmon Jymy, Seinäjoki-Fera 2, Rauma18.00 
Ke 6.6.Roihuttaret, Helsinki-Pöytyän Urheilijat18.00 
      
To 7.6.Jalasjärven Jalas-Tyrnävän Tempaus18.00 
To 7.6.Mailattaret, Vaasa-Pesäkarhut 2, Pori18.00 
      
La 9.6.Nurmon Jymy, Seinäjoki-Roihuttaret, Helsinki13.00 
La 9.6.Janakkalan Jana-Mynämäen Vesa14.00 
La 9.6.Tyrnävän Tempaus-Pöytyän Urheilijat15.00 
La 9.6.Fera 2, Rauma-Joensuun Maila16.00 
      
Su 10.6.Ylivieskan Kuula-Pöytyän Urheilijat13.00 
Su 10.6.Fera 2, Rauma-Jalasjärven Jalas14.00 
Su 10.6.Mailattaret, Vaasa-Roihuttaret, Helsinki14.00 
Su 10.6.Mynämäen Vesa-Joensuun Maila15.00 
Su 10.6.Pesäkarhut 2, Pori-Nurmon Jymy, Seinäjoki15.00 
      
Ke 13.6.Fera 2, Rauma-Pesäkarhut 2, Pori18.00 
Ke 13.6.Pöytyän Urheilijat-Janakkalan Jana18.00 
Ke 13.6.Tyrnävän Tempaus-Mailattaret, Vaasa18.00 
      
To 14.6.Jalasjärven Jalas-Nurmon Jymy, Seinäjoki18.00 
      
La 16.6.Janakkalan Jana-Ylivieskan Kuula16.00 
La 16.6.Joensuun Maila-Mailattaret, Vaasa15.00 
      
Su 17.6.Pöytyän Urheilijat-Mynämäen Vesa13.00 
Su 17.6.Roihuttaret, Helsinki-Ylivieskan Kuula15.00 
Su 17.6.Joensuun Maila-Jalasjärven Jalas15.00 
Su 17.6.Nurmon Jymy, Seinäjoki-Tyrnävän Tempaus15.00 
Su 17.6.Pesäkarhut 2, Pori-Janakkalan Jana15.00 
      
Ke 20.6.Janakkalan Jana-Fera 2, Rauma18.00 
Ke 20.6.Joensuun Maila-Tyrnävän Tempaus18.00 
Ke 20.6.Mynämäen Vesa-Mailattaret, Vaasa18.00 
Ke 20.6.Ylivieskan Kuula-Jalasjärven Jalas18.00 
      
Ke 27.6.Mailattaret, Vaasa-Pöytyän Urheilijat18.00 
Ke 27.6.Nurmon Jymy, Seinäjoki-Pesäkarhut 2, Pori18.00 
Ke 27.6.Ylivieskan Kuula-Joensuun Maila18.00 
      
To 28.6.Mynämäen Vesa-Jalasjärven Jalas18.00 
      
Ti 3.7.Fera 2, Rauma-Mailattaret, Vaasa18.00 
      
Ke 4.7.Nurmon Jymy, Seinäjoki-Ylivieskan Kuula18.00 
Ke 4.7.Pesäkarhut 2, Pori-Mynämäen Vesa18.00 
Ke 4.7.Roihuttaret, Helsinki-Janakkalan Jana18.00 
      
To 5.7.Mailattaret, Vaasa-Jalasjärven Jalas18.00 
      
La 7.7.Tyrnävän Tempaus-Jalasjärven Jalas14.00 
La 7.7.Fera 2, Rauma-Nurmon Jymy, Seinäjoki16.00 
La 7.7.Joensuun Maila-Pesäkarhut 2, Pori16.00 
      
Su 8.7.Pöytyän Urheilijat-Fera 2, Rauma13.00 
Su 8.7.Ylivieskan Kuula-Tyrnävän Tempaus13.00 
Su 8.7.Mailattaret, Vaasa-Janakkalan Jana14.00 
Su 8.7.Joensuun Maila-Roihuttaret, Helsinki17.00 
      
Ke 11.7.Joensuun Maila-Janakkalan Jana18.00 
Ke 11.7.Nurmon Jymy, Seinäjoki-Mailattaret, Vaasa18.00 
Ke 11.7.Pesäkarhut 2, Pori-Pöytyän Urheilijat18.00 
      
La 14.7.Janakkalan Jana-Nurmon Jymy, Seinäjoki14.00 
La 14.7.Jalasjärven Jalas-Fera 2, Rauma15.00 
La 14.7.Mynämäen Vesa-Tyrnävän Tempaus16.00 
La 14.7.Pesäkarhut 2, Pori-Ylivieskan Kuula16.00 
      
Su 15.7.Pöytyän Urheilijat-Tyrnävän Tempaus13.00 
Su 15.7.Roihuttaret, Helsinki-Nurmon Jymy, Seinäjoki13.00 
Su 15.7.Fera 2, Rauma-Ylivieskan Kuula15.00 
Su 15.7.Mailattaret, Vaasa-Mynämäen Vesa16.00 
      
Ke 18.7.Jalasjärven Jalas-Mynämäen Vesa18.00 
Ke 18.7.Pesäkarhut 2, Pori-Mailattaret, Vaasa18.00 
      
To 19.7.Nurmon Jymy, Seinäjoki-Joensuun Maila18.00 
      
La 21.7.Jalasjärven Jalas-Joensuun Maila13.00 
La 21.7.Tyrnävän Tempaus-Roihuttaret, Helsinki15.00 
La 21.7.Mynämäen Vesa-Nurmon Jymy, Seinäjoki16.00 
La 21.7.Ylivieskan Kuula-Janakkalan Jana16.00 
      
