Sarjaohjelma

Tätä sivua ei päivitetä. Siirry osoitteeseen www.superpesis.fi.

Joukkueet 2018


Alajärven Ankkurit; Haminan Palloilijat; Hyvinkään Tahko; Imatran Pallo-Veikot; Joensuun Maila; Kankaanpään Maila; Kiteen Pallo -90; Koskenkorvan Urheilijat; Kouvolan Pallonlyöjät; Oulun Lippo Pesis; Pattijoen Urheilijat, Raahe; Seinäjoen JymyJussit; Sotkamon Jymy; Vimpelin Veto

PvmKotijoukkue VierasjoukkueHuom!Klo
Su 22.4.Imatran Pallo-Veikot-Vimpelin VetoFuengirolassa (ESP)14.00*
      
Ke 9.5.Vimpelin Veto-Kouvolan Pallonlyöjät 18.00
Ke 9.5.Haminan Palloilijat-Joensuun Maila 18.00
      
To 10.5.Kankaanpään Maila-Hyvinkään TahkoPöytyällä15.00
To 10.5.Kiteen Pallo -90-Pattijoen Urheilijat, Raahe 17.00
To 10.5.Koskenkorvan Urheilijat-Sotkamon Jymy 17.00
To 10.5.Oulun Lippo Pesis-Alajärven Ankkurit 17.00
      
La 12.5.Alajärven Ankkurit-Imatran Pallo-Veikot 15.00
La 12.5.Kiteen Pallo -90-Seinäjoen JymyJussit 15.00
La 12.5.Oulun Lippo Pesis-Haminan Palloilijat 15.00
La 12.5.Hyvinkään Tahko-Joensuun Maila 16.00
      
Su 13.5.Kankaanpään Maila-Joensuun Maila 17.00
Su 13.5.Koskenkorvan Urheilijat-Imatran Pallo-Veikot 17.00
Su 13.5.Kouvolan Pallonlyöjät-Seinäjoen JymyJussit 17.00
Su 13.5.Pattijoen Urheilijat, Raahe-Haminan Palloilijat 17.00
      
Ti 15.5.Sotkamon Jymy-Hyvinkään TahkoHelsingissä**18.00
      
Ke 16.5.Alajärven Ankkurit-Kiteen Pallo -90 18.00
Ke 16.5.Haminan Palloilijat-Sotkamon Jymy 18.00
Ke 16.5.Kankaanpään Maila-Oulun Lippo Pesis 18.00
Ke 16.5.Pattijoen Urheilijat, Raahe-Vimpelin Veto 18.00
      
Pe 18.5.Haminan Palloilijat-Hyvinkään Tahko 18.00
Pe 18.5.Imatran Pallo-Veikot-Pattijoen Urheilijat, Raahe 18.00
Pe 18.5.Koskenkorvan Urheilijat-Alajärven Ankkurit 18.00
Pe 18.5.Kouvolan Pallonlyöjät-Joensuun Maila 18.00
Pe 18.5.Oulun Lippo Pesis-Seinäjoen JymyJussit 18.00
      
Ti 22.5.Alajärven Ankkurit-Joensuun Maila 18.00
Ti 22.5.Imatran Pallo-Veikot-Hyvinkään Tahko 18.00
Ti 22.5.Seinäjoen JymyJussit-Kankaanpään Maila 18.00
      
Ke 23.5.Kouvolan Pallonlyöjät-Oulun Lippo Pesis 18.00
Ke 23.5.Kiteen Pallo -90-Sotkamon Jymy 18.00
      
To 24.5.Hyvinkään Tahko-Oulun Lippo Pesis 18.00
To 24.5.Pattijoen Urheilijat, Raahe-Koskenkorvan Urheilijat 18.00
To 24.5.Vimpelin Veto-Haminan Palloilijat 18.00
      
La 26.5.Seinäjoen JymyJussit-Alajärven Ankkurit 14.00
La 26.5.Koskenkorvan Urheilijat-Kiteen Pallo -90 17.00
      
