Sarjaohjelma

Joukkueet: Alajärven Ankkurit; Hyvinkään Tahko; Joensuun Maila; Jyväskylän Kiri; Kankaanpään Maila; Kempeleen Kiri; Kiteen Pallo -90; Koskenkorvan Urheilijat; Kouvolan Pallonlyöjät; Oulun Lippo Pesis; Pattijoen Urheilijat, Raahe; Seinäjoen JymyJussit; Sotkamon Jymy; Vimpelin Veto

Runkosarja

Su 8.5.Koskenkorva-Kempele13.00 
Su 8.5.Joensuu-Vimpeli13.00 
Su 8.5.Alajärvi-Seinäjoki17.00 
Su 8.5.Jyväskylä-Hyvinkää18.00 
Su 8.5.Kouvola-Raahe17.00 
Su 8.5.Oulu-Kitee17.00 
      
To 12.5.Kankaanpää-Alajärvi18.00 
To 12.5.Kitee-Koskenkorva18.00 
To 12.5.Raahe-Joensuu18.00 
To 12.5.Seinäjoki-Kouvola18.00 
To 12.5.Sotkamo-Kempele18.00 
To 12.5.Vimpeli-Jyväskylä18.00 
      
Pe 13.5.Hyvinkää-Oulu18.00 
      
La 14.5.Joensuu-Oulu16.00 
      
Su 15.5.Alajärvi-Kouvola17.00 
Su 15.5.Hyvinkää-Sotkamo17.00 
Su 15.5.Kempele-Kitee17.00 
Su 15.5.Koskenkorva-Jyväskylä17.00 
Su 15.5.Raahe-Kankaanpää17.00 
      
Ti 17.5.Kouvola-Koskenkorva18.00 
Ti 17.5.Seinäjoki-Vimpeli18.00 
      
To 19.5.Kankaanpää-Hyvinkää18.00 
To 19.5.Oulu-Raahe18.00 
To 19.5.Vimpeli-Kempele18.00 
      
Pe 20.5.Jyväskylä-Alajärvi18.00 
      
La 21.5Oulu-Sotkamo13.00 
      
Su 22.5.Vimpeli-Kitee16.00 
Su 22.5.Hyvinkää-Raahe17.00 
Su 22.5.Kankaanpää-Joensuu17.00 
Su 22.5.Kouvola-Jyväskylä14.00 
Su 22.5.Seinäjoki-Kempele17.00 
      
Ti 24.5.Kempele-Hyvinkää18.00 
Ti 24.5.Kitee-Kankaanpää18.00 
      
To 26.5.Joensuu-Alajärvi18.00 
To 26.5.Jyväskylä-Oulu18.00 
To 26.5.Raahe-Seinäjoki18.00 
      
Pe 27.5.Koskenkorva-Vimpeli18.00 
      
La 28.5.Sotkamo-Jyväskylä16.00Pelataan Tampereella
La 28.5Seinäjoki-Hyvinkää16.00Töölön stadion (Helsinki)
La 28.5.Oulu-Kouvola17.00 
      
Su 29.5.Alajärvi-Kitee17.00 
Su 29.5.Joensuu-Koskenkorva17.00 
Su 29.5.Kankaanpää-Sotkamo17.00 
Su 29.5.Kempele-Kouvola17.00 
      
Ti 31.5.Kempele-Raahe18.00 
Ti 31.5.Kitee Seinäjoki18.00 
Ti 31.5.Vimpeli-Kankaanpää18.00 
      
Ti 31.5Sotkamo-Kouvola18.00Töölön stadion (Helsinki)
      
Ke 1.6. Koskenkorva-Oulu18.00 
      
To 2.6.Alajärvi-Sotkamo18.00 
To 2.6.Hyvinkää-Kitee18.00 
To 2.6.Raahe-Vimpeli18.00 
To 2.6.Seinäjoki-Jyväskylä18.00 
      
Pe 3.6.Kouvola-Joensuu18.00 
      
Su 5.6.Sotkamo-Koskenkorva15.00 
Su 5.6.Vimpeli-Hyvinkää16.00 
Su 5.6.Kankaanpää-Seinäjoki17.00 
Su 5.6.Kitee-Raahe17.00 
Su 5.6.Kouvola-Kempele17.00 
Su 5.6.Oulu-Alajärvi17.00 
      
Ti 7.6.Alajärvi-Koskenkorva18.00 
Ti 7.6.Jyväskylä-Raahe18.00 
Ti 7.6.Kempele-Kankaanpää18.00 
      
Ke 8.6.Joensuu-Seinäjoki18.00Pelataan Siilinjärvellä
      
To 9.6.Oulu-Vimpeli18.00 
      
Pe 10.6.Alajärvi-Kempele18.00 
Pe 10.6.Joensuu-Jyväskylä18.00Pelataan Kuopiossa
Pe 10.6.Koskenkorva-Hyvinkää18.00 
Pe 10.6.Kouvola Kankaanpää18.00 
      
Su 12.6.Hyvinkää-Joensuu17.00 
Su 12.6.Kankaanpää-Koskenkorva17.00 
Su 12.6.Kempele-Oulu17.00 
Su 12.6.Kitee-Jyväskylä17.00Pelataan Juvalla
Su 12.6.Seinäjoki-Sotkamo17.00 
      
Ti 14.6.Kempele Sotkamo18.00 
Ti 14.6.Raahe Alajärvi18.00 
Ti 14.6.Vimpeli-Kouvola18.00 
      
Ke 15.6.Koskenkorva-Seinäjoki18.00 
Ke 15.6.Oulu-Hyvinkää18.00 
      
To 16.6.Alajärvi-Vimpeli18.00 
To 16.6.Joensuu-Kitee18.00 
To 16.6.Jyväskylä-Kempele18.00 
To 16.6.Sotkamo-Raahe18.00 
      
Pe 17.6.Kouvola-Hyvinkää18.00 
Pe 17.6.Oulu-Kankaanpää18.00 
      
La 18.6.Raahe-Koskenkorva17.00 
La 18.6.Sotkamo-Kankaanpää17.00Pelataan Kajaanissa
      
Su 19.6.Vimpeli-Sotkamo16.00 
Su 19.6.Hyvinkää-Alajärvi17.00 
Su 19.6.Kempele-Joensuu17.00 
Su 19.6.Kitee-Kouvola17.00 
Su 19.6.Seinäjoki-Oulu17.00 
      
Ti 21.6.Alajärvi-Kankaanpää18.00 
Ti 21.6.Joensuu-Raahe18.00 
Ti 21.6.Jyväskylä-Vimpeli18.00 
Ti 21.6.Koskenkorva-Kitee18.00 
Ti 21.6.Kouvola-Seinäjoki18.00 
      
Ke 22.6Kankaanpää-Jyväskylä 18.00 
      
Ti 28.6.Hyvinkää-Koskenkorva18.00 
Ti 28.6.Kankaanpää-Kouvola18.00 
Ti 28.6.Kempele-Alajärvi18.00 
Ti 28.6.Seinäjoki-Joensuu18.00 
Ti 28.6.Vimpeli-Oulu18.00Pelataan Halsualla
Ti 28.6Sotkamo Kitee 18.00 
      
To 30.6.Kitee-Sotkamo18.00 
To 30.6.Raahe-Jyväskylä18.00 
      
Su 3.7.Itä-Länsi  
      
Ti 5.7.Hyvinkää-Vimpeli18.00 
Ti 5.7.Joensuu-Kouvola18.00 
Ti 5.7.Jyväskylä-Seinäjoki18.00 
Ti 5.7.Kankaanpää-Kempele18.00 
Ti 5.7.Oulu-Koskenkorva18.00 
Ti 5.7.Raahe-Kitee18.00 
Ti 5.7.Sotkamo-Alajärvi18.00 
      
To 7.7.Jyväskylä-Joensuu18.00 
To 7.7.Kitee-Hyvinkää18.00 
To 7.7.Koskenkorva-Sotkamo18.00 
To 7.7.Vimpeli-Raahe18.00 
      
Pe 8.7.Alajärvi-Oulu19.00 
Pe 8.7.Seinäjoki-Kankaanpää18.00 
      
Su 10.7.Hyvinkää-Kouvola17.00*
Su 10.7.Joensuu-Kitee17.00*
Su 10.7.Kankaanpää-Jyväskylä17.00*
Su 10.7.Koskenkorva-Seinäjoki17.00*
Su 10.7.Oulu-Kempele17.00*
Su 10.7.Sotkamo-Raahe15.00*
Su 10.7.Vimpeli-Alajärvi17.00*
      
Ti 12.7.Alajärvi-Vimpeli18.00*
Ti 12.7.Jyväskylä-Kankaanpää18.00*
Ti 12.7.Kempele-Oulu18.00*
Ti 12.7.Kitee-Joensuu18.00*
Ti 12.7.Raahe-Sotkamo18.00*
Ti 12.7.Seinäjoki-Koskenkorva18.00*
      
Ke 13.7.Kouvola-Hyvinkää18.00*
      
To 14.7.Kankaanpää-Raahe18.00 
To 14.7.Kitee-Kempele18.00 
To 14.7.Sotkamo-Hyvinkää18.00 
      
Pe 15.7.Koskenkorva-Kouvola18.00 
Pe 15.7.Oulu-Joensuu18.00 
Pe 15.7.Vimpeli-Seinäjoki18.00 
      
La 16.7.Alajärvi-Jyväskylä15.00 
La 16.7.Sotkamo-Seinäjoki15.00 
La 16.7.Kempele-Vimpeli17.00 
      
Su 17.7.Hyvinkää-Kankaanpää17.00 
Su 17.7.Raahe-Oulu17.00 
      
Ti 19.7.Joensuu-Sotkamo18.00 
Ti 19.7.Jyväskylä-Koskenkorva18.00 
Ti 19.7.Kouvola-Alajärvi18.00Pelataan Varkaudessa
Ti 19.7.Seinäjoki-Kitee18.00 
      
To 21.7.Kempele-Seinäjoki18.00 
To 21.7.Kitee-Vimpeli18.00 
To 21.7.Raahe-Hyvinkää18.00 
To 21.7.Sotkamo-Oulu18.00 
      
Pe 22.7.Jyväskylä-Kouvola18.00 
Pe 22.7.Koskenkorva-Alajärvi18.00 
      
Su 24.7.Alajärvi-Joensuu17.00 
Su 24.7.Hyvinkää-Kempele17.00 
Su 24.7.Kankaanpää-Kitee17.00 
Su 24.7.Kouvola-Sotkamo17.00 
Su 24.7.Oulu-Jyväskylä17.00 
Su 24.7.Seinäjoki-Raahe17.00 
      
Ti 26.7.Joensuu-Kankaanpää18.00 
Ti 26.7.Jyväskylä-Sotkamo18.00 
Ti 26.7.Vimpeli-Koskenkorva18.00 
      
To 28.7.Hyvinkää-Seinäjoki18.00 
To 28.7.Kankaanpää-Vimpeli18.00 
To 28.7.Kitee-Alajärvi18.00 
To 28.7.Raahe-Kempele18.00 
      
Pe 29.7.Kouvola-Oulu18.00 
Pe 29.7.Seinäjoki-Koskenkorva18.00 
Pe 29.7.Sotkamo-Joensuu18.00 
      
Su 31.7.Vimpeli-Alajärvi16.00 
Su 31.7.Hyvinkää-Kouvola17.00 
Su 31.7.Kankaanpää-Oulu17.00 
Su 31.7.Kempele-Jyväskylä17.00 
Su 31.7.Raahe-Sotkamo17.00 
Su 31.7.Kitee-Joensuu18.00 
      
Ti 2.8Jyväskylä-Kitee18.00 
Ti 2.8Koskenkorva Joensuu18.00 
Ti 2.8Oulu-Kempele18.00 
      
To 4.8Alajärvi-Raahe18.00 
To 4.8Joensuu-Hyvinkää18.00 
      
Pe 5.8.Koskenkorva-Kankaanpää18.00 
Pe 5.8.Kouvola-Vimpeli18.00 
      
La 6.8.Seinäjoki-Alajärvi15.00 
      
Su 7.8.Vimpeli-Joensuu16.00 
Su 7.8.Hyvinkää-Jyväskylä16.00 
Su 7.8.Kempele-Koskenkorva17.00 
Su 7.8.Kitee-Oulu17.00 
Su 7.8.Raahe-Kouvola17.00 
      
Ti 9.8.Alajärvi-Hyvinkää18.00 
Ti 9.8.Joensuu-Kempele18.00 
Ti 9.8.Jyväskylä-Kankaanpää18.00 
Ti 9.8.Koskenkorva-Raahe18.00 
Ti 9.8.Kouvola-Kitee18.00 
Ti 9.8.Oulu-Seinäjoki18.00 
Ti 9.8.Sotkamo-Vimpeli18.00 

**) Helsingin superpesisottelut pelataan Töölön stadionilla (Sonera Stadium).
*) Ei lasketa mukaan tasapistemäärittelyssä

Minipudotuspelit

To 11.8.MSU07-MSU10  
To 11.8.MSU08-MSU09  
      
La 13.8.MSU10-MSU07  
La 13.8.MSU09-MSU08  
      
Su 14.8.MSU07-MSU10 Tarvittaessa
Su 14.8.MSU08-MSU09 Tarvittaessa

Pudotuspelit

Ti 16.8.PVE01-PVE08  
Ti 16.8.PVE02-PVE07  
Ti 16.8.PVE03-PVE06  
Ti 16.8.PVE04-PVE05  
      
To 18.8.PVE08-PVE01  
To 18.8.PVE07-PVE02  
To 18.8.PVE06-PVE03  
To 18.8.PVE05-PVE04  
      
La 20.8.PVE01-PVE08  
La 20.8.PVE02-PVE07  
La 20.8.PVE03-PVE06  
La 20.8.PVE04-PVE05  
      
Su 21.8.PVE08-PVE01 Tarvittaessa
Su 21.8.PVE07-PVE02 Tarvittaessa
Su 21.8.PVE06-PVE03 Tarvittaessa
Su 21.8.PVE05-PVE04 Tarvittaessa
      
Ti 23.8.PVE01-PVE08 Tarvittaessa
Ti 23.8.PVE02-PVE07 Tarvittaessa
Ti 23.8.PVE03-PVE06 Tarvittaessa
Ti 23.8.PVE04-PVE05 Tarvittaessa
      
To 25.8.VE01-VE04  
      
Pe 26.8.VE02-VE03  
      
La 27.8.VE04-VE01  
La 27.8.MYP2-MSU13  
La 27.8.MSU12-MYP3  
      
Su 28.8.VE03-VE02  
Su 28.8.MSU13-MYP2  
Su 28.8.MYP3-MSU12  
      
Ti 30.8.VE01-VE04  
      
Ke 31.8.VE02-VE03  
Ke 31.8.MYP2-MSU13  
Ke 31.8.MSU12-MYP3  
      
To 1.9.VE04-VE01 Tarvittaessa
      
Pe 2.9.VE03-VE02 Tarvittaessa
      
La 3.9.VE01-VE04 Tarvittaessa
La 3.9.MSU13-MYP2 Tarvittaessa
La 3.9.MYP3-MSU12 Tarvittaessa
      
Su 4.9.VE02-VE03 Tarvittaessa
Su 4.9.MYP2-MSU13 Tarvittaessa
Su 4.9.MSU12-MYP3 Tarvittaessa
      
To 8.9.Pronssiottelu 1    
      
La 10.9.Loppuottelu 1    
La 10.9.Pronssiottelu 2    
      
Su 11.9.Loppuottelu 2    
Su 11.9.Pronssiottelu 3   Tarvittaessa
      
La 17.9.Loppuottelu 3    
      
Su 18.9.Loppuottelu 4   Tarvittaessa
      
La 24.9.Loppuottelu 5   Tarvittaessa

Miesten Superpesiksen sarjajärjestelmä 2016

Runkosarja

Runkosarjassa pelataan kaksinkertainen sarja ja kaksi paikalliskierrosta. Runkosarjan ottelumäärä on 28 ottelua joukkuetta kohden.

Paikalliskierrosten otteluparit

Alajärvi-Vimpeli
Hyvinkää-Kouvola
Joensuu-Kitee
Jyväskylä-Kankaanpää
Kempele-Oulu
Seinäjoki-Koskenkorva
Sotkamo-Raahe

Minipudotuspelit

Runkosarjassa sijoille 7.-10. sijoittuneet joukkueet pelaavat ottelupareina (7-10 ja 8-9) pääsystä puolivälieriin paras kolmesta -järjestelmällä. Kotietu on runkosarjassa paremmin sijoittuneilla joukkueilla.

