Tyttöjen Superpesis 2017

Puolivälierät

Ma 14.8.
Oulu-Hämeenlinna klo 17.30
Kempele- Rauma klo 17.30
Pori -Tyrnävä klo 16.30

Ma 21.8.
Hyvinkää-Seinäjoki klo 17.30
Rauma-Kempele klo 17.30
Tyrnävä-Pori klo 17.30

To 24.8.
Hämeenlinna-Oulu klo 17.30 Pelataan Janakkalassa

Pe 25.8.
Seinäjoki-Hyvinkää klo 17.30

Su 27.8. Tarvittaessa
Hyvinkää-Seinäjoki klo 15.00

Ma 28.8. Tarvittaessa
Oulu-Häeenlinna klo 17.00
Kempele-Rauma klo 17.00
Pori-Tyrnävä klo 17.00

Ylempi loppusarja, E-lohko

Ma 19.6.
Hämeenlinna-Pori 18.00
Hyvinkää-Rauma 18.00 

Ma 26.6.
Jyväskylä-Rauma 18.00

To 29.6.
Pori-Jyväskylä 18.00
Hämeenkyrö-Hyvinkää 18.00
Hämeenlinna-Rauma   18.00     

La 1.7.
B-tyttöjen Itä-Länsi 10.30

Ma 3.7.
Hyvinkää-Hämeenlinna 18.00,pelataan Riihimäellä
Pori-Rauma 18.00
Jyväskylä-Hämeenkyrö 18.00        

To 6.7.
Hämeenlinna-Jyväskylä 18.00
Rauma-Hämeenkyrö 18.00
Hyvinkää-Pori 18.00

Ma 10.7.
Hämeenkyrö-Hämeenlinna 18.00                 

To ​13.7.
Hyvinkää-Jyväskylä 18.00
Pori-Hämeenkyrö 18.00

Pe 14.7.
Rauma-Pori 18.00                

Ma 17.7.
Jyväskylä-Hyvinkää 18.00

Ti 18.7.
Hämeenlinna-Hämeenkyrö 18.00

To 20.7.
Jyväskylä-Hämeenlinna 18.00
Pori-Hyvinkää 18.00

La 29.7.
Hyvinkää-Hämeenkyrö 13.00

Ma 31.7.
Hämeenkyrö-Rauma 18.00
Jyväskylä-Pori 18.00

Ti 1.8.
Hämeenlinna-Hyvinkää 18.00

Ke 2.8.
Rauma-Hämeenlinna 18.00

To 3.8.
Hämeenkyrö-Jyväskylä 18.00

Pe 4.8.
Rauma-Hyvinkää 18.00

La 5.8.
Hämeenkyrö-Pori 15.00

Ma 7.8.
Pori-Hämeenlinna 18.00
Rauma-Jyväskylä 18.00

Ylempi loppusarja, F-lohko

Ma 19.6.
Nurmo-Oulu 18.00
Vimpeli-Kempele 18.00

Ti 20.6.
Seinäjoki-Tyrnävä 18.00 Pelataan Ylistarossa

Ma 26.6.
Kempele-Seinäjoki 18.00
Tyrnävä-Nurmo 18.00

La 1.7.
B-tyttöjen Itä-Länsi 10.30

Ma 3.7.
Seinäjoki-Nurmo 18.00
Oulu-Kempele 18.00
Tyrnävä-Vimpeli 18.00

Ke 5.7.
Seinäjoki-Vimpeli 18.00

To 6.7.
Nurmo-Vimpeli 17.30
Kempele-Tyrnävä 18.00 pelataan Tyrnävällä

Ma 10.7.
Seinäjoki-Oulu 18.00

To 13.7.
Vimpeli-Seinäjoki 18.00
Oulu-Tyrnävä 18.00
Nurmo-Kempele 18.00

Su 16.7.
Kempele-Oulu 12.00

Ma 17.7.
Kempele-Nurmo 18.00

Ti 18.7.
Tyrnävä-Oulu 18.00

To 20.7.
Vimpeli-Nurmo 18.00
Tyrnävä-Kempele 18.00
Oulu-Seinäjoki 18.00

Ma 24.7.
Oulu-Vimpeli 18.00

Ma 31.7.
Seinäjoki-Kempele 18.00
Nurmo-Tyrnävä 18.00
Vimpeli-Oulu 18.00

To 3.8.
Vimpeli-Tyrnävä 18.00

Su 6.8.

