Miesten suomensarja

Miesten suomensarjan etelälohkon sarjaohjelma 2017              

Joukkueet:
Eurajoen Veikot, Hyvinkään Tahko, Jokioisten Koetus, Kinnarin Pesