Miesten Halli-SM

Joukkueet 2018

Alajärven Ankkurit; Haminan Palloilijat; Hyvinkään Tahko; Imatran Pallo-Veikot; Joensuun Maila; Kankaanpään Maila; Kiteen Pallo -90; Koskenkorvan Urheilijat; Kouvolan Pallonlyöjät; Oulun Lippo Pesis; Pattijoen Urheilijat, Raahe; Seinäjoen JymyJussit; Sotkamon Jymy; Vimpelin Veto

Miesten pesäpallon Halli-SM-turnaus 2018

Joukkueet

Lohko A: Oulun Lippo Pesis; Pattijoen Urheilijat, Raahe; Seinäjoen JymyJussit; Sotkamon Jymy

Lohko B: Alajärven Ankkurit; Kankaanpään Maila; Koskenkorvan Urheilijat; Vimpelin Veto

Lohko C: Imatran Pallo-Veikot; Joensuun Maila; Kiteen Pallo -90

Lohko D: Haminan Palloilijat; Hyvinkään Tahko; Kouvolan Pallonlyöjät

Otteluohjelma

Su 4.2.
Joensuu-Kitee 17.00 Joensuu Areena C

La 10.2.
Seinäjoki-Oulu 14.00 Seinäjoki Areena A

Su 11.2.
Seinäjoki-Raahe 16.00 Seinäjoki Areena A

Pe 16.2.
Kouvola-Hamina 20.00 Aviasport Areena D

La 17.2.
Oulu-Sotkamo 13.00 Ouluhalli A
Imatra-Joensuu 15.30 Aviasport Areena C
Raahe-Sotkamo 15.30 Ouluhalli A
Kankaanpää-Alajärvi 16.00 Alajärven ylipainehalli B
Hamina-Hyvinkää 18.30 Aviasport Areena D

Su 18.2.
Hyvinkää-Kouvola 12.30 Aviasport Areena D
Alajärvi-Vimpeli 13.00 Alajärven ylipainehalli B
Sotkamo-Seinäjoki 13.30 Ouluhalli A
Kitee-Imatra 18.30 Aviasport Areena C

La 24.2.
Alajärvi-Koskenkorva 16.00 Alajärven ylipainehalli B

Su 25.2.
Koskenkorva-Vimpeli 13.00 Seinäjoki Areena B
Oulu-Raahe 13.30 Ouluhalli A

Su 4.3.
Vimpeli-Kankaanpää 13.00 Seinäjoki Areena B
Kankaanpää-Koskenkorva 16.00 Seinäjoki Areena B

La 17.3. (lopputurnaus, neljä parasta)
1. välieräottelu 15.00 Aviasport Areena
2. välieräottelu 18.30 Aviasport Areena

Su 18.3. (lopputurnaus, neljä parasta)
Pronssiottelu 13.00 Aviasport Areena
Loppuottelu 16.00 Aviasport Areena

Sarjajärjestelmä

Alkulohkojen voittajat etenevät lopputurnaukseen.

Tasapistetilanteessa ja lohkovoittajia vertailtaessa joukkueiden paremmuus ratkaistaan seuraavasti:

1) pisteet ottelua kohden
2) voitetut ottelut ottelua kohden
3) 3 pisteen voitot ottelua kohden
4) kaikkien otteluiden jaksoero ottelua kohden, voitetut-hävityt
5) kaikkien otteluiden juoksuero
6) voitettujen jaksojen määrä ottelua kohden
7) kaikissa otteluissa tehdyt juoksut
8) keskinäisten otteluiden pisteet

Lohkovoittajat laitetaan lopputurnausta varten paremmuusjärjestykseen, jonka perusteella välierissä ovat vastakkain 1.-4. ja 2.-3.

Hallien osoitteet

Alajärven ylipainehalli
Tehtaantie 16, 62900 Alajärvi
WWW

Aviasport Areena
Ottelukatu 9, 55420 Imatra
WWW

Joensuu Areena
Mehtimäenaukio 2, Joensuu
WWW

Ouluhalli
Ouluhallintie 20, Oulu
WWW

Seinäjoki Areena
Kirkkokatu 23, Seinäjoki
WWW

Hallien erityissäännöt

PDF-tiedostoAlajärven ylipainehalli (307 kB)
PDF-tiedostoAviasport Areena, Imatra (166 kB)
PDF-tiedostoJoensuu Areena (166 kB)
PDF-tiedostoOuluhalli (166 kB)
PDF-tiedostoSeinäjoki Areena (166 kB)

Kaudella 2017

SM-kultaa: Vimpelin Veto
SM-hopeaa: Joensuun Maila
SM-pronssia: Kouvolan Pallonlyöjät

¨