Nurmo -Seinäjoki 18.00

Ma 7.8.
Tyrnävä-Seinäjoki 18.00 
Oulu-Nurmo 18.00
Kempele-Vimpeli 18.00

Alempi loppusarja, G-lohko

Ma 26.6.
Pori2-Pöytyä 18.00

La 1.7.
B-tyttöjen Itä-Länsi 10.30

Ma 3.7.
Roihu-Rauma2 18.00

Ti 4.7.
Pori2-Hyvinkää2 18.00

To 6.7.
Seinäjoki2-Roihu 18.00

La 8.7.
Kuusankoski-Nurmo2 15.30

Su 9.7.
Hamina-Nurmo2 14.00

Ke 12.7.
Hyvinkää2-Seinäjoki2 18.00 Pelataan Riihimäellä

To 13.7.
Roihu-Pori2 18.00
Kankaanpää-Kuusankoski 13.30

Pe 14.7.
Rauma2-Kuusankoski 13.00

Ma 17.7.
Nurmo2-Roihu 18.00
Kankaanpää-Hyvinkää2 18.00

Ti 18.7.
Pori2-Kuusankoski 14.00
Rauma2-Hamina 18.00

Ke 19.7.
Seinäjoki2-Pöytyä 18.00

Ma 31.7.
Pöytyä-Hyvinkää2 18.00
Nurmo2-Rauma2 18.00

To 3.8.
Pöytyä-Rauma2 18.00

Su 6.8.
Pori2-Nurmo2 18.00

Ma 7.8.
Kuusankoski-Roihu 18.00
Hamina-Pöytyä 18.00
Seinäjoki2-Kankaanpää 18.00
Hyvinkää2-Rauma2 18.00 Pelataan Riihimäellä

Ti 8.8.
Hamina-Seinäjoki2 18.00

Ke 9.8.
Kuusankoski-Seinäjoki2 17.00
Nurmo2-Hyvinkää2 18.00

Su 13.8.
Roihu-Kankaanpää 12.00

Ma 14.8.
Hyvinkää2-Hamina 18.00 Pelataan Riihimäellä
Pöytyä-Kuusankoski 18.00
Rauma2-Pori2 18.00
Nurmo2-Seinäjoki2 18.00

To 17.8.
Roihu-Hamina 17.30

Ma 21.8.
Kuusankoski-Hyvinkää2 17.30
Kankaanpää-Nurmo2 17.30
Seinäjoki2-Rauma2 17.30
Hamina-Pori2 17.30

Ke 23.8.
Roihu-Pöytyä 17.30

To 24.8.
Kankaanpää-Hamina 17.30

La 26.8.
Hyvinkää2-Roihu 13.00 Pelataan Riihimäellä

Su 27.8.
Kankaanpää-Pori2 17.30

Ma 28.8.
Hamina-Kuusankoski 17.30
Rauma2-Kankaanpää 17.30
Pori2-Seinäjoki2 17.30
Pöytyä-Nurmo2 17.30

Ke 30.8.
Pöytyä-Kankaanpää 17.30

Alempi loppusarja, H-lohko

Ma 26.6.
Kajaani-Haapajärvi 18.00
Siilinjärvi-Oulainen 18.00

La 1.7.
B-tyttöjen Itä-Länsi 10.30

Ma 3.7.
Lapua-Kempele2 18.00
Haapajärvi-Kiiminki 18.00
Joensuu-Oulainen 18.00

Pe 7.7.
Lapua-Joensuu 16.00

Ke 12.7.
Kiiminki-Lapua 18.00

To 13.7.
Haapajärvi-Siilinjärvi 18.00
Kajaani-Ylihärmä 18.00

Su 16.7.
Ylihärmä-Kiiminki 16.00

Ma 17.7.
Siilinjärvi-Lapua 18.00
Kempele2-Haapajärvi 18.00
Kajaani-Oulainen 18.00

Ma 31.7.
Vähäkyrö-Oulainen 18.00
Kajaani-Joensuu 18.00
Siilinjärvi-Kempele2 18.00

To 3.8.
Lapua-Haapajärvi 18.00

Ma 7.8.
Ylihärmä-Lapua 18.00
Haapajärvi-Vähäkyrö 18.00
Kiiminki-Kajaani 18.00
Oulainen-Kempele2 18.00

To 10.8.
Joensuu-Siilinjärvi 18.00

Ma 14.8.
Oulainen-Haapajärvi 18.00
Vähäkyrö-Ylihärmä 18.00 Pelataan Vaasan Hietalahdessa
Kempele2-Joensuu 18.00
Siilinjärvi-Kiiminki 18.00
Lapua-Kajaani 18.00

Ke 16.8.
Vähäkyrö-Kajaani 17.30 Pelataan Vaasan Hietalahdessa
Oulainen-Kiiminki 17.30

Pe 18.8.
Joensuu-Vähäkyrö 17.30

La 19.8.
Kempele2-Ylihärmä 13.00

Ma 21.8.
Ylihärmä-Oulainen 17.30
Kajaani-Siilinjärvi 17.30
Kiiminki-Kempele2 17.30
Haapajärvi-Joensuu 17.30

Ke 23.8.
Lapua-Vähäkyrö 17.30

TO 24.8.
Vähäkyrö-Kempele2 klo 17.30

La 26.8.
Kiiminki-Vähäkyrö 16.00
Haapajärvi-Ylihärmä 16.00

Su 27.8.
Ylihärmä-Siilinjärvi 16.00

Ma 28.8.
Oulainen-Lapua 17.30
Kempele2-Kajaani 17.30
Joensuu-Kiiminki 17.30
Vähäkyrö-Siilinjärvi 17.30

La 2.9.
Joensuu-Ylihärmä 15.00

Alkulohkot

Lohko A

Joukkueet:
Haminan Palloilijat, Hyvinkään Tahko 1, Hyvinkään Tahko 2, Hämeenlinnan Paukku, Jyväskylän Pesis, Kuusankosken Puhti, Pöytyän Urheilijat, Roihu, Helsinki

ke 3.5.
Hyvinkää 1-Roihu 18.00
   
to 4.5.
Hamina-Kuusankoski 18.00
   
su 7.5.
Hamina-Hyvinkää 2 18.00
Hyvinkää 1-Pöytyä 18.00
Hämeenlinna-Kuusankoski 18.00
Jyväskylä-Roihu 16.00
 
ti 9.5.
Hamina-Hämeenlinna 18.00
   
pe 12.5.
Pöytyä-Hamina 18.00
Roihu-Hämeenlinna 18.00
Kuusankoski-Jyväskylä 18.00
   
to 18.5.
Kuusankoski-Roihu 18.00
   
pe 19.5.
Hamina-Hyvinkää 1 18.00
Pöytyä-Hyvinkää 2 18.00
 
su 21.5.
Jyväskylä-Hämeenlinna 16.00

ma 22.5.
Hyvinkää 2- Hyvinkää 1 18.00, pelataan Riihimäellä​

   
to 25.5.
Hyvinkää 1- Jyväskylä 15.00
   
pe 26.5.
Hämeenlinna-Hyvinkää 2 18.00
Jyväskylä- Pöytyä 18.00
   
ti 30.5.
Kuusankoski-Hyvinkää 1 18.00
Pöytyä- Hämeenlinna 18.00
Hyvinkää 2- Jyväskylä 18.00, pelataan Riihimäellä
 
to 1.6.
Roihu-Hamina 18.00
   
ma 5.6.
Kuusankoski-Hyvinkää 2 18.00
Roihu-Pöytyä 18.00
 
ti 13.6.
Jyväskylä-Hamina 18.00
Hämeenlinna- Hyvinkää 1 18.00
Pöytyä-Kuusankoski 18.00
Hyvinkää 2- Roihu 18.00, pelataan Järvenpäässä

Lohko B

Joukkueet:
Fera, Rauma 1, Fera, Rauma 2, Hämeenkyrön Räpsä, Mailajuniorit, Kankaanpää, Nurmon Jymy 2, Pesäkarhut, Pori 1, Pesäkarhut, Pori 2, Seinäjoen Maila-Jussit 2

su 7.5.
Pori 2-Pori 1 18.00
Seinäjoki 2-Hämeenkyrö 18.00
   
ti 9.5.
Kankaanpää-Rauma 2 18.00
   
to 11.5.
Kankaanpää-Nurmo 2 18.00
   
pe 12.5.
Pori 1-Rauma 1 18.00
Rauma 2-Pori 2 18.00
Nurmo 2-Seinäjoki 2 18.00
   
ma 15.5.
Rauma 1-Pori 2 18.00
Pori 1-Rauma 2 18.00
   
ke 17.5.
Seinäjoki 2-Kankaanpää 18.00

to 18.5.
​Rauma 1-Rauma 2 18.00


pe 19.5.
Nurmo 2-Hämeenkyrö 18.00
   
su 21.5.
Hämeenkyrö-Kankaanpää 14.00
Pori 2-Seinäjoki 2 klo 15.00

ma 22.5.
Kankaanpää-Pori 2 18.00
   
pe 26.5.
Rauma 1-Nurmo 2 18.00
Seinäjoki 2-Pori 1 18.00

su 28.5.
Hämeenkyrö-Rauma 1 13.00

 
ma 29.5.
Pori 1-Kankaanpää 18.00
   
ti 30.5.
Nurmo 2-Pori 2 18.00
Rauma 2-Seinäjoki 2 18.00

to 1.6.
Pori 2-Hämeenkyrö 18.00​

   
ma 5.6.
Rauma 1-Kankaanpää 18.00
Nurmo 2-Rauma 2 18.00
Hämeenkyrö-Pori 1 18.00
 
ti 13.6.
Seinäjoki 2-Rauma 1 18.00
Pori 1-Nurmo 2 18.00
Rauma 2-Hämeenkyrö 18.00
   
Lohko C

Joukkueet:
Haapajärven Pesä-Kiilat, Lapuan Virkiä, Nurmon Jymy 1, Oulaisten Huima, Seinäjoen Maila-Jussit 1, Vimpelin Veto, Vähänkyrön Viesti, Ylihärmän Pesis-Junkkarit
   
su 7.5.
Vimpeli-Vähäkyrö 17.00
Lapua- Ylihärmä 18.00

pe 12.5.
Ylihärmä-Vimpeli 18.00
Haapajärvi-Oulainen 18.00
   
ma 15.5.
Vimpeli-Lapua 18.00
Oulainen-Seinäjoki 18.00
 
pe 19.5.
Oulainen-Nurmo 1 18.00
Ylihärmä-Vähäkyrö 18.00
   
ma 22.5.
Vimpeli-Haapajärvi 18.00
   
ti 23.5.
Seinäjoki-Nurmo 1 18.00
   
to 25.5.
Nurmo 1-Vähäkyrö 18.00
   
pe 26.5.
Oulainen-Ylihärmä 18.00
   
ma 29.5.
Lapua-Seinäjoki 18.00
   
ti 30.5.
Seinäjoki-Vimpeli 18.00
Ylihärmä-Nurmo 1 18.00
Vähäkyrö-Oulainen 18.00
   
ma 5.6.
Vimpeli-Nurmo 1 18.00, pelataan Lappajärvellä
Lapua-Oulainen 18.00
Haapajärvi-Vähäkyrö 18.00
Seinäjoki-Ylihärmä 18.00
   
to 8.6.
Haapajärvi-Seinäjoki 18.00
   
pe 9.6.
Vähäkyrö-Lapua 18.00
   
su 11.6.
Haapajärvi-Lapua 18.00

Ma 12.6.
Nurmo 1- Haapajärvi 18.00

  
ti 13.6.
Oulainen-Vimpeli 18.00
Nurmo 1-Lapua 18.00
Ylihärmä-Haapajärvi 18.00
Vähäkyrö-Seinäjoki 18.00, pelataan Vaasassa
   
Lohko D

Joukkueet:
Joensuun Maila, Kajaanin Pallokerho, Kiimingin Urheilijat, Kempeleen Kiri 1, Kempeleen Kiri 2, Oulun Lipottaret, Siilinjärven Pesis, Tyrnävän Tempaus
 
