Uutiset

Tahkolle tuplavoitto15.6.2012

Tahko otti Kouvolasta selkeän otteen keskiviikon ja torstain mini-playoffissa. Kaksi voittoa ja pisteet 5-1 kahdesta ottelusta jätti eteläisen Suomen pesishallinan toistaiseksi Tahkolle.

Ottelutulos: Hyvinkää-KPL 2-0  (4-2, 9-3)

Hutunkeiton voittaja: Timo Rantatorikka, Hyvinkää

Tahko otti toisen peräkkäisen voiton KPL:stä kesäkuun minipleijareissa. Se saavutti kauden neljännen puhtaan voittonsa vakuutttavalla pelillä.

Avausjaksolla ratkaisijan viitan otti viime vuonna Kouvolassa pelannut Riku Rantanen, joka onnistui kotiutuksissaan kolmesti. Kouvola pääsi vasta viimeisella sisävuorollaan hieman painostamaan, kun Anssi Lammila yllätti Tahkon kakkospuolen kunnarin arvoisesti.

 

Hyvinkää

1J 1A

1 - 0

Riku Rantanen

Lauri Vierimaa

Hyvinkää

1J 3A

2 - 0

Juha Korhonen

Lauri Vierimaa

Hyvinkää

1J 3A

3 - 0

Riku Rantanen

Jere Vikström

Hyvinkää

1J 4A

4 - 0

Riku Rantanen

Jere Vikström

Kouvola

1J 4L

4 - 1

Anssi Lammila

Anssi Lammila

Kouvola

1J 4L

4 - 2

Henri Heikkilä

Anssi Lammila

 Toisella jaksolla Tahkon sisäpeli näytti jo kuihtuvan ykköskärjestä. Kakkoskärki osoitti kuitenkin vaarallisuutensa, kun Valtteri Virtasen kolmosrajaleikkuri yllätti kaimapoika Niskasen kahden juoksun arvoisesti.  KPL tuli peliin tasoihin Sami Joukaisen keskisaumalyönnillä, mutta toisessa vuorossa Kouvolan kolmospesältä heittämä harhaheitto käänsi jakson Tahkolle –tuloksena kaksi juoksua. Tämän jälkeen lyöjätrio Riku Rantanen, Juha Korhonen sekä Timo Rantatorikka iskivät kukin vuorollaan 9-3 jaksovoittoon tarvittavat juoksut.

- Peli-ilo on taas löytynyt. Ja sen mukana itseluottamus kun ei tarvitse istua tuntitolkulla autossa Hyvinkään ja Kouvolan välillä, iloitsi Tahkon ykköspalkittu pelaaja Riku Rantanen.

Voittava lukkari: Riku Rantanen, Tahko

Kokoonpanot:
Tahko

1. Lauri Vierimaa
2. Jere Vikström
3. Jesse Jokela
4. Juha Korhonen
5.Riku Rantanen
6. RIku Hokkanen
7. Valtteri Virtanen
8. Aleksi Mäkelä
9. Iiro Kuosa
10. Timo Rantatorikka
11. Taneli Rantatorikka
12. Ville Harju

KPL1. Tommi Mäentausta
2. Saku Kapanen
3. Sasu Toikka
4. Juho Hacklin
5. Valtteri Niskanen
6. Sami Karjala
7. Anssi Lammila
8. Henri Heikkilä
9. Mika-Matti Ojala
10. Sami Joukainen
11. Ismo Ankkuri
12. Toni Sarkkinen

¨