Naisten suomensarja 2016

Naisten suomensarjan sarjaohjelmat 2016

Etelälohko

Joukkueet:

Espoon Pesis, Haminan Palloilijat, Hyvinkään Tahko, Hämeenlinnan Paukku, Janakkalan Jana, Kuusankosken Puhti, Pesä Ysit, Lappeenranta, Puna-Mustat, Helsinki, Roihu, Helsinki

su 15.5.Espoo -Lappeenranta15.00
     
ma 16.5.Hamina -Kuusankoski18.00
     
to 19.5Kuusankoski-Janakkala18.00
     
pe 20.5.Roihu -Puna-Mustat18.00
 Lappeenranta -Hyvinkää18.00
     
su 22.5.Kuusankoski -Hämeenlinna13.00
 Hamina -Janakkala15.00
     
ti 24.5.Kuusankoski -Roihu18.00
     
ke 25.5.Puna-Mustat -Espoo18.00
 Hämeenlinna -Janakkala18.00
     
la 28.5.Roihu -Espoo13.00
 Hamina -Puna-Mustat15.00
     
su 29.5.Lappeenranta -Janakkala13.00
 Kuusankoski -Espoo13.00
     
ti 31.5.Roihu -Janakkala18.00
     
ke 1.6.Espoo -Hämeenlinna18.00
     
pe 3.6.Hyvinkää -Janakkala18.00
     
ke 8.6.Roihu -Hamina18.00
     
to 9.6.Hämeenlinna -Hyvinkää18.00
 Puna-Mustat -Janakkala18.00
     
su 12.6.Puna-Mustat -Kuusankoski13.00
     
ma 13.6.Hyvinkää -Roihu18.00
     
ti 14.6.Hämeenlinna -Puna-Mustat18.00
 Lappeenranta -Hamina18.00
     
ke 15.6.Espoo -Hyvinkää18.00
     
pe 17.6.Roihu -Lappeenranta18.00
     
la 18.6.Puna-Mustat -Lappeenranta13.00
 Espoo -Hamina15.00
     
su 19.6. Hyvinkää -Kuusankoski12.00
     
ma 20.6.Kuusankoski -Lappeenranta18.00
     
ti 21.6.Espoo -Janakkala18.00
     
ke 22.6.Roihu -Hämeenlinna18.00
     
ke 29.6.Hyvinkää -Hamina18.00
     
to 30.6.Espoo -Puna-Mustat18.00
 Janakkala -Hämeenlinna18.00
 Roihu -Kuusankoski18.00
     
ma 4.7.Lappeenranta -Hämeenlinna18.00
     
ke 6.7.Janakkala -Espoo18.00
     
to 7.7. Lappeenranta -Kuusankoski18.00
 Hyvinkää -Puna-Mustat18.00
     
pe 8.7.Janakkala -Roihu18.00
     
la 9.7.Hamina -Espoo15.00
     
su 10.7.Hyvinkää -Espoo12.00
     
ma 11.7.Hamina -Roihu18.00
     
ke 13.7.Puna-Mustat -Hämeenlinna18.00
 Hamina -Lappeenranta18.00
     
la 16.7.Espoo -Kuusankoski15.00
 Puna-Mustat -Hamina15.00
     
su 17.7.Hämeenlinna -Lappeenranta13.00
 Roihu -Hyvinkää17.00
 Janakkala -Lappeenranta18.00
     
ti 19.7.Janakkala -Kuusankoski18.00
     
ke 20.7.Hyvinkää -Hämeenlinna18.00
     
to 21.7.Janakkala -Puna-Mustat18.00
     
pe 22.7.Kuusankoski -Hyvinkää18.00
     
la 23.7.Espoo -Roihu15.00
     
su 24.7.Kuusankoski -Puna-Mustat13.00
 Hamina -Hämeenlinna12.00
     
ke 27.7.Hämeenlinna -Hamina18.00
     
to 28.7.Puna-Mustat -Hyvinkää18.00
     
la 30.7.Hämeenlinna -Roihu13.00
     
su 31.7.Hamina -Hyvinkää15.00
 Lappeenranta -Puna-Mustat17.00
     
ti 2.8.Janakkala -Hyvinkää18.00
 Lappeenranta -Roihu18.00
     
ke 3.8.Hämeenlinna -Espoo18.00
 Kuusankoski -Hamina18.00
     
la 6.8.Janakkala -Hamina13.00
 Lappeenranta -Espoo13.00
     
su 7.8.Hyvinkää -Lappeenranta13.00
 Hämeenlinna -Kuusankoski13.00
 Puna-Mustat -Roihu13.00


Jatko-ottelut (alustava):

