Poikien Superpesis 2017

Poikien Superpesiksen sarjaohjelma 2017

Lohko A

Joukkueet:
Hyvinkään Tahko, Jyväskylän Kiri, Kankaanpään Maila, Koskenkorvan Urheilijat, Kouvolan Pallonlyöjät, Seinäjoen JymyJussit
     
ke 3.5.
Seinäjoki-Kouvola 18.00
     
ma 8.5.  
Hyvinkää-Seinäjoki 18.00
Kankaanpää-Jyväskylä 18.00
Kouvola-Koskenkorva 18.00
      
ma 15.5.
Koskenkorva-Hyvinkää 18.00
Seinäjoki-Kankaanpää 18.00
     
pe 19.5.
Kouvola-Jyväskylä 18.00
     
ma 22.5.
Hyvinkää-Kankaanpää 18.00
Jyväskylä-Koskenkorva 18.00
Kouvola-Seinäjoki 18.00
      
pe 26.5.
Koskenkorva-Seinäjoki 18.00
     
ma 29.5.
Hyvinkää-Jyväskylä 18.00
     
pe 2.6.
Jyväskylä-Kouvola 18.00
     
ma 5.6.
Seinäjoki-Jyväskylä  18.00
Kankaanpää-Koskenkorva 18.00
Hyvinkää-Kouvola 18.00
     
ma 12.6.
Jyväskylä-Seinäjoki 18.00, pelataan Kuopiossa
Koskenkorva-Kankaanpää 18.00
     
to 15.6.
Kouvola-Hyvinkää 18.00
     
ma 19.6.
Kouvola-Kankaanpää 18.00
Seinäjoki-Koskenkorva 18.00
Jyväskylä-Hyvinkää 18.00, pelataan Siilinjärvellä
     
ti 20.6.
Koskenkorva-Kouvola 18.00
     
ma 26.6.
Kankaanpää-Hyvinkää 18.00 - pelataan Pomarkussa
Koskenkorva-Jyväskylä 18.00
      
ma 3.7.
Hyvinkää-Koskenkorva 18.00
Kankaanpää-Seinäjoki 18.00
     
ma 10.7.
Seinäjoki-Hyvinkää 18.00
Jyväskylä-Kankaanpää  18.00

su 16.7.
Kankaanpää-Kouvola klo 17.00

Jatko-ottelut (alustava):

Puolivälierät (alustava):
ma 17.7, ma 24.7, ma 31.7 (tarvittaessa)

Välierät (alustava):
ma 7.8, pe 18.8, to 24.8 (tarvittaessa)

Loppuottelut ja pronssiottelut (alustava):
ma 11.9, to 14.9, ti 19.9 (tarvittaessa)
     
Lohko B     

Joukkueet:
Kempeleen Kiri, Kiteen Pallo-90, Oulun Lippo Pesis, Sotkamon Jymy, Vimpelin Veto
     
ke 3.5.
Sotkamo-Oulu 18.00
     
ma 8.5.  
Vimpeli-Sotkamo 18.00
       
ma 15.5.
Kitee-Vimpeli 18.00
     
ma 22.5.
Kempele-Oulu 18.00

to 25.5.
Sotkamo-Kempele 14.00

     
ma 29.5.
Kempele-Kitee 18.00
     
ke 31.5.
Oulu-Sotkamo 18.00
     
ma 5.6.
Kitee-Sotkamo 18.00
Vimpeli-Kempele 18.00
     
ma 12.6.
Vimpeli-Oulu 18.00
Kitee-Kempele 18.00
      
ti 13.6.
Sotkamo-Vimpeli 18.00
     
ma 19.6.
Kempele-Vimpeli 18.00
Oulu-Kitee 18.00
     
to 22.6.
Oulu-Vimpeli 18.00 pelataan Muhoksella

ma 26.6.
Oulu-Kempele 18.00
Sotkamo-Kitee 18.00
     
ma 3.7.
Kempele-Sotkamo 18.00
Vimpeli-Kitee 18.00

ke 5.7.
Kitee-Oulu 18.00​

Jatko-ottelut

Puolivälierät

Ma 31.7.
To 3.8.
Ma 7.8. Tarvittaessa

Välierät
Ma 14.8.
Pe 18.8.
Ma 28.8. Tarvittaessa

Loppuottelut ja pronssiottelut
Ti 12.9.
To 14.9.
Ti 19.9. Tarvittaessa

Oikeudet muutoksiin pidätetään.

Poikien Superpesiksen sarjajärjestelmä 2017

Runkosarja pelataan kahdessa lohkossa kaksinkertaisena sarjana.

Runkosarjan jälkeen lohkojen 1.-4. sijoittuneet joukkueet pelaavat puolivälieräottelut ottelupareina paras kolmesta -järjestelmällä. Kotietu on runkosarjassa paremmin sijoittuneilla joukkueilla.

Puolivälierien ottelukaavio:
A1-B4
B1-A4
A2-B3
B2-A3

Puolivälierien voittajat pelaavat ottelupareina välierät paras kolmesta - järjestelmällä. Kotietu on runkosarjassa paremmin sijoittuneilla joukkueilla.

Välierien ottelukaavio:
A1-B4/B2-A3 ja B1-A4/A2-B3

Välierien voittajat pelaavat loppuottelussa ja välierien häviäjät pronssiottelussa. Ottelut pelataan paras kolmesta -järjestelmällä ja kotietu on runkosarjassa paremmin * sijoittuneella joukkueella.

*) Mikäli joukkueilla on sama sijoitus runkosarjassa, kotiedun paremmuus ratkaistaan seuraavassa järjestyksessä:

1) Pisteet ottelua kohden runkosarjassa
2) 3 pisteen voitot ottelua kohden
3) Voitetut ottelut ottelua kohden
4) Kaikkien otteluiden juoksuero runkosarjassa
5) Arpa