Sarjaohjelma

Joukkueet 2017

Kajaanin Pallokerho; Kempeleen Kiri; Kirittäret, Jyväskylä; Lappajärven Veikot; Lapuan Virkiä; Manse PP, Tampere; Oulun Lipottaret; Pesäkarhut, Pori; Pesä Ysit, Lappeenranta; Rauman Lukko; Seinäjoen Maila-Jussit

Puolivälierät

Ti 15.8.
Manse PP, Tampere – Seinäjoen Maila-Jussit 17.30
Lapuan Virkiä – Oulun Lipottaret 17.30
Pesäkarhut, Pori – Rauman Lukko 17.30

Ke 16.8.
Kirittäret, Jyväskylä – Kempeleen Kiri 17.30

Pe 18.8.
Seinäjoen Maila-Jussit – Manse PP, Tampere 17.30
Kempeleen Kiri – Kirittäret, Jyväskylä 17.30
Rauman Lukko – Pesäkarhut, Pori 17.30

La 19.8.
Oulun Lipottaret – Lapuan Virkiä 17.00

Su 20.8.
Manse PP, Tampere – Seinäjoen Maila-Jussit 16.00
Kirittäret, Jyväskylä – Kempeleen Kiri 15.00
Lapuan Virkiä – Oulun Lipottaret 17.30
Pesäkarhut, Pori – Rauman Lukko 17.30

Ti 22.8.
Kempeleen Kiri – Kirittäret, Jyväskylä 17.30 Tarvittaessa
Rauman Lukko – Pesäkarhut, Pori 17.30 Tarvittaessa

Ke 23.8.
Seinäjoen Maila-Jussit – Manse PP, Tampere 17.30 Tarvittaessa
Oulun Lipottaret – Lapuan Virkiä 17.30 Tarvittaessa

To 24.8.
Manse PP, Tampere – Seinäjoen Maila-Jussit 17.30 Tarvittaessa
Lapuan Virkiä – Oulun Lipottaret 17.30 Tarvittaessa
Kirittäret, Jyväskylä – Kempeleen Kiri 17.30 Tarvittaessa
Pesäkarhut, Pori – Rauman Lukko 17.30 Tarvittaessa

Ylempi jatkosarja

La 29.7.
Lapuan Virkiä – Kempeleen Kiri 14.00 Ruutu Urheilu

Su 30.7.
Manse PP, Tampere – Rauman Lukko 17.00                              
Kirittäret, Jyväskylä – Pesäkarhut, Pori 18.00

Ti 1.8.
Kempeleen Kiri – Manse PP, Tampere 18.00
Oulun Lipottaret – Lapuan Virkiä 18.00
Rauman Lukko – Kirittäret, Jyväskylä 18.00 VeikkausTV

To 3.8.
Kirittäret, Jyväskylä – Kempeleen Kiri 18.00
Manse PP, Tampere – Oulun Lipottaret 18.00
Pesäkarhut, Pori – Rauman Lukko 18.00 Ruutu Urheilu

La 5.8.
Oulun Lipottaret – Kirittäret, Jyväskylä 17.00

Su 6.8.
Lapuan Virkiä – Manse PP, Tampere 16.00
Kempeleen Kiri – Pesäkarhut, Pori 17.00

Ti 8.8.
Kirittäret, Jyväskylä – Lapuan Virkiä 18.00
Pesäkarhut, Pori – Oulun Lipottaret 18.00
Rauman Lukko – Kempeleen Kiri 18.00

To 10.8.
Lapuan Virkiä – Pesäkarhut, Pori 18.00
Oulun Lipottaret – Rauman Lukko 18.00

Pe 11.8.
Manse PP, Tampere – Kirittäret, Jyväskylä 18.00 VeikkausTV

Su 13.8.
Kempeleen Kiri – Oulun Lipottaret 17.00
Rauman Lukko – Lapuan Virkiä 17.00
Pesäkarhut, Pori – Manse PP, Tampere 18.00

Alempi jatkosarja

La 29.7.
Kajaanin Pallokerho – Seinäjoen Maila-Jussit 13.00          
Lappajärven Veikot – Pesä Ysit, Lappeenranta 13.00

Ti 1.8.
Pesä Ysit, Lappeenranta – Kajaanin Pallokerho 18.00
Seinäjoen Maila-Jussit – Lappajärven Veikot 18.00

To 3.8.
Kajaanin Pallokerho – Lappajärven Veikot 18.00
Seinäjoen Maila-Jussit – Pesä Ysit, Lappeenranta 18.00