Lohkojen välierät: la 13.8, su 14.8 ja tarvittaessa ke 17.8

Lohkojen loppuottelut: la 20.8, su 21.8 ja tarvittaessa ke 24.8

Lohkojen väliset nousukarsinnat (etelä-lounais, länsi-pohjoinen): la 27.8, su 28.8 ja tarvittaessa ke 31.8

Lounaislohko:

Joukkueet:

Fera, Rauma, Hämeenkyrön Räpsä, Jyväskylän Pesis, Loimaan Palloilijat, Mailajuniorit, Kankaanpää, Pöytyän Urheilijat, Ruoveden Pirkat, Turku-Pesis

su 15.5.Jyväskylä -Loimaa14.00
     
la 21.5.Rauma -Pöytyä13.00
 Jyväskylä -Hämeenkyrö14.00
 Loimaa -Turku15.00
     
su 22.5.Ruovesi -Kankaanpää14.00
     
pe 27.5.Pöytyä -Loimaa18.00
     
la 28.5.Hämeenkyrö -Ruovesi12.00
 Kankaanpää -Jyväskylä17.00
     
su 29.5.Ruovesi -Loimaa13.00
 Turku -Rauma15.00
     
ke 1.6.Jyväskylä -Ruovesi18.00
 Hämeenkyrö -Kankaanpää18.00
 Rauma -Loimaa18.00
 Pöytyä -Turku18.00
     
su 5.6.Jyväskylä -Kankaanpää15.00
     
ke 8.6.Loimaa -Hämeenkyrö18.00
     
la 11.6.Rauma -Kankaanpää13.00
 Jyväskylä -Turku15.00
     
su 12.6.Pöytyä -Jyväskylä13.00
     
ma 13.6.Kankaanpää -Turku18.00
     
ke 15.6.Hämeenkyrö -Rauma18.00
 Pöytyä -Kankaanpää18.00
     
pe 17.6Jyväskylä-Rauma18.00
     
la 18.6.Ruovesi -Rauma14.00
 Kankaanpää -Pöytyä15.00
     
su 19.6.Hämeenkyrö -Turku14.00
     
ke 22.6.Pöytyä -Hämeenkyrö18.00
     
ke 29.6.Kankaanpää -Loimaa18.00
     
ma 4.7.Loimaa -Pöytyä18.00
     
ke 6.7.Turku-Jyväskylä18.00
     
la 9.7.Rauma -Jyväskylä13.00
 Hämeenkyrö -Pöytyä14.00
 Turku -Kankaanpää15.00
 Loimaa -Ruovesi15.00
     
su 10.7.Rauma -Ruovesi13.00
 Loimaa -Jyväskylä15.00
     
ke 13.7.Turku -Hämeenkyrö18.00
     
la 16.7.Jyväskylä -Pöytyä14.00
 Ruovesi -Turku14.00
 Rauma -Hämeenkyrö13.00
     
su 17.7.Ruovesi -Pöytyä14.00
     
ke 20.7.Hämeenkyrö -Loimaa18.00
 Kankaanpää -Rauma18.00
     
la 23.7.Hämeenkyrö -Jyväskylä14.00
 Turku -Loimaa15.00
 Kankaanpää -Ruovesi17.00
     
su 24.7.Pöytyä -Rauma13.00
     
su 31.7.Rauma -Turku13.00
     
ke 3.8.Ruovesi -Hämeenkyrö18.00
 Loimaa -Kankaanpää18.00
     
la 6.8.Pöytyä -Ruovesi11.00
 Turku -Ruovesi16.00
     
su 7.8.Ruovesi -Jyväskylä13.00
 Kankaanpää -Hämeenkyrö13.00
 Loimaa -Rauma13.00
 Turku -Pöytyä13.00


Jatko-ottelut (alustava):

Lohkojen välierät: la 13.8, su 14.8 ja tarvittaessa ke 17.8

Lohkojen loppuottelut: la 20.8, su 21.8 ja tarvittaessa ke 24.8

Lohkojen väliset nousukarsinnat (etelä-lounais, länsi-pohjoinen): la 27.8, su 28.8 ja tarvittaessa ke 31.8

Länsilohko

Joukkueet:

Haapajärven Pesä-Kiilat, Nurmon Jymy, Seinäjoki, Ilmajoen Kisailijat, Lapuan Virkiä
Oulaisten Huima, Seinäjoen Maila-Jussit, Vimpelin Veto, Ylihärmän Pesis-Junkkarit Ylivieskan Kuula

su 15.5.Lapua -Oulainen13.00
 Ilmajoki -Haapajärvi13.00
 Seinäjoki -Ylivieska17.00
     
pe 20.5.Vimpeli -Nurmo18.00
     
la 21.5.Haapajärvi -Ylihärmä13.00
     
su 22.5.Ylivieska -Ilmajoki14.00
     
ti 24.5.Vimpeli -Lapua18.00
     
ke 25.5.Ylihärmä -Ilmajoki18.00
 Nurmo -Haapajärvi18.00
     
la 28.5.Haapajärvi -Vimpeli13.00
 Ilmajoki -Oulainen13.00
 Nurmo -Lapua13.00
 Ylihärmä -Ylivieska14.00
     
ti 31.5.Lapua -Ylihärmä18.00
 Seinäjoki -Ilmajoki18.00
 Ylivieska -Haapajärvi18.00
     
ma 6.6.Oulainen -Vimpeli18.00
 Ilmajoki -Nurmo18.00
     
ke 8.6.Ylihärmä -Seinäjoki18.00
     
to 9.6.Vimpeli -Ylivieska18.00
     
la 11.6.Oulainen -Ylihärmä13.00
 Ylivieska -Nurmo14.00
     
su 12.6.Haapajärvi -Lapua13.00
     
ma 13.6.Seinäjoki -Vimpeli18.00
     
ke 15.6.Lapua -Seinäjoki18.00
 Oulainen -Ylivieska18.00
     
to 16.6.Ylihärmä -Nurmo18.00
     
pe 17.6.Ilmajoki -Vimpeli18.00
     
la 18.6.Lapua -Ylivieska13.00
 Seinäjoki -Haapajärvi13.00
 Nurmo -Oulainen17.00
     
ke 22.6.Ilmajoki -Lapua18.00
 Nurmo -Seinäjoki18.00
 Haapajärvi -Oulainen18.00
     
ma 27.6.Ylivieska -Vimpeli18.00
     
ke 29.6.Lapua -Nurmo18.00
     
to 30.6.Ilmajoki -Ylihärmä18.00
 Vimpeli -Haapajärvi18.00
     
ke 6.7.Lapua -Ilmajoki18.00
 Seinäjoki -Nurmo18.00
 Oulainen -Haapajärvi18.00
     
pe 8.7.Ylihärmä -Vimpeli18.00
     
la 9.7.Ylivieska -Lapua12.00
 Haapajärvi -Seinäjoki13.00
 Oulainen -Nurmo13.00
     
ma 11.7.Ylivieska -Oulainen18.00
 Vimpeli -Ilmajoki18.00
     
ke 13.7.Seinäjoki -Lapua18.00
 Nurmo -Ylihärmä18.00
     
la 16.7.Lapua -Haapajärvi13.00
 Ylihärmä -Oulainen14.00
 Nurmo -Ylivieska17.00
     
ma 18.7.Vimpeli -Seinäjoki18.00
     
ti 19.7.Nurmo -Ilmajoki18.00
     
ke 20.7.Seinäjoki -Ylihärmä18.00
     
la 23.7.Oulainen -Ilmajoki13.00
 Ylivieska -Ylihärmä14.00
     
su 24.7.Haapajärvi -Nurmo13.00
 Lapua -Vimpeli13.00
     
la 30.7.Oulainen -Seinäjoki13.00
     
su 31.7.Vimpeli -Ylihärmä12.00
 Oulainen -Lapua13.00
 Haapajärvi -Ilmajoki13.00
 Ylivieska -Seinäjoki14.00
     
ke 3.8.Ylihärmä -Lapua18.00
 Ilmajoki -Seinäjoki18.00
 Vimpeli -Oulainen18.00
 Haapajärvi -Ylivieska18.00
     
su 7.8.Seinäjoki -Oulainen13.00
 Ilmajoki -Ylivieska13.00
 Ylihärmä -Haapajärvi13.00
 Nurmo -Vimpeli13.00


Jatko-ottelut (alustava):

Lohkojen välierät: la 13.8, su 14.8 ja tarvittaessa ke 17.8

Lohkojen loppuottelut: la 20.8, su 21.8 ja tarvittaessa ke 24.8

Lohkojen väliset nousukarsinnat (etelä-lounais, länsi-pohjoinen): la 27.8, su 28.8 ja tarvittaessa ke 31.8

Pohjoislohko:

Joukkueet:

Joensuun Maila, Kempeleen Kiri, Oulun Lipottaret, Oulunsalon Vasama, Pattijoen Urheilijat, Raahe, Siilinjärven Pesis, Tyrnävän Tempaus, Vuokatin Veto

pe 20.5.Joensuu -Vuokatti13.00
     
la 21.5Kempele -Oulunsalo13.00
 Siilinjärvi -Tyrnävä17.00
     
su 22.5.Oulu -Pattijoki17.00
     
la 28.5.Tyrnävä -Joensuu16.00
 Vuokatti -Siilinjärvi13.00
     
su 29.5.Pattijoki -Kempele13.00
 Oulunsalo -Oulu15.00
     
ke 1.6.Joensuu -Siilinjärvi18.00
 Oulunsalo -Pattijoki18.00
     
to 2.6.Vuokatti -Tyrnävä18.00
 Kempele -Oulu18.00
     
la 11.6.Kempele -Tyrnävä13.00
 Oulunsalo -Siilinjärvi15.00
 Pattijoki -Joensuu17.00
 Oulu -Vuokatti17.00
     
su 12.6.Oulunsalo -Joensuu13.00
 Pattijoki -Siilinjärvi13.00
     
ke 15.6.Kempele -Vuokatti18.00
 Oulu -Tyrnävä18.00
     
la 18.6.Joensuu -Oulu17.00
 Siilinjärvi -Kempele13.00
 Tyrnävä -Oulunsalo16.00
     
su 19.6.Vuokatti -Pattijoki13.00
     
su 19.6.Joensuu -Kempele13.00
 Siilinjärvi -Oulu13.00
     
ti 21.6.Vuokatti -Oulunsalo18.00
     
to 23.6.Tyrnävä -Pattijoki18.00
     
to 30.6.Tyrnävä -Kempele18.00
     
ma 4.7.Pattijoki -Tyrnävä18.00
     
la 9.7.Kempele -Joensuu13.00
 Oulu -Siilinjärvi13.00
 Oulunsalo -Vuokatti15.00
     
su 10.7.Oulu -Joensuu13.00
 Kempele -Siilinjärvi13.00
     
ma 11.7.Pattijoki -Vuokatti18.00
 Oulunsalo -Tyrnävä18.00
     
la 16.7.Tyrnävä -Oulu13.00
 Siilinjärvi -Pattijoki13.00
 Joensuu -Oulunsalo15.00
     
su 17.7.Vuokatti -Kempele13.00
 Joensuu -Pattijoki13.00
 Siilinjärvi -Oulunsalo13.00
     
ke 20.7.Vuokatti -Oulu18.00
     
la 23.7.Vuokatti -Joensuu13.00
 Tyrnävä -Siilinjärvi16.00
 Oulunsalo -Kempele15.00
 Pattijoki -Oulu16.00
     
la 30.7.Siilinjärvi -Vuokatti13.00
     
su 31.7.Kempele -Pattijoki12.00
 Oulu -Oulunsalo13.00
 Joensuu -Tyrnävä14.00
     
to 4.8Tyrnävä-Vuokatti18.00
     
su 7.8.Siilinjärvi -Joensuu13.00
 Oulu -Kempele13.00
 Pattijoki -Oulunsalo13.00


Jatko-ottelut (alustava):

Lohkojen välierät: la 13.8, su 14.8 ja tarvittaessa ke 17.8

Lohkojen loppuottelut: la 20.8, su 21.8 ja tarvittaessa ke 24.8

Lohkojen väliset nousukarsinnat (etelä-lounais, länsi-pohjoinen): la 27.8, su 28.8 ja tarvittaessa ke 31.8

Naisten suomensarjan sarjajärjestelmä 2016

Runkosarja pelataan neljässä lohkossa kaksinkertaisena sarjana.

Jatko-ottelut

Runkosarjojen jälkeen pelataan lohkojen sisäiset välierät siten, että runkosarjassa 1. sijoittunut joukkue kohtaa runkosarjassa 4. sijoittuneen joukkueen ja runkosarjassa 2. sijoittunut joukkue kohtaa runkosarjassa 3. sijoittuneen joukkueen. Otteluparien voittajat pelaavat lohkojen loppuottelussa. Ottelut pelataan paras kolmesta -järjestelmällä. Kotietu on runkosarjassa lohkossaan paremmin sijoittuneilla joukkueilla.

Suomensarjan lohkovoittajista muodostetaan otteluparit (Etelä-Lounais, Länsi-Pohjoinen). Ottelut pelataan paras kolmesta -järjestelmällä. Otteluparien voittajat nousevat ykköspesikseen kaudelle 2017. Kotietu on runkosarjassa lohkossaan paremmin sijoittuneella joukkueella ja sijoituksen ollessa sama, ratkaistaan paremmuus seuraavassa järjestyksessä:

1) pisteet ottelua kohden runkosarjassa
2) kolmen (3) pisteen voitot runkosarjassa
3) voitetut ottelut ottelua kohden runkosarjassa
4) kaikkien otteluiden juoksuero
5) arpa

Putoaminen

Runkosarjassa lohkojen viimeiseksi jääneet joukkueet putoavat suoraan maakuntasarjaan kaudelle 2017.