Miesten Ykköspesiksen sarjaohjelma

Joukkueet 2018

Jokioisten Koetus; Kempeleen Kiri; Lievestuoreen Kisa; Manse PP, Tampere; Puijon Pesis, Kuopio; Pöytyän Urheilijat; Siilinjärven Pesis; Sotkamon Jymy 2; Ulvilan Pesä-Veikot; Vähänkyrön Viesti; Ylivieskan Kuula

Superpesiskarsinta

PvmKotijoukkue VierasjoukkueKloHuom!
Su 26.8.Siilinjärven Pesis-Haminan Palloilijat17.00 
Su 26.8.Alajärven Ankkurit-Manse PP, Tampere17.00 
      
Ke 29.8.Haminan Palloilijat-Siilinjärven Pesis17.00 
Ke 29.8.Manse PP, Tampere-Alajärven Ankkurit17.00 
      
La 1.9.Alajärven Ankkurit-Manse PP, Tampere15.00 
La 1.9.Siilinjärven Pesis-Haminan Palloilijat16.00 
      
Su 2.9.Haminan Palloilijat-Siilinjärven Pesis15.00Tarvittaessa
Su 2.9.Manse PP, Tampere-Alajärven Ankkurit16.00Tarvittaessa
      
To 6.9.Siilinjärven Pesis-Haminan Palloilijat17.00Tarvittaessa
To 6.9.Alajärven Ankkurit-Manse PP, Tampere17.00Tarvittaessa

Runkosarjan voittaja

Kempeleen Kiri nousee Superpesikseen kaudelle 2019.

Välierät

PvmKotijoukkue VierasjoukkueKloHuom!
Ke 15.8.Siilinjärven Pesis-Vähänkyrön Viesti17.30 
Ke 15.8.Manse PP, Tampere-Puijon Pesis, Kuopio17.30 
      
La 18.8.Vähänkyrön Viesti-Siilinjärven Pesis16.00 
La 18.8.Puijon Pesis, Kuopio-Manse PP, Tampere17.00 
      
Su 19.8.Siilinjärven Pesis-Vähänkyrön Viesti17.00 
Su 19.8.Manse PP, Tampere-Puijon Pesis, Kuopio16.00 
      
Ti 21.8.Vähänkyrön Viesti-Siilinjärven Pesis17.30Tarvittaessa
Ti 21.8.Puijon Pesis, Kuopio-Manse PP, Tampere17.30Tarvittaessa
      
To 23.8.Siilinjärven Pesis-Vähänkyrön Viesti17.30Tarvittaessa
To 23.8.Manse PP, Tampere-Puijon Pesis, Kuopio17.30Tarvittaessa

Putoamiskarsinta

PvmKotijoukkue VierasjoukkueKloHuom!
Ke 15.8.Jokioisten Koetus-Lievestuoreen Kisa17.30 
      
La 18.8.Lievestuoreen Kisa-Jokioisten Koetus14.00 
      
Su 19.8.Jokioisten Koetus-Lievestuoreen Kisa16.00Tarvittaessa

Runkosarja

PvmKotijoukkue VierasjoukkueKloHuom!
La 12.5.Sotkamon Jymy 2-Vähänkyrön Viesti13.00 
La 12.5.Ylivieskan Kuula-Siilinjärven Pesis15.00 
La 12.5.Jokioisten Koetus-Ulvilan Pesä-Veikot16.00 
La 12.5.Manse PP, Tampere-Pöytyän Urheilijat16.00 
La 12.5.Puijon Pesis, Kuopio-Lievestuoreen Kisa16.00 
      
Ke 16.5.Kempeleen Kiri-Puijon Pesis, Kuopio18.00 
      
La 19.5.Lievestuoreen Kisa-Siilinjärven Pesis14.00 
La 19.5.Ulvilan Pesä-Veikot-Sotkamon Jymy 215.00 
La 19.5.Vähänkyrön Viesti-Ylivieskan Kuula16.00 
La 19.5.Pöytyän Urheilijat-Kempeleen Kiri17.00 
      
Su 20.5.Jokioisten Koetus-Kempeleen Kiri16.00 
Su 20.5.Manse PP, Tampere-Sotkamon Jymy 216.00 
Su 20.5.Pöytyän Urheilijat-Ylivieskan Kuula16.00 
      
Ke 23.5.Siilinjärven Pesis-Vähänkyrön Viesti18.00 
Ke 23.5.Ulvilan Pesä-Veikot-Manse PP, Tampere18.00 
Ke 23.5.Ylivieskan Kuula-Lievestuoreen Kisa18.00 
      
Pe 25.5.Vähänkyrön Viesti-Pöytyän Urheilijat18.00 
      
La 26.5.Ulvilan Pesä-Veikot-Puijon Pesis, Kuopio15.00 
La 26.5.Sotkamon Jymy 2-Jokioisten Koetus16.00 
La 26.5.Kempeleen Kiri-Lievestuoreen Kisa17.00 
      
Su 27.5.Siilinjärven Pesis-Jokioisten Koetus17.00 
      
Ke 30.5.Jokioisten Koetus-Lievestuoreen Kisa18.00 
Ke 30.5.Puijon Pesis, Kuopio-Manse PP, Tampere18.00 
Ke 30.5.Sotkamon Jymy 2-Kempeleen Kiri18.00 
      
Su 3.6.Sotkamon Jymy 2-Siilinjärven Pesis13.00 
Su 3.6.Lievestuoreen Kisa-Ylivieskan Kuula14.00 
Su 3.6.Manse PP, Tampere-Jokioisten Koetus16.00 
Su 3.6.Pöytyän Urheilijat-Ulvilan Pesä-Veikot16.00 
Su 3.6.Puijon Pesis, Kuopio-Vähänkyrön Viesti17.00 
      
Ke 6.6.Jokioisten Koetus-Pöytyän Urheilijat18.00 
Ke 6.6.Siilinjärven Pesis-Kempeleen Kiri18.00 
Ke 6.6.Vähänkyrön Viesti-Puijon Pesis, Kuopio18.00 
      
La 9.6.Ylivieskan Kuula-Manse PP, Tampere15.00 
La 9.6.Jokioisten Koetus-Puijon Pesis, Kuopio16.00 
      
Su 10.6.Pöytyän Urheilijat-Puijon Pesis, Kuopio16.00 
Su 10.6.Ulvilan Pesä-Veikot-Vähänkyrön Viesti16.00 
Su 10.6.Kempeleen Kiri-Manse PP, Tampere17.00 
Su 10.6.Siilinjärven Pesis-Ylivieskan Kuula17.00 
Su 10.6.Lievestuoreen Kisa Sotkamon Jymy 214.00 
      
Ke 13.6.Lievestuoreen Kisa-Vähänkyrön Viesti18.00 
Ke 13.6.Manse PP, Tampere-Ulvilan Pesä-Veikot18.00 
Ke 13.6.Puijon Pesis, Kuopio-Sotkamon Jymy 218.00 
Ke 13.6.Ylivieskan Kuula-Kempeleen Kiri18.00 
      
Pe 15.6.Puijon Pesis, Kuopio-Siilinjärven Pesis18.00Keskuskentällä
      
La 16.6.Vähänkyrön Viesti-Jokioisten Koetus16.00 
La 16.6.Ylivieskan Kuula-Pöytyän Urheilijat17.00 
      
Su 17.6.Sotkamon Jymy 2-Ylivieskan Kuula13.00 
Su 17.6.Manse PP, Tampere-Lievestuoreen Kisa16.00 
Su 17.6.Ulvilan Pesä-Veikot-Siilinjärven Pesis16.00 
Su 17.6.Kempeleen Kiri-Pöytyän Urheilijat17.00 
      
Ke 20.6.Lievestuoreen Kisa-Ulvilan Pesä-Veikot18.00 
Ke 20.6.Pöytyän Urheilijat-Jokioisten Koetus18.00 
Ke 20.6.Siilinjärven Pesis-Sotkamon Jymy 218.00 
Ke 20.6.Vähänkyrön Viesti-Manse PP, Tampere18.00 
      
Ti 26.6.Manse PP, Tampere-Siilinjärven Pesis18.00 
Ti 26.6.Pöytyän Urheilijat-Lievestuoreen Kisa18.00 
Ti 26.6.Sotkamon Jymy 2-Kempeleen Kiri18.00 
Ti 26.6.Vähänkyrön Viesti-Ulvilan Pesä-Veikot18.00 
Ti 26.6.Ylivieskan Kuula-Puijon Pesis, Kuopio18.00 
      
Ti 3.7.Siilinjärven Pesis-Puijon Pesis, Kuopio18.00 
      
Ke 4.7.Jokioisten Koetus-Pöytyän Urheilijat18.00 
Ke 4.7.Kempeleen Kiri-Sotkamon Jymy 218.00 
Ke 4.7.Ulvilan Pesä-Veikot-Manse PP, Tampere18.00 
Ke 4.7.Ylivieskan Kuula-Vähänkyrön Viesti18.00 
      
