Tuomaripörssi

Oheiseen taulukkoon on lisätty kautta aikain eniten miesten mestaruussarjan/Superpesiksen otteluita viheltäneiden tuomarien kaudet ja ottelumäärät. Taulukko on päivitetty kauden 2018 päätteeksi. Ottelumäärät perustuvat Jouni Ojalan keräämiin tilastotietoihin alkaen vuodesta 1967. 

SijaNimikausiavuosiaottptstott/kausi
1Matti Lähteenmäki2121507050724,1
2Ossi Muurainen2020471047123,6
3Jouni Ojala2727463463017,1
4Tommi Nupponen2020427427021,4
5Antti Aine1919393393020,7
6Ari Kiviniemi2020355035517,8
7Veli-Matti Kallionpää19193396427517,8
8Tero Hallila1717335332319,7
9Jussi Nieminen2323303303013,2
10Peter Laitio16192812532817,6
11Raimo Merivalo192026210216013,8
12Jarmo Kokkonen171825814910915,2
13Jaakko Hirvonen181824212511713,4
14Paavo Pitkänen15172365717915,7
15Mika Kääriäinen1719228022813,4
16Vesa Hämäläinen182022511011512,5
17Jyrki Käki1718223219413,1
18Tapio Juntunen16302207015013,8
19Jesse Mäkinen1313219021916,8
20Jani Alakangas15152182619214,5
21Pekka Salovaara13152171922515,5
22Jyrki Rajaniemi1212215215017,9
23Pekka Mäenpää12122152618917,9
24Raimo Hänninen13132138013316,4
25Jarmo Terho14172078112614,8
26Jussi-Pekka Anttila1111201020118,3
27Jorma Knihtilä15182001029813,3
28Pekka Käyhkö1212183988515,3
29Jarmo Hinkkala1215172716514,3
30Sami Seppälä88160016020


Lähde: Jouni Ojala