Tilastorajoja ja jaksopeliajan kolmanneksi kovin yleisölukema – superpesiskausi lähti upeasti liikkeelle

5.6.2018

Miesten Superpesiksen vahvin yleisömagneetti on toistaiseksi ollut Sotkamon Jymyn ja Hyvinkään Tahkon ottelu Helsingissä. Kuva: Antti Haapasalo.

”Keltainen toukokuu, mikset sä jo tuu”, hyräili moni kevättalvella Maki Kolehmaisen sanoin. Superpesiskautta lämmiteltiin Fuengirolassa huhtikuussa, mutta todellinen lämpö teki vasta tuloaan. Suomen toukokuu oli ennätyksellisen lämmin, mistä Superpesiksen ystävät ottivat täysin siemauksin ilon irti.

Se näkyi katsomoissa. Kaikki ottelut huomioiden pelkästään miesten Superpesis sai liikkeelle yli 76 000 katsojaa 53 otteluun. Suomen suosituimmassa naisten palloilusarjassa, naisten Superpesiksessä, toukokuun ottelukohtainen keskiarvo nousi komeasti 536 katsojaan. Edellisen kerran 500 katsojan raja ylitettiin toukokuussa kaudella 2013.

Espanjan Fuengirolassa pelattua naisten superpesisottelua lappeenrantalaisen Pesä Ysien ja Lapuan Virkiän välillä seurasi 2089 katsojaa. Pesäkarhut Porista on houkutellut kaikkiin kolmeen kotiotteluunsa yli 1200 silmäparia. Miesten Superpesiksessä 3000 katsojan raja on ylitetty peräti kolme kertaa. Helsingissä Sotkamon Jymy ja Hyvinkään Tahko pelasivat 3482 silmäparin edessä, Seinäjoen JymyJussien Kotijoukkue-päivän otteluun Alajärven Ankkureita vastaan lehtereille saapui 3054 katsojaa ja Kouvolan Pallonlyöjien JymyJussit-sarja-avausta seurasi 3013-päinen yleisö paikan päällä.

Sarjanousija Haminan Palloilijat on esiintynyt pirteästi ja luonut Vallikentästä vastustajia piinaavan hornankattilan. Viiden ottelun kokonaiskatsojamäärä on 8840 ottelukohtaisella keskiarvolla 1768.

Joensuussa yleisö on hyvin ottanut vastaan uuden Kerubi Stadionin. Kahden ottelun yleisökeskiarvo nousee yli 1900 katsojan. Kesä-heinäkuun vaihteessa Kerubi Stadion saa kunnian toimia näyttämönä, kun Suomen suosituimmat tähdistöottelut, pesäpallon Itä-Lännet, pelataan kautta aikain ensi kertaa Joensuussa 29.6.-1.7. Itä-Länsi-lippuja myy kiihtyvään tahtiin Ticketmaster Suomi.

Etenijätilastossa hurjasteltu

Kautta aikain etenijätilaston kärkipäässä on riittänyt liikettä alkukaudesta. Etenijäkuningas Vimpelin Vedon Sami Haapakoski ylitti ensimmäisenä pelaajana 900 tuodun rajapyykin ja liitää täysin omilla sataluvuillaan. Saavutuksen arvoa nostaa Haapakosken tuotujen juoksujen keskiarvo, joka on sekin täysin omassa kastissaan, 2,14 tuotua ottelua kohden.

500 tuodun juoksun pelaajia on nyt miesten Superpesiksessä 14. Viimeisimpänä maagisen rajan ylittivät alkukaudesta Sotkamon Jymyn Toni Kohonen ja Koskenkorvan Urheilijoiden Antti Kuusisto.

Sunnuntain kierroksella Sotkamon Niilo Piiponniemi toi uransa 300. juoksun Superpesiksessä. Piiponniemen tahti on kautta aikain kolmanneksi kovin, tuotuja juoksuja on keskimäärin 1,74 ottelua kohden.

Naisten Superpesiksen etenijätilastossa Lapuan Virkiän Emmi Viitala nousi jo kymmenen kärkeen. Kasassa on tuotuja juoksuja yhteensä 468.

Vimpelin Vedolla juoksujuhlat

Pallo on saanut kyytiä alkukaudesta. Sarjakärki Vimpelin Veto on takonut käsittämättömät 138 juoksua yhdeksään otteluun eli 15,3 juoksua ottelua kohden. Mikäli sama tahti jatkuisi, joukkue iskisi runkosarjan 32 ottelussa 491 juoksua. Ennätystä pitää hallussaan Sotkamon Jymy. Kaudella 1993 Sotkamo tehtaili 365 juoksua 28 otteluun eli keskimäärin 13 juoksua yhteen otteluun.

Miesten Superpesiksen katsojat toukokuussa 2018

 Ott.Kats.Kats./ott.
Sotkamon Jymy366262209
Joensuun Maila238121906
Kouvolan Pallonlyöjät356021867
Seinäjoen JymyJussit354161805
Haminan Palloilijat588401768
Imatran Pallo-Veikot575521510
Hyvinkään Tahko343531451
Vimpelin Veto455571389
Alajärven Ankkurit454721368
Kiteen Pallo -90451131278
Koskenkorvan Urheilijat556811136
Kankaanpään Maila440561014
Pattijoen Urheilijat, Raahe440211005
Oulun Lippo Pesis43936984
Yhteensä53760371435


Naisten Superpesiksen katsojat toukokuussa 2018

 Ott.Kats.Kats./ott.
Pesäkarhut, Pori336551218
Pesä Ysit, Lappeenranta32939980
Kirittäret, Jyväskylä32022674
Manse PP, Tampere31646549
Fera, Rauma42215554
Lapuan Virkiä31633544
Hyvinkään Tahko31168389
Kempeleen Kiri41547387
Lappajärven Veikot3681227
Oulun Lipottaret4888222
Seinäjoen Maila-Jussit2383192
Yhteensä3518777536


Miesten Superpesiksen katsojat toukokuussa jaksopeliaikana 1994-2018

VuosiOtt.Ka/ott.Kats.
199456160689939
199647169079407
201853143576037
199553140274318
199852133869550
199742152764120
201648117256268
200743129755779
201037148654987
200929176451155
199943117950714
201546108449864
20175098949463
20044996347198
200043107946380
201137124546063
200338114043333
201435121142369
200834123942136
200637110640906
201236112940661
201324165039590
200529126736755
200235100235064
200128120133629