Su 27.5.Alajärven Ankkurit-Vimpelin Veto 15.00
Su 27.5.Hyvinkään Tahko-Kouvolan Pallonlyöjät 16.00
Su 27.5.Sotkamon Jymy-Pattijoen Urheilijat, Raahe 16.00
Su 27.5.Haminan Palloilijat-Imatran Pallo-Veikot 17.00
Su 27.5.Joensuun Maila-Seinäjoen JymyJussit 17.00
Su 27.5.Kankaanpään Maila-Kiteen Pallo -90 17.00
      
Ti 29.5.Haminan Palloilijat-Kankaanpään Maila 18.00
Ti 29.5.Imatran Pallo-Veikot-Kiteen Pallo -90 18.00
Ti 29.5.Joensuun Maila-Koskenkorvan Urheilijat 18.00
Ti 29.5.Seinäjoen JymyJussit-Pattijoen Urheilijat, Raahe 18.00
Ti 29.5.Sotkamon Jymy-Kouvolan Pallonlyöjät 18.00
Ti 29.5.Vimpelin Veto-Oulun Lippo Pesis 18.00
      
To 31.5.Imatran Pallo-Veikot-Sotkamon Jymy 18.00
To 31.5.Kiteen Pallo -90-Kouvolan Pallonlyöjät 18.00
To 31.5.Koskenkorvan Urheilijat-Hyvinkään Tahko 18.00
To 31.5.Oulun Lippo Pesis-Joensuun Maila 18.00
To 31.5.Pattijoen Urheilijat, Raahe-Kankaanpään Maila 18.00
To 31.5.Vimpelin Veto-Seinäjoen JymyJussit 18.00
      
Su 3.6.Hyvinkään Tahko-Haminan Palloilijat 16.00
Su 3.6.Oulun Lippo Pesis-Sotkamon Jymy 16.00
Su 3.6.Joensuun Maila-Vimpelin Veto 17.00
Su 3.6.Kankaanpään Maila-Alajärven Ankkurit 17.00
Su 3.6.Kouvolan Pallonlyöjät-Koskenkorvan Urheilijat 17.00
Su 3.6.Seinäjoen JymyJussit-Imatran Pallo-Veikot 17.00
      
Ma 4.6.Kiteen Pallo -90-Vimpelin Veto 18.00
      
Ti 5.6.Alajärven Ankkurit-Haminan Palloilijat 18.00
Ti 5.6.Kouvolan Pallonlyöjät-Kankaanpään Maila 18.00
Ti 5.6.Oulun Lippo Pesis-Pattijoen Urheilijat, Raahe 18.00
      
Ke 6.6.Imatran Pallo-Veikot-Kankaanpään Maila 18.00
Ke 6.6.Koskenkorvan Urheilijat-Seinäjoen JymyJussit 18.00
      
To 7.6.Haminan Palloilijat-Kiteen Pallo -90 18.00
To 7.6.Joensuun Maila-Sotkamon Jymy 18.00
      
Pe 8.6.Alajärven Ankkurit-Hyvinkään Tahko 18.00
      
La 9.6.Seinäjoen JymyJussit-Hyvinkään Tahko 16.00
La 9.6.Sotkamon Jymy-Vimpelin Veto 16.00
La 9.6.Joensuun Maila-Imatran Pallo-Veikot 17.00
La 9.6.Kankaanpään Maila-Koskenkorvan UrheilijatPorissa17.00
La 9.6.Pattijoen Urheilijat, Raahe-Kouvolan Pallonlyöjät 17.00
      
Su 10.6.Alajärven Ankkurit-Kouvolan Pallonlyöjät 15.00
Su 10.6.Kiteen Pallo -90-Oulun Lippo PesisJuvalla16.00
      
Ti 12.6.Hyvinkään Tahko-Vimpelin Veto 18.00
Ti 12.6.Kouvolan Pallonlyöjät-Imatran Pallo-Veikot 18.00
Ti 12.6.Pattijoen Urheilijat, Raahe-Alajärven Ankkurit 18.00
Ti 12.6.Seinäjoen JymyJussit-Haminan Palloilijat 18.00
      
Ke 13.6.Kankaanpään Maila-Sotkamon Jymy 18.00
Ke 13.6.Oulun Lippo Pesis-Koskenkorvan Urheilijat 18.00
      
To 14.6.Sotkamon Jymy-Alajärven AnkkuritJyväskylässä18.00
      
Pe 15.6.Haminan Palloilijat-Kouvolan Pallonlyöjät 18.00
Pe 15.6.Joensuun Maila-Kiteen Pallo -90 18.00
Pe 15.6.Vimpelin Veto-Koskenkorvan Urheilijat 18.00
      
La 16.6.Sotkamon Jymy-Oulun Lippo Pesis 15.00
La 16.6.Imatran Pallo-Veikot-Seinäjoen JymyJussit 16.00
La 16.6.Kankaanpään Maila-Pattijoen Urheilijat, Raahe 16.00
      
Su 17.6.Hyvinkään Tahko-Pattijoen Urheilijat, Raahe 16.00
Su 17.6.Vimpelin Veto-Joensuun Maila 16.00
Su 17.6.Kiteen Pallo -90-Alajärven Ankkurit 17.00
Su 17.6.Koskenkorvan Urheilijat-Kouvolan Pallonlyöjät 17.00
      
Ti 19.6.Alajärven Ankkurit-Oulun Lippo Pesis 18.00
Ti 19.6.Hyvinkään Tahko-Kankaanpään Maila 18.00
Ti 19.6.Joensuun Maila-Haminan Palloilijat 18.00
Ti 19.6.Kouvolan Pallonlyöjät-Vimpelin Veto 18.00
Ti 19.6.Pattijoen Urheilijat, Raahe-Imatran Pallo-Veikot 18.00
Ti 19.6.Seinäjoen JymyJussit-Kiteen Pallo -90 18.00
Ti 19.6.Sotkamon Jymy-Koskenkorvan Urheilijat 18.00
      
Ti 26.6.Haminan Palloilijat-Koskenkorvan Urheilijat 18.00
Ti 26.6.Hyvinkään Tahko-Kiteen Pallo -90 18.00
Ti 26.6.Joensuun Maila-Pattijoen Urheilijat, Raahe 18.00
Ti 26.6.Kankaanpään Maila-Vimpelin Veto 18.00
Ti 26.6.Oulun Lippo Pesis-Imatran Pallo-Veikot 18.00
      
Ke 27.6.Seinäjoen JymyJussit-Sotkamon Jymy 18.00
      
To 28.6.Imatran Pallo-Veikot-Oulun Lippo Pesis 18.00
To 28.6.Kiteen Pallo -90-Hyvinkään Tahko 18.00
To 28.6.Koskenkorvan Urheilijat-Haminan Palloilijat 18.00
To 28.6.Kouvolan Pallonlyöjät-Alajärven Ankkurit 18.00
To 28.6.Pattijoen Urheilijat, Raahe-Joensuun Maila 18.00
To 28.6.Sotkamon Jymy-Seinäjoen JymyJussit 18.00
To 28.6.Vimpelin Veto-Kankaanpään Maila 18.00
      
Su 1.7.Itä-LänsiJoensuussa 
      
Ti 3.7.Alajärven Ankkurit-Koskenkorvan Urheilijat 18.00
Ti 3.7.Hyvinkään Tahko-Seinäjoen JymyJussit 18.00
Ti 3.7.Joensuun Maila-Oulun Lippo Pesis 18.00
Ti 3.7.Kankaanpään Maila-Imatran Pallo-Veikot 18.00
Ti 3.7.Kouvolan Pallonlyöjät-Pattijoen Urheilijat, Raahe 18.00
      
Ke 4.7.Haminan Palloilijat-Pattijoen Urheilijat, Raahe 18.00
Ke 4.7.Vimpelin Veto-Sotkamon Jymy 18.00
      
To 5.7.Oulun Lippo Pesis-Kiteen Pallo -90 18.00
To 5.7.Seinäjoen JymyJussit-Kouvolan Pallonlyöjät 18.00
To 5.7.Imatran Pallo-Veikot-Joensuun Maila 19.00
      
Pe 6.7.Sotkamon Jymy-Haminan Palloilijat 18.00
      
La 7.7.Alajärven Ankkurit-Kankaanpään Maila 15.00
La 7.7.Oulun Lippo Pesis-Hyvinkään Tahko 16.00
La 7.7.Koskenkorvan Urheilijat-Vimpelin Veto 15.00
      
Su 8.7.Sotkamon Jymy-Imatran Pallo-Veikot 16.00
Su 8.7.Pattijoen Urheilijat, Raahe-Hyvinkään Tahko 17.00
Su 8.7.Seinäjoen JymyJussit-Joensuun Maila 17.00
Su 8.7.Kouvolan Pallonlyöjät-Kiteen Pallo -90 18.00
      
Ti 10.7.Haminan Palloilijat-Oulun Lippo Pesis 18.00
Ti 10.7.Joensuun Maila-Alajärven Ankkurit 18.00
Ti 10.7.Kankaanpään Maila-Seinäjoen JymyJussit 18.00
Ti 10.7.Pattijoen Urheilijat, Raahe-Kiteen Pallo -90 18.00
      
To 12.7.Imatran Pallo-Veikot-Haminan Palloilijat 18.00
To 12.7.Kiteen Pallo -90-Kankaanpään Maila 18.00
To 12.7.Koskenkorvan Urheilijat-Pattijoen Urheilijat, Raahe 18.00
To 12.7.Kouvolan Pallonlyöjät-Hyvinkään Tahko 18.00
To 12.7.Sotkamon Jymy-Joensuun Maila 18.00
To 12.7.Vimpelin Veto-Alajärven Ankkurit 18.00
      
Pe 13.7.Seinäjoen JymyJussit-Oulun Lippo Pesis 18.00
      
La 14.7.Alajärven Ankkurit-Pattijoen Urheilijat, Raahe 15.00
La 14.7.Hyvinkään Tahko-Sotkamon Jymy 16.00
      
Su 15.7.Oulun Lippo Pesis-Kouvolan Pallonlyöjät 16.00
Su 15.7.Vimpelin Veto-Imatran Pallo-Veikot 16.00
Su 15.7.Kiteen Pallo -90-Haminan Palloilijat 17.00
Su 15.7.Koskenkorvan Urheilijat-Kankaanpään Maila 17.00
      
Ti 17.7.Kiteen Pallo -90-Koskenkorvan Urheilijat 18.00
Ti 17.7.Kouvolan Pallonlyöjät-Haminan Palloilijat 18.00
Ti 17.7.Pattijoen Urheilijat, Raahe-Seinäjoen JymyJussit 18.00
Ti 17.7.Vimpelin Veto-Hyvinkään Tahko 18.00
      
Ke 18.7.Imatran Pallo-Veikot-Koskenkorvan Urheilijat 18.00
Ke 18.7.Sotkamon Jymy-Kankaanpään Maila 18.00
      
To 19.7.Haminan Palloilijat-Vimpelin Veto 18.00
To 19.7.Hyvinkään Tahko-Alajärven Ankkurit 18.00
To 19.7.Joensuun Maila-Kankaanpään Maila 18.00
      
Pe 20.7.Kiteen Pallo -90-Imatran Pallo-Veikot 18.00
Pe 20.7.Pattijoen Urheilijat, Raahe-Oulun Lippo Pesis 18.00
      
La 21.7.Alajärven Ankkurit-Seinäjoen JymyJussit 15.00
La 21.7.Joensuun Maila-Hyvinkään Tahko 17.00
      
Su 22.7.Vimpelin Veto-Pattijoen Urheilijat, Raahe 16.00
Su 22.7.Kankaanpään Maila-Haminan Palloilijat 17.00
Su 22.7.Koskenkorvan Urheilijat-Oulun Lippo Pesis 17.00
Su 22.7.Kouvolan Pallonlyöjät-Sotkamon Jymy 17.00
      
Ti 24.7.Imatran Pallo-Veikot-Alajärven Ankkurit 18.00
Ti 24.7.Joensuun Maila-Kouvolan Pallonlyöjät 18.00
Ti 24.7.Oulun Lippo Pesis-Vimpelin Veto 18.00
Ti 24.7.Seinäjoen JymyJussit-Koskenkorvan Urheilijat 18.00
Ti 24.7.Sotkamon Jymy-Kiteen Pallo -90 18.00
      
Ke 25.7.Haminan Palloilijat-Alajärven Ankkurit 18.00
      
To 26.7.Haminan Palloilijat-Seinäjoen JymyJussit 18.00
To 26.7.Hyvinkään Tahko-Imatran Pallo-Veikot 18.00
To 26.7.Kankaanpään Maila-Kouvolan Pallonlyöjät 18.00
To 26.7.Koskenkorvan Urheilijat-Joensuun Maila 18.00
To 26.7.Pattijoen Urheilijat, Raahe-Sotkamon Jymy 18.00
To 26.7.Vimpelin Veto-Kiteen Pallo -90 18.00
      
Su 29.7.Alajärven Ankkurit-Sotkamon Jymy 17.00
Su 29.7.Hyvinkään Tahko-Koskenkorvan Urheilijat 17.00
Su 29.7.Imatran Pallo-Veikot-Kouvolan Pallonlyöjät 17.00
Su 29.7.Kiteen Pallo -90-Joensuun Maila 17.00
Su 29.7.Oulun Lippo Pesis-Kankaanpään Maila 17.00
Su 29.7.Seinäjoen JymyJussit-Vimpelin Veto 17.00
      
Ke 1.8.Jatkosarja (alustava)-   
Su 5.8.Jatkosarja (alustava)-   
Ti 7.8.Jatkosarja (alustava)-   
To 9.8.Jatkosarja (alustava)-   
Su 12.8.Jatkosarja (alustava)-   
Ti 14.8.Jatkosarja (alustava)-   
To 16.8.Jatkosarja (alustava)-   
      
Su 19.8.Puolivälierä 1 (alustava)-   
Ti 21.8.Puolivälierä 2 (alustava)-   
To 23.8.Puolivälierä 3 (alustava)-   
La 25.8.Puolivälierä 4 (alustava)-   
Su 26.8.Puolivälierä 5 (alustava)-   
      
Ke 29.8.Välierä 1 (alustava)-   
To 30.8.Välierä 1 (alustava)-   
Pe 31.8.Välierä 2 (alustava)-   
La 1.9.Välierä 2 (alustava)-   
Su 2.9.Välierä 3 (alustava)-   
Ma 3.9.Välierä 3 (alustava)-   
Ti 4.9.Välierä 4 (alustava)-   
Ke 5.9.Välierä 4 (alustava)-   
To 6.9.Välierä 5 (alustava)-   
Pe 7.9.Välierä 5 (alustava)-   
      
Su 9.9.Loppuottelu 1 (alustava)-   
Su 9.9.Pronssiottelu 1 (alustava)-   
La 15.9.Loppuottelu 2 (alustava)-   
La 15.9.Pronssiottelu 2 (alustava)-   
Su 16.9.Loppuottelu 3 (alustava)-   
Su 16.9.Pronssiottelu 3 (alustava)-   
La 22.9.Loppuottelu 4 (alustava)-   
Su 23.9.Loppuottelu 5 (alustava)-   


*) Pelataan kello 14 paikallista aikaa (Suomen aikaa klo 15)
**) Pelataan Töölön jalkapallostadionilla (Urheilukatu 5, 00250 Helsinki)

Miesten Superpesiksen sarjajärjestelmä 2018

Runkosarjaan kuuluvat kaksinkertainen alkusarja sekä seitsemän parhaan ylempi ja seitsemän heikoimman alempi jatkosarja. Sekä ylempi että alempi jatkosarja pelataan yksinkertaisena sarjana. Jokaisella joukkueella on kolme koti- ja kolme vierasottelua, jotka on etukäteen määrätty oheisen taulukon mukaisesti.

Ylemmästä ja alemmasta jatkosarjasta rakennetaan omat sarjataulukot, joihin lasketaan mukaan alkusarjan ottelut.

Ylemmän jatkosarjan joukkueet sijoittuvat runkosarjassa sijoille 1-7 ja etenevät kahdeksan parhaan pudotuspeleihin yhdessä alemman jatkosarjan voittajan kanssa. Muut alemman jatkosarjan joukkueet sijoittuvat runkosarjassa sijoille 9-14.

Kahdeksan parhaan puolivälierät (1-8, 2-7, 3-6, 4-5), välierät ja loppuottelu pelataan paras viidestä -järjestelmällä. Pronssiottelu pelataan paras kolmesta -järjestelmällä. Kotietu on runkosarjassa paremmin sijoittuneilla joukkueilla.

Kausi päättyy runkosarjaan 9.-11. sijoittuneiden joukkueiden osalta. 12. sijoittunut joukkue saa kotiedun superpesiskarsintaan Ykköspesiksen 3. sijoittunutta vastaan. 13. sijoittunut joukkue kohtaa superpesiskarsinnassa Ykköspesiksen 2. sijoittuneen joukkueen, jolla on kotietu. Ottelut pelataan paras viidestä -järjestelmällä.

Superpesiksen 14. sijoittunut joukkue putoaa suoraan Ykköspesikseen kaudelle 2019. Jos kyse on suorasta noususta tai putoamisesta ja kaksi tai useampi joukkueista päätyy tasapisteisiin, pelataan kahden joukkueen osalta uusintaottelu.

Ykköspesiksen sarjajärjestelmä vahvistetaan myöhemmin.

Superpesisseurojen kakkosjoukkueilla ei ole osallistumisoikeutta Ykköspesiksen jatko-otteluihin eikä superpesiskarsintaan. Lisäksi jatko-otteluihin osallistuminen on vapaaehtoista. Määriteltäessä Ykköspesiksen sijoituksia huomioidaan vain joukkueet, joilla on osallistumisoikeus ja jotka aikovat osallistua jatko-otteluihin. Erityistapaukset käsittelee Pesäpalloliiton operatiivinen johtoryhmä.

Koti- ja vierasottelut ylemmässä jatkosarjassa (numerot alkusarjan sijoituksia)

1. kotona: 1-2, 1-4, 1-6 / vieraissa: 3-1, 5-1, 7-1
2. kotona: 2-3, 2-5, 2-7 / vieraissa: 4-2, 6-2, 1-2
3. kotona: 3-4, 3-6, 3-1 / vieraissa: 5-3, 7-3, 2-3
4. kotona: 4-5, 4-7, 4-2 / vieraissa: 6-4, 1-4, 3-4
5. kotona: 5-6, 5-1, 5-3 / vieraissa: 7-5, 2-5, 4-5
6. kotona: 6-7, 6-2, 6-4 / vieraissa: 1-6, 3-6, 5-6
7. kotona: 7-1, 7-3, 7-5 / vieraissa: 2-7, 4-7, 6-7

Koti- ja vierasottelut alemmassa jatkosarjassa (numerot alkusarjan sijoituksia)

8. kotona: 8-9, 8-11, 8-13 / vieraissa: 10-8, 12-8, 14-8
9. kotona: 9-10, 9-12, 9-14 / vieraissa: 11-9, 13-9, 8-9
10. kotona: 10-11, 10-13, 10-8 / vieraissa: 12-10, 14-10, 9-10                          
11. kotona: 11-12, 11-14, 11-9 / vieraissa: 13-11, 8-11, 10-11
12. kotona: 12-13, 12-8, 12-10 / vieraissa: 14-12, 9-12, 11-12
13. kotona: 13-14, 13-9, 13-11 / vieraissa: 8-13, 10-13, 12-13
14. kotona: 14-8, 14-10, 14-12 / vieraissa: 9-14, 11-14, 13-14

Sarjataulukko

Sarjataulukko

Seura O P
1. Kouvolan Pallonlyöjät1539
2. Vimpelin Veto1433
3. Sotkamon Jymy1429
4. Joensuun Maila1428
5. Seinäjoen JymyJussit1423
6. Pattijoen Urheilijat Raahe1419
7. Hyvinkään Tahko1418
8. Kiteen Pallo -901416
9. Kankaanpään Maila1416
10. Alajärven Ankkurit1516
11. Haminan Palloilijat1414
12. Koskenkorvan Urheilijat1414
13. Imatran Pallo-Veikot1410
14. Oulun Lippo Pesis143
¨