Puolivälierät, välierät ja mitaliottelut

Kahdeksan parhaan puolivälierät (1-8, 2-7, 3-6, 4-5), välierät ja loppuottelu pelataan ottelupareina paras viidestä -järjestelmällä. Pronssiottelu pelataan paras kolmesta -järjestelmällä. Runkosarjassa parhaiten sijoittunut kohtaa runkosarjassa heikoimmin sijoittuneen joukkueen. Kotietu on runkosarjassa paremmin sijoittuneilla joukkueilla.

Putoaminen

Runkosarjassa viimeiseksi sijoittunut joukkue putoaa suoraan Ykköspesikseen kaudelle 2017. Mikäli kaksi tai useampi joukkueista on tasapisteissä, kaksi viimeistä pelaavat uusintaottelun putoamisesta.

Ykköspesiksen voittaja nousee Superpesikseen kaudelle 2017.

Superpesiskarsinnat

Superpesiksen runkosarjan 12. sijoittunut joukkue kohtaa superpesiskarsinnoissa Ykköspesiksen 3. sijoittuneen joukkueen ja Ykköspesiksen 2. sijoittunut joukkue Superpesiksen runkosarjan 13. sijoittuneen joukkueen. Ottelut pelataan paras viidestä -järjestelmällä. Kotietu on superpesiksen runkosarjan 12 sijoittuneella joukkueella ja Ykköspesiksen 2. sijoittuneella joukkueella.

Otteluparien voittajat pelaavat Superpesiksessä kaudella 2017.

 

Järjestys runkosarjan jälkeen tasapisteissä

 

Kahden tai useamman joukkueen päätyessä runkosarjan jälkeen tasapisteisiin joukkueiden keskinäinen järjestys määritellään seuraavasti:

 

1) 3 pisteen voitot

2) voitetut ottelut

3) kaikkien otteluiden juoksuero

4) keskinäisten otteluiden voitot

5) keskinäisten otteluiden pisteet

6) keskinäisten otteluiden jaksoero

7) keskinäisissä otteluissa voitettujen jaksojen määrä

8) keskinäisten otteluiden juoksuero

9) keskinäisissä otteluissa tehdyt juoksut

10) kaikkien otteluiden jaksoero

11) voitettujen jaksojen määrä

12) kaikissa otteluissa tehdyt juoksut

13) arpa

Joukkueiden kotikentät

 

Alajärvi: Kitron pesäpallostadion, Hirsikankaantie 3, 62900 Alajärvi

Hyvinkää: Pihkalan pesäpallostadion, Urheilukatu 19, 05800 Hyvinkää

Joensuu: Mehtimäen pesäpallostadion, Lähteläntie 4, 80110 Joensuu

Jyväskylä: Hippoksen pesäpallostadion, Rautpohjankatu 6, 40700 Jyväskylä

Kankaanpää: Pohjanlinnan pesäpallostadion, Jämintie 10, 38700 Kankaanpää

Kempele: Sarkkirannan urheilukeskus, Sarkkirannantie 20, 90440 Kempele
Kitee: Rantakenttä, Tohmajärventie, 82500 Kitee

Koskenkorva: Koskenkorvan pesäpallostadion, Harjutie 16, 61330 Koskenkorva

Kouvola: Kouvolan keskusurheilupuisto, Sumulaaksonkatu 3, 45100 Kouvola

Oulu: Raksilan pesäpallostadion, Ouluhallintie 20, 90100 Oulu
Raahe: Rännärin pesäpallostadion, Rännärintie, 92140 Pattijoki

Seinäjoki: Seinäjoen pesäpallostadion, Urheilupuisto, 60100 Seinäjoki

Sotkamo: Hiukan pesäpallostadion, Urheilukatu, 88600 Sotkamo

Vimpeli: Saarikenttä, 62800 Vimpeli

 

Superpesis pidättää oikeuden muutoksiin.

Sarjataulukko

Sarjataulukko

Seura O P
1. Vimpelin Veto1538
2. Joensuun Maila1430
3. Sotkamon Jymy1430
4. Hyvinkään Tahko1528
5. Kouvolan Pallonlyöjät1626
6. Oulu1525
7. Koskenkorvan Urheilijat1522
8. Seinäjoen JymyJussit1520
9. Kiteen Pallo -901417
10. Pattijoen Urheilijat Raahe1414
11. Kankaanpään Maila1614
12. Alajärven Ankkurit1510
13. Kempele169
14. Jyväskylä149
¨