Su 22.7.Pöytyän Urheilijat-Jalasjärven Jalas13.00 
Su 22.7.Ylivieskan Kuula-Roihuttaret, Helsinki13.00 
Su 22.7.Mailattaret, Vaasa-Joensuun Maila14.00 
Su 22.7.Tyrnävän Tempaus-Janakkalan Jana14.00 
      
Ti 24.7.Fera 2, Rauma-Mynämäen Vesa18.00 
      
To 26.7.Janakkalan Jana-Pesäkarhut 2, Pori18.00 
To 26.7.Nurmon Jymy, Seinäjoki-Pöytyän Urheilijat18.00 
      
La 28.7.Joensuun Maila-Fera 2, Rauma15.00 
La 28.7.Janakkalan Jana-Tyrnävän Tempaus16.00 
La 28.7.Pesäkarhut 2, Pori-Roihuttaret, Helsinki16.00 
La 28.7.Pöytyän Urheilijat-Ylivieskan Kuula16.00 
      
Su 29.7.Roihuttaret, Helsinki-Tyrnävän Tempaus13.00 
Su 29.7.Mynämäen Vesa-Ylivieskan Kuula15.00 
Su 29.7.Joensuun Maila-Nurmon Jymy, Seinäjoki15.00 
      
Ma 30.7.Jalasjärven Jalas-Pesäkarhut 2, Pori18.00 
      
Ke 1.8.Mynämäen Vesa-Pöytyän Urheilijat18.00 
      
To 2.8.Fera 2, Rauma-Janakkalan Jana18.00 
To 2.8.Nurmon Jymy, Seinäjoki-Jalasjärven Jalas18.00 
To 2.8.Tyrnävän Tempaus-Joensuun Maila18.00 
      
La 4.8.Roihuttaret, Helsinki-Jalasjärven Jalas15.00 
La 4.8.Tyrnävän Tempaus-Fera 2, Rauma15.00 
La 4.8.Joensuun Maila-Mynämäen Vesa16.00 
La 4.8.Pöytyän Urheilijat-Mailattaret, Vaasa16.00 
      
Su 5.8.Pöytyän Urheilijat-Pesäkarhut 2, Pori13.00 
Su 5.8.Roihuttaret, Helsinki-Mailattaret, Vaasa13.00 
Su 5.8.Ylivieskan Kuula-Fera 2, Rauma13.00 
Su 5.8.Janakkalan Jana-Jalasjärven Jalas14.00 
      
Ke 8.8.Jalasjärven Jalas-Ylivieskan Kuula18.00 
Ke 8.8.Janakkalan Jana-Pöytyän Urheilijat18.00 
Ke 8.8.Roihuttaret, Helsinki-Mynämäen Vesa18.00 
      
To 9.8.Mailattaret, Vaasa-Tyrnävän Tempaus18.00 
To 9.8.Pesäkarhut 2, Pori-Fera 2, Rauma18.00 
      
La 11.8.Fera 2, Rauma-Roihuttaret, Helsinki16.00 
La 11.8.Joensuun Maila-Pöytyän Urheilijat16.00 
La 11.8.Mynämäen Vesa-Janakkalan Jana16.00 
La 11.8.Tyrnävän Tempaus-Nurmon Jymy, Seinäjoki16.00 
La 11.8.Ylivieskan Kuula-Mailattaret, Vaasa16.00 
      
Ke 15.8.Välierä 1*    
      
La 18.8.Välierä 2*    
      
Su 19.8.Välierä 3*    
      
Ti 21.8.Välierä 4*    
      
To 23.8.Välierä 5*    
      
Su 26.8.Superpesiskarsinta 1*    
      
Ke 29.8.Superpesiskarsinta 2*    
      
La 1.9.Superpesiskarsinta 3*    
      
Su 2.9.Superpesiskarsinta 4*    
      
To 6.9.Superpesiskarsinta 5*    


*) Jatko-otteluiden pelipäivät ovat alustavia. Välierissä ja superpesiskarsinnassa noudatetaan paras viidestä -järjestelmää. Ottelusarjojen neljännet ja viidennet ottelut pelataan tarvittaessa. 

Naisten Ykköspesiksen sarjajärjestelmä 2018

Runkosarja pelataan kaksinkertaisena sarjana. Runkosarjan ottelumäärä on 22 joukkuetta kohden.

Järjestys tasapisteissä

Katso kilpailumääräykset, 35.2.

Nousu, jatko-ottelut ja putoaminen

Runkosarjan voittaja nousee suoraan Superpesikseen kaudelle 2019. Kun kyse on suorasta noususta, tasapistetilanteessa pelataan kahden parhaan osalta uusintaottelu kilpailumääräysten § 35:n mukaisesti.

Runkosarjassa sijoille 2-3 päätyvät joukkueet pelaavat välierät paras viidestä -ottelusarjan, jonka voittaja etenee superpesiskarsintaan Superpesiksen 11. sijoittunutta joukkuetta vastaan. Kotietu on runkosarjassa paremmin sijoittuneella joukkueella.

Superpesisseurojen kakkosjoukkueilla (Fera 2 ja Pesäkarhut 2) ei ole osallistumisoikeutta jatko-otteluihin eikä niitä tältä osin oteta huomioon sijoituksia määriteltäessä.

Paras viidestä -järjestelmällä pelattavan superpesiskarsinnan voittaja pelaa Superpesiksessä ja häviäjä Ykköspesiksessä kaudella 2019. Kotietu on Superpesiksen 11. sijoittuneella joukkueella.

Runkosarjan 11. ja 12. sijoittuneet joukkueet putoavat suoraan suomensarjaan kaudelle 2019.

¨