Pe 6.7.Siilinjärven Pesis-Lievestuoreen Kisa18.00 
  -   
La 7.7.Ylivieskan Kuula-Jokioisten Koetus15.00 
La 7.7.Manse PP, Tampere-Vähänkyrön Viesti16.00 
La 7.7.Sotkamon Jymy 2-Ulvilan Pesä-Veikot17.00 
      
Su 8.7.Kempeleen Kiri-Jokioisten Koetus17.00 
Su 8.7.Puijon Pesis, Kuopio-Ulvilan Pesä-Veikot17.00 
      
Ke 11.7.Jokioisten Koetus-Manse PP, Tampere18.00 
Ke 11.7.Lievestuoreen Kisa-Puijon Pesis, Kuopio18.00 
Ke 11.7.Ulvilan Pesä-Veikot-Pöytyän Urheilijat18.00 
Ke 11.7.Vähänkyrön Viesti-Siilinjärven Pesis18.00 
      
La 14.7.Manse PP, Tampere-Kempeleen Kiri16.00 
La 14.7.Pöytyän Urheilijat-Sotkamon Jymy 216.00 
La 14.7.Vähänkyrön Viesti-Ylivieskan Kuula16.00 
      
Su 15.7.Jokioisten Koetus-Sotkamon Jymy 214.00 
Su 15.7.Ulvilan Pesä-Veikot-Kempeleen Kiri16.00 
Su 15.7.Siilinjärven Pesis-Lievestuoreen Kisa16.00 
      
Ke 18.7.Manse PP, Tampere-Ulvilan Pesä-Veikot18.00 
Ke 18.7.Puijon Pesis, Kuopio-Siilinjärven Pesis18.00 
Ke 18.7.Pöytyän Urheilijat-Jokioisten Koetus18.00 
      
To 19.7.Kempeleen Kiri-Vähänkyrön Viesti18.00 
      
La 21.7.Puijon Pesis, Kuopio-Ylivieskan Kuula15.00 
La 21.7.Ulvilan Pesä-Veikot-Lievestuoreen Kisa15.00 
La 21.7.Pöytyän Urheilijat-Siilinjärven Pesis16.00 
      
Su 22.7.Lievestuoreen Kisa-Kempeleen Kiri14.00 
Su 22.7.Jokioisten Koetus-Siilinjärven Pesis16.00 
Su 22.7.Vähänkyrön Viesti-Sotkamon Jymy 216.00 
      
Ke 25.7.Jokioisten Koetus-Vähänkyrön Viesti18.00 
Ke 25.7.Lievestuoreen Kisa-Pöytyän Urheilijat18.00 
Ke 25.7.Sotkamon Jymy 2-Puijon Pesis, Kuopio18.00 
      
To 26.7.Kempeleen Kiri-Ylivieskan Kuula18.00 
To 26.7.Siilinjärven Pesis Manse PP, Tampere18.00 
      
Pe 27.7.Puijon Pesis, Kuopio-Jokioisten Koetus18.00 
Pe 27.7.Sotkamon Jymy 2-Manse PP, Tampere18.00 
      
La 28.7.Vähänkyrön Viesti-Lievestuoreen Kisa16.00 
La 28.7.Kempeleen Kiri-Ulvilan Pesä-Veikot17.00 
      
Su 29.7.Ylivieskan Kuula-Ulvilan Pesä-Veikot13.00 
Su 29.7.Pöytyän Urheilijat-Vähänkyrön Viesti16.00 
      
Ke 1.8.Ylivieskan Kuula-Sotkamon Jymy 218.00 
      
To 2.8.Kempeleen Kiri-Siilinjärven Pesis18.00 
To 2.8.Lievestuoreen Kisa-Manse PP, Tampere18.30Jyväskylässä,Hippos
To 2.8.Ulvilan Pesä-Veikot-Jokioisten Koetus18.00 
      
La 4.8.Manse PP, Tampere-Ylivieskan Kuula16.00 
La 4.8.Puijon Pesis, Kuopio-Pöytyän Urheilijat16.00 
La 4.8.Vähänkyrön Viesti-Kempeleen Kiri16.00 
      
Su 5.8.Sotkamon Jymy 2-Pöytyän Urheilijat13.00 
Su 5.8.Lievestuoreen Kisa-Puijon Pesis, Kuopio14.00Laukaa
Su 5.8.Jokioisten Koetus-Ylivieskan Kuula16.00 
Su 5.8.Siilinjärven Pesis-Ulvilan Pesä-Veikot17.00 
      