su 7.5.
Joensuu-Tyrnävä 15.00
Kempele 2-Kempele 1 18.00
Kajaani-Oulu 18.00
 
ti 9.5.
Kempele 1-Tyrnävä 18.00
   
to 11.5.
Tyrnävä-Kempele 2 18.00
   
pe 12.5.
Oulu-Kiiminki 18.00
Siilinjärvi-Kajaani 18.00
   
la 13.5.
Joensuu-Kempele 2 14.00
   
ma 15.5.
Tyrnävä-Oulu 18.00
   
ke 17.5.
Kempele 1-Joensuu 18.00
   
pe 19.5.
Siilinjärvi-Oulu 18.00
Kajaani-Kempele 1 18.00
   
ti 23.5.
Kempele 2-Oulu 18.00
Kiiminki-Tyrnävä 18.00
   
pe 26.5.
Joensuu-Siilinjärvi 18.00

su 28.5.
​Kiiminki-Siilinjärvi 12.30

 
ti 30.5.
Oulu-Joensuu 18.00
Siilinjärvi-Kempele 2 18.00
   
ke 31.5.
Kempele 1-Kiiminki 18.00
   
pe 2.6.
Siilinjärvi-Tyrnävä 18.00
 
ma 5.6.
Joensuu-Kiiminki 18.00
Kempele 2-Kajaani 18.00
Oulu-Kempele 1 18.00
   
to 8.6.
Tyrnävä-Kajaani 18.00

la 10.6.
Kajaani-Kiiminki​ 17.00

   
ti 13.6.
Kajaani-Joensuu 18.00
Kiiminki-Kempele 2 18.00
Kempele 1-Siilinjärvi 18.00

Tyttöjen Superpesiksen sarjajärjestelmä 2017

Sarjajärjestelmä

Runkosarja pelataan neljässä alkulohkossa yksinkertaisena sarjana (A, B, C ja D-lohko). Alkulohkossa joukkueilla on koti- ja vierasotteluiden määrä on kolme tai neljä (koti- ja vierasottelut arvotaan).

Ylemmät jatko-ottelut:

Ylemmässä jatkosarjalohkossa E pelaa alkulohkojen A ja B sijoille 1-3 sijoittuneet joukkueet.  Ylemmässä jatkosarjalohkossa F pelaa alkulohkojen C ja D sijoille 1-3 sijoittuneet joukkueet. Ylemmät jatkosarjalohkot pelataan kaksinkertaisena sarjana.

Ylempien jatkosarjalohkojen jälkeen lohkojen E ja F 1.-4. sijoittuneet joukkueet pelaavat puolivälieräottelut ottelupareina paras kolmesta -järjestelmällä. Kotietu on jatkosarjalohkossa paremmin sijoittuneilla joukkueilla.

Puolivälierien ottelukaavio:
E1-F4
F1-E4
E2-F3
F2-E3

Puolivälierien voittajat pelaavat ottelupareina välierät paras kolmesta - järjestelmällä. Kotietu on jatkosarjalohkossa paremmin sijoittuneilla joukkueilla.

Välierien ottelukaavio:
E1-F4/F2-E3 ja F1-E4/E2-F3

Välierien voittajat pelaavat loppuottelussa ja välierien häviäjät pronssiottelussa. Ottelut pelataan paras kolmesta -järjestelmällä ja kotietu on jatkosarjalohkossa paremmin * sijoittuneella joukkueella.

*) Mikäli joukkueilla on sama sijoitus jatkosarjassa, kotiedun paremmuus ratkaistaan seuraavassa järjestyksessä:

1) Pisteet ottelua kohden jatkosarjassa
2) 3 pisteen voitot ottelua kohden jatkosarjassa
3) Voitetut ottelut ottelua kohden jatkosarjassa
4) Kaikkien otteluiden juoksuero jatkosarjassa
5) Arpa

Alemmat jatko-ottelut

Alemmassa jatkosarjalohkossa G pelaa alkulohkon A 4-8 sijoille sijoittuneet joukkueet ja alkulohkon B 4-8 sijoittuneet joukkueet. Alemmassa jatkosarjalohkossa H pelaa alkulohkojen C sijoille 4-8 sijoittuneet joukkueet ja alkulohkon D sijoille 4-8 sijoittuneet joukkueet. Alemmat jatkosarjalohkot pelataan yksinkertaisena sarjana. Joukkueiden koti- ja vierasotteluiden määrä on neljä tai viisi.

Puolivälierät
Ma 14.8.
Ma 21.8.
Ma 28.8. Tarvittaessa

Välierät
Ma 4.9.
To 7.9.
Ti 12.9. Tarvittaessa

Loppuottelut- ja pronssiottelut
To 14.9.
Ti 19.9.
To 21.9. Tarvittaessa

Oikeudet muutoksiin pidätetään.