Ti 8.8.
Lappajärven Veikot – Kajaanin Pallokerho 18.00
Pesä Ysit, Lappeenranta – Seinäjoen Maila-Jussit 18.00

To 10.8.
Kajaanin Pallokerho – Pesä Ysit, Lappeenranta 18.00
Lappajärven Veikot – Seinäjoen Maila-Jussit 18.00

La 12.8.
Pesä Ysit, Lappeenranta – Lappajärven Veikot 17.00

Su 13.8.
Seinäjoen Maila-Jussit – Kajaanin Pallokerho 13.00

 

Runkosarja

PvmKotijoukkue VierasjoukkueHuom!Klo
La 22.4.Manse PP, Tampere-Pesäkarhut, PoriTukholmassa (SE)**12.00*
      
Ti 9.5.Pesäkarhut, Pori-Lappajärven Veikot 18.00
      
To 11.5.Manse PP, Tampere-Rauman Lukko 18.00
      
Pe 12.5.Kempeleen Kiri-Pesäkarhut, Pori 18.00
      
La 13.5.Lappajärven Veikot-Pesä Ysit, Lappeenranta 16.00
La 13.5.Oulun Lipottaret-Pesäkarhut, Pori 16.00
      
Su 14.5.Rauman Lukko-Kempeleen Kiri 17.00
Su 14.5.Seinäjoen Maila-Jussit-Pesä Ysit, Lappeenranta 17.00
      
Ke 17.5.Kirittäret, Jyväskylä-Lapuan Virkiä 18.00
Ke 17.5.Lappajärven Veikot-Rauman Lukko 18.00
      
To 18.5.Manse PP, Tampere-Seinäjoen Maila-Jussit 18.00
      
Pe 19.5.Pesäkarhut, Pori-Pesä Ysit, Lappeenranta 18.00
Pe 19.5.Rauman Lukko-Kirittäret, Jyväskylä 18.00
      
Su 21.5.Lapuan Virkiä-Seinäjoen Maila-Jussit 13.00
Su 21.5.Oulun Lipottaret-Lappajärven Veikot 13.00
      
Ma 22.5.Kajaanin Pallokerho-Manse PP, Tampere 13.00
      
Ti 23.5.Kempeleen Kiri-Manse PP, Tampere 18.00
Ti 23.5.Pesä Ysit, Lappeenranta-Rauman Lukko 18.00
Ti 23.5.Kirittäret, Jyväskylä-Oulun Lipottaret 18.00
      
Ke 24.5.Pesäkarhut, Pori-Kajaanin Pallokerho 18.00
      
To 25.5.Kempeleen Kiri-Lapuan Virkiä 14.00
To 25.5.Seinäjoen Maila-Jussit-Lappajärven Veikot 17.00
To 25.5.Oulun Lipottaret-Pesä Ysit, Lappeenranta 17.00
      
La 27.5.Pesä Ysit, Lappeenranta-Kempeleen Kiri 17.00
La 27.5.Seinäjoen Maila-Jussit-Rauman Lukko 15.00
La 27.5.Manse PP, Tampere-Oulun Lipottaret 12.00
      
Su 28.5.Lappajärven Veikot-Kajaanin Pallokerho 15.00
Su 28.5.Kirittäret, Jyväskylä-Kempeleen Kiri 16.00
Su 28.5.Lapuan Virkiä-Pesäkarhut, Pori 16.00
      
Ma 29.5.Rauman Lukko-Kajaanin Pallokerho 12.00
      
Ke 31.5.Lapuan Virkiä-Oulun Lipottaret 18.00
Ke 31.5.Manse PP, Tampere-Lappajärven Veikot 18.00
Ke 31.5.Pesä Ysit, Lappeenranta-Kirittäret, Jyväskylä 18.00
Ke 31.5.Pesäkarhut, Pori-Rauman Lukko 18.00
      
To 1.6.Kajaanin Pallokerho-Seinäjoen Maila-Jussit 18.00
      
Su 4.6.Kirittäret, Jyväskylä-Lappajärven Veikot 18.00
      
Ti 6.6.Kempeleen Kiri-Oulun Lipottaret 18.00
Ti 6.6.Lapuan Virkiä-Manse PP, Tampere 18.00
Ti 6.6.Seinäjoen Maila-Jussit-Pesäkarhut, Pori 18.00
      