Ke 8.8.Puijon Pesis, Kuopio-Kempeleen Kiri18.00 
Ke 8.8.Pöytyän Urheilijat-Manse PP, Tampere18.00 
Ke 8.8.Sotkamon Jymy 2-Lievestuoreen Kisa18.00 
Ke 8.8.Ylivieskan Kuula-Vähänkyrön Viesti18.00 
      
La  11.8.Kempeleen Kiri-Sotkamon Jymy 213.00 
La  11.8.Lievestuoreen Kisa-Jokioisten Koetus16.00 
La  11.8.Manse PP, Tampere-Puijon Pesis, Kuopio16.00 
La  11.8.Siilinjärven Pesis-Pöytyän Urheilijat16.00 
La  11.8.Ulvilan Pesä-Veikot-Ylivieskan Kuula16.00 
      
Ke 15.8.Välierä 1*    
Ke 15.8.Putoamiskarsinta 1**    
      
La 18.8.Välierä 2*    
La 18.8.Putoamiskarsinta 2**    
      
Su 19.8.Välierä 3*    
Su 19.8.Putoamiskarsinta 3**    
      
Ti 21.8.Välierä 4*    
      
To 23.8.Välierä 5*    
      
Su 26.8.Superpesiskarsinta 1*    
      
Ke 29.8.Superpesiskarsinta 2*    
      
La 1.9.Superpesiskarsinta 3*    
      
Su 2.9.Superpesiskarsinta 4*    
      
To 6.9.Superpesiskarsinta 5*    
      

*) Jatko-otteluiden pelipäivät ovat alustavia. Välierissä ja superpesiskarsinnassa noudatetaan paras viidestä -järjestelmää. Ottelusarjojen neljännet ja viidennet ottelut pelataan tarvittaessa.

**) Pelipäivät ovat alustavia. Noudatetaan paras kolmesta -järjestelmää. Ottelusarjan kolmas ottelu pelataan tarvittaessa.

Miesten Ykköspesiksen sarjajärjestelmä 2018

Runkosarjassa pelataan kaksinkertainen sarja sekä paikallisottelut. Runkosarjan ottelumäärä on 22 joukkuetta kohden.

Paikallisotteluiden parit

Jokioinen-Pöytyä
Kempele-Sotkamo 2
​Kuopio-Lievestuore-Siilinjärvi*
Tampere-Ulvila
Vähäkyrö-Ylivieska

*) Yksinkertainen sarja, kotijoukkueet arvotaan.

Järjestys tasapisteissä

Katso kilpailumääräykset, 35.2.

Jatko-ottelut

Runkosarjan voittaja nousee suoraan Superpesikseen kaudelle 2018. Kun kyse on suorasta noususta, tasapistetilanteessa pelataan kahden parhaan osalta uusintaottelu kilpailumääräysten § 35:n mukaisesti.

Runkosarjassa 2.-5. sijoittuneet joukkueet pelaavat Ykköspesiksen välierissä otteluparein (2.-5. ja 3.-4.) pääsystä superpesiskarsintoihin. Otteluparit pelataan paras viidestä -järjestelmällä ja kotietu on runkosarjassa paremmin sijoittuneilla joukkueilla.

Superpesisseuran kakkosjoukkueella (Sotkamo 2) ei ole osallistumisoikeutta jatko-otteluihin eikä sitä tältä osin oteta huomioon sijoituksia määriteltäessä.

Superpesiskarsinnassa Superpesiksen runkosarjan 12. sijoittunut joukkue kohtaa Ykköspesiksen välierien voittajista heikommin runkosarjassa sijoittuneen joukkueen ja Ykköspesiksen välierien voittajista paremmin runkosarjassa sijoittunut joukkue kohtaa Superpesiksen runkosarjan 13. sijoittuneen joukkueen. Ottelut pelataan paras viidestä -järjestelmällä ja kotietu on Superpesiksen 12. sijoittuneella joukkueella sekä Ykköspesiksen välierien voittajista paremmin runkosarjassa sijoittuneella joukkueella. Otteluparien voittajat pelaavat Superpesiksessä ja otteluparit hävinneet joukkueet Ykköspesiksessä kaudella 2019.

Putoaminen

Runkosarjassa sijalle 10. ja 11. sijoittuneet joukkueet pelaavat putoamiskarsinnat paras kolmesta -järjestelmällä. Kotietu on runkosarjassa paremmin sijoittuneella joukkueella. Otteluparin voittaja säilyttää paikkansa Ykköspesiksessä ja otteluparin häviäjä putoaa suomensarjaan kaudelle 2019.

¨