Naisten Halli-SM

Naisten pesäpallon Halli-SM-turnaus 2018

La 10.3. (lopputurnaus, neljä parasta)
Tampereen Messu- ja Urheilukeskus, C-halli

1. välieräottelu: Pori-Hyvinkää 9.30 Ruutu Urheilu
2. välieräottelu: Jyväskylä-Lapua 12.30 Ruutu Urheilu
Pronssiottelu (välierien häviäjät) 15.30 Ruutu Urheilu
Loppuottelu (välierien voittajat) 18.30 Ruutu Urheilu


Alkulohkot

Lohko A
Lapua, 11.2.2018
Patruuna-Areena, Kustaa Tiitun tie 12, 62100 Lapua
Joukkueet: Kempeleen Kiri; Lapuan Virkiä; Oulun Lipottaret

Lapua-Kempele 11.00
Kempele-Oulu 13.30
Oulu- Lapua 16.00

Lohko B
Pori, 24.2.2018
Karhuhalli, Urheilutie 1, 28500 Pori
Joukkueet: Lappajärven Veikot; Pesäkarhut, Pori; Seinäjoen Maila-Jussit

Lappajärvi-Pori 10.00
Seinäjoki-Lappajärvi 12.30
Pori-Seinäjoki 15.00

Lohko C
Rauma, 25.2.2018
Talviharjoitteluhalli, Teollisuuskatu 19, 26100 Rauma
Joukkueet: Fera, Rauma; Hyvinkään Tahko; Manse PP, Tampere

Hyvinkää-Rauma 10.00
Tampere-Hyvinkää 12.30
Rauma-Tampere 15.00

Lohko D
Jyväskylä, 24.2.2018
Hipposhalli, Kuntoportti 3, 40700 Jyväskylä
Joukkueet: Janakkalan Jana (Ykköspesis); Kirittäret, Jyväskylä; Pesä Ysit, Lappeenranta

Janakkala-Jyväskylä 12.00
Lappeenranta-Janakkala 14.30
Jyväskylä-Lappeenranta 17.00

Sarjajärjestelmä

Alkulohkojen voittajat etenevät lopputurnaukseen.

Tasapistetilanteessa ja lohkovoittajia vertailtaessa joukkueiden paremmuus ratkaistaan seuraavasti:

1) pisteet ottelua kohden
2) voitetut ottelut ottelua kohden
3) 3 pisteen voitot ottelua kohden
4) kaikkien otteluiden jaksoero ottelua kohden, voitetut-hävityt
5) kaikkien otteluiden juoksuero
6) voitettujen jaksojen määrä ottelua kohden
7) kaikissa otteluissa tehdyt juoksut
8) keskinäisten otteluiden pisteet

Lohkovoittajat laitetaan lopputurnausta varten paremmuusjärjestykseen, jonka perusteella välierissä ovat vastakkain 1.-4. ja 2.-3.

Hallien osoitteet

Hipposhalli
Kuntoportti 3, 40700 Jyväskylä
www

Karhuhalli
Urheilutie 1, 28500 Pori
www

Patruuna-Areena
Kustaa Tiitun tie 12, 62100 Lapua
www

Rauman talviharjoitteluhalli
Nortamonkatu 23, Rauma
www

Tampereen Messu- ja Urheilukeskus
Ilmailunkatu 20, C-halli, 33900 Tampere
www

Kaudella 2017

SM-kultaa: Pesäkarhut, Pori
SM-hopeaa: Pesä Ysit, Lappeenranta
SM-pronssia: Manse PP, Tampere

¨