Ke 7.6.Kajaanin Pallokerho-Oulun Lipottaret 18.00
Ke 7.6.Pesä Ysit, Lappeenranta-Lapuan Virkiä 18.00
      
To 8.6.Lappajärven Veikot-Kempeleen Kiri 18.00
      
Pe 9.6.Pesäkarhut, Pori-Kirittäret, Jyväskylä 18.00
Pe 9.6.Rauman Lukko-Oulun Lipottaret 18.00
      
La 10.6.Kempeleen Kiri-Seinäjoen Maila-Jussit 13.00
La 10.6.Lapuan Virkiä-Lappajärven VeikotSeinäjoella*22.00
      
Su 11.6.Kirittäret, Jyväskylä-Manse PP, Tampere 16.00
Su 11.6.Pesä Ysit, Lappeenranta-Kajaanin Pallokerho 18.00
      
Ke 14.6.Kajaanin Pallokerho-Kempeleen Kiri 18.00
Ke 14.6.Lappajärven Veikot-Kirittäret, Jyväskylä 18.00
Ke 14.6.Manse PP, Tampere-Pesä Ysit, Lappeenranta 18.00
Ke 14.6.Oulun Lipottaret-Seinäjoen Maila-Jussit 18.00
Ke 14.6.Rauman Lukko-Lapuan Virkiä 18.00
      
Pe 16.6.Kirittäret, Jyväskylä-Pesä Ysit, Lappeenranta 18.00
Pe 16.6.Lappajärven Veikot-Oulun Lipottaret 18.00
      
La 17.6.Pesäkarhut, Pori-Manse PP, Tampere 14.00
La 17.6.Kempeleen Kiri-Rauman Lukko 18.00
La 17.6.Seinäjoen Maila-Jussit-Lapuan Virkiä 16.00
      
Su 18.6.Kajaanin Pallokerho-Rauman Lukko 17.00
Su 18.6.Pesä Ysit, Lappeenranta-Lappajärven Veikot 18.00
      
Ti 20.6.Liitto-LehdistöLapualla18.00
      
Ke 21.6.Kirittäret, Jyväskylä-Kajaanin Pallokerho 18.00
Ke 21.6.Seinäjoen Maila-Jussit-Manse PP, Tampere 18.00
      
Ti 27.6.Kajaanin Pallokerho-Pesäkarhut, Pori 18.00
Ti 27.6.Kempeleen Kiri-Kirittäret, Jyväskylä 18.00
Ti 27.6.Oulun Lipottaret-Manse PP, Tampere 18.00
Ti 27.6.Pesä Ysit, Lappeenranta-Seinäjoen Maila-Jussit 18.00
      
Ke 28.6.Lappajärven Veikot-Pesäkarhut, Pori 18.00
Ke 28.6.Lapuan Virkiä-Rauman Lukko 18.00
      
To 29.6.Oulun Lipottaret-Kajaanin PallokerhoMuhoksella18.00
To 29.6.Rauman Lukko-Seinäjoen Maila-Jussit 18.00
      
La 1.7.Itä-LänsiImatralla14.00
      
Ti 4.7.Rauman Lukko-Pesä Ysit, Lappeenranta 18.00
Ti 4.7.Seinäjoen Maila-Jussit-Kajaanin Pallokerho 18.00
      
Ke 5.7.Kirittäret, Jyväskylä-Pesäkarhut, Pori 18.00
Ke 5.7.Lapuan Virkiä-Kajaanin Pallokerho 18.00
Ke 5.7.Oulun Lipottaret-Kempeleen Kiri 18.00
      
Pe 7.7.Kempeleen Kiri-Lappajärven Veikot 18.00
Pe 7.7.Pesäkarhut, Pori-Oulun Lipottaret 18.00
Pe 7.7.Rauman Lukko-Manse PP, Tampere 18.00
      
La 8.7.Seinäjoen Maila-Jussit-Oulun Lipottaret 15.00
La 8.7.Kajaanin Pallokerho-Kirittäret, Jyväskylä 16.00
      
Su 9.7.Pesä Ysit, Lappeenranta-Pesäkarhut, Pori 18.00
      
Ma 10.7.Lappajärven Veikot-Lapuan Virkiä 18.00
      
Ti 11.7.Pesäkarhut, Pori-Kempeleen Kiri 18.00
      
Ke 12.7.Lapuan Virkiä-Pesä Ysit, Lappeenranta 18.00
Ke 12.7.Manse PP, Tampere-Kempeleen Kiri 18.00
Ke 12.7.Rauman Lukko-Lappajärven Veikot 18.00
Ke 12.7.Seinäjoen Maila-Jussit-Kirittäret, Jyväskylä 18.00
      
Pe 14.7.Kajaanin Pallokerho-Lapuan Virkiä 18.00
Pe 14.7.Oulun Lipottaret-Kirittäret, Jyväskylä 18.00
      
La 15.7.Lappajärven Veikot-Seinäjoen Maila-Jussit 13.00
      
Su 16.7.Kirittäret, Jyväskylä-Rauman Lukko 16.00
Su 16.7.Manse PP, Tampere-Lapuan Virkiä 16.00
      
Ma 17.7.Pesä Ysit, Lappeenranta-Oulun Lipottaret 18.00
      
Ke 19.7.Kempeleen Kiri-Kajaanin Pallokerho 18.00
Ke 19.7.Lapuan Virkiä-Kirittäret, Jyväskylä 18.00
Ke 19.7.Pesä Ysit, Lappeenranta-Manse PP, Tampere 18.00
Ke 19.7.Rauman Lukko-Pesäkarhut, Pori 18.00
      
Pe 21.7.Manse PP, Tampere-Kajaanin Pallokerho 18.00
Pe 21.7.Pesäkarhut, Pori-Seinäjoen Maila-Jussit 18.00
      
La 22.7.Oulun Lipottaret-Lapuan Virkiä 16.00
      
Su 23.7.Lappajärven Veikot-Manse PP, Tampere 13.00
Su 23.7.Kirittäret, Jyväskylä-Seinäjoen Maila-Jussit 16.00
Su 23.7.Lapuan Virkiä-Kempeleen Kiri 16.00
Su 23.7.Kajaanin Pallokerho-Pesä Ysit, Lappeenranta 17.00
      
Ma 24.7.Kempeleen Kiri-Pesä Ysit, Lappeenranta 18.00
      
Ke 26.7.Kajaanin Pallokerho-Lappajärven Veikot 18.00
Ke 26.7.Manse PP, Tampere-Kirittäret, Jyväskylä 18.00
Ke 26.7.Oulun Lipottaret-Rauman Lukko 18.00
Ke 26.7.Pesäkarhut, Pori-Lapuan Virkiä 18.00
Ke 26.7.Seinäjoen Maila-Jussit-Kempeleen Kiri 18.00


*) Paikallista aikaa
**) Pelataan Zinkensdammin urheilupuistossa (Zinkensdamms idrottsplats)

Jatkosarjat

La 29.7.Ylempi jatkosarja: 1-6    
La 29.7.Ylempi jatkosarja: 2-5    
La 29.7.Ylempi jatkosarja: 3-4    
La 29.7.Alempi jatkosarja: 9-8    
La 29.7.Alempi jatkosarja: 11-10    
      
Ti 1.8.Ylempi jatkosarja: 5-3    
Ti 1.8.Ylempi jatkosarja: 6-2    
Ti 1.8.Ylempi jatkosarja: 7-1    
Ti 1.8.Alempi jatkosarja: 8-11    
Ti 1.8.Alempi jatkosarja: 10-9    
      
To 3.8.Ylempi jatkosarja: 2-7    
To 3.8.Ylempi jatkosarja: 3-6    
To 3.8.Ylempi jatkosarja: 4-5    
To 3.8.Alempi jatkosarja: 8-10    
To 3.8.Alempi jatkosarja: 9-11    
      
Su 6.8.Ylempi jatkosarja: 1-2    
Su 6.8.Ylempi jatkosarja: 6-4    
Su 6.8.Ylempi jatkosarja: 7-3    
      
Ti 8.8.Ylempi jatkosarja: 3-1    
Ti 8.8.Ylempi jatkosarja: 4-7    
Ti 8.8.Ylempi jatkosarja: 5-6    
Ti 8.8.Alempi jatkosarja: 10-8    
Ti 8.8.Alempi jatkosarja: 11-9    
      
To 10.8.Ylempi jatkosarja: 1-4    
To 10.8.Ylempi jatkosarja: 2-3    
To 10.8.Ylempi jatkosarja: 7-5    
To 10.8.Alempi jatkosarja: 9-10    
To 10.8.Alempi jatkosarja: 11-8    
      
Su 13.8.Ylempi jatkosarja: 4-2    
Su 13.8.Ylempi jatkosarja: 5-1    
Su 13.8.Ylempi jatkosarja: 6-7    
Su 13.8.Alempi jatkosarja: 8-9    
Su 13.8.Alempi jatkosarja: 10-11    
      
Ti 15.8.Puolivälierät 1    
Pe 18.8.Puolivälierät 2    
Su 20.8.Puolivälierät 3    
Ti 22.8.Puolivälierät 4 Tarvittaessa    
To 24.8.Puolivälierät 5 Tarvittaessa    
      
La 26.8.Välierät 1    
La 26.8.Superpesiskarsinta 1    
      
Su 27.8.Välierät 2    
Su 27.8.Superpesiskarsinta 2    
      
Ke 30.8.Välierät 3    
Ke 30.8.Superpesiskarsinta 3    
      
Pe 1.9.Välierät 4 Tarvittaessa    
      
La 2.9.Välierät 5 Tarvittaessa    
La 2.9.Superpesiskarsinta 4 Tarvittaessa    
      
Su 3.9.Superpesiskarsinta 5 Tarvittaessa    
      
Ke 6.9.Pronssiottelu 1    
Ke 6.9. 17.00Loppuottelu 1    
La 9.9.Pronssiottelu 2    
La 9.9. 13.00Loppuottelu 2    
Su 10.9. 13.00Loppuottelu 3    
Su 10.9.Pronssiottelu 3 Tarvittaessa    
La 16.9. 13.00Loppuottelu 4 Tarvittaessa    
Su 17.9. 13.00Loppuottelu 5 Tarvittaessa    


Oikeudet muutoksiin pidätetään.

*) Paikallista aikaa
**) Pelataan Zinkensdammin urheilupuistossa (Zinkensdamms idrottsplats)

Naisten Superpesiksen sarjajärjestelmä 2017
 

Runkosarjaan kuuluu kaksinkertainen alkusarja, jonka jälkeen seitsemän parasta jatkavat ylemmässä ja neljä heikointa alemmassa jatkosarjassa.

Ylempi jatkosarja pelataan yksinkertaisena sarjana, jossa jokaisella joukkueella on kolme koti- ja kolme vierasottelua oheisen taulukon mukaisesti. Alempi jatkosarja pelataan kaksinkertaisena sarjana.
 
Ylemmästä ja alemmasta jatkosarjasta rakennetaan omat sarjataulukot, joihin lasketaan mukaan alkusarjan ottelut.
 
Ylemmän jatkosarjan joukkueet sijoittuvat runkosarjassa sijoille 1-7 ja etenevät kahdeksan parhaan pudotuspeleihin yhdessä alemman jatkosarjan voittajan kanssa. Muut alemman jatkosarjan joukkueet sijoittuvat runkosarjassa sijoille 9-11.

Kahdeksan parhaan puolivälierät (1-8, 2-7, 3-6, 4-5), välierät ja loppuottelu pelataan paras viidestä -järjestelmällä. Pronssiottelu pelataan paras kolmesta -järjestelmällä. Kotietu on runkosarjassa paremmin sijoittuneilla joukkueilla.
 
Kausi päättyy runkosarjaan 9.-10. sijoittuneiden joukkueiden osalta. 11. sijoittunut joukkue saa kotiedun superpesiskarsintaan Ykköspesiksen 2. sijoittunutta vastaan. Ottelut pelataan paras viidestä -järjestelmällä.
 
Ykköspesiksen voittaja nousee suoraan kauden 2018 Superpesikseen. Jos kyse on suorasta noususta ja kaksi tai useampi joukkueista päätyy tasapisteisiin, pelataan kahden joukkueen osalta uusintaottelu.
 
Koti- ja vierasottelut ylemmässä jatkosarjassa (numerot alkusarjan sijoituksia)
 
1. kotona: 1-2, 1-4, 1-6 / vieraissa: 3-1, 5-1, 7-1
2. kotona: 2-3, 2-5, 2-7 / vieraissa: 4-2, 6-2, 1-2
3. kotona: 3-4, 3-6, 3-1 / vieraissa: 5-3, 7-3, 2-3
4. kotona: 4-5, 4-7, 4-2 / vieraissa: 6-4, 1-4, 3-4
5. kotona: 5-6, 5-1, 5-3 / vieraissa: 7-5, 2-5, 4-5
6. kotona: 6-7, 6-2, 6-4 / vieraissa: 1-6, 3-6, 5-6
7. kotona: 7-1, 7-3, 7-5 / vieraissa: 2-7, 4-7, 6-7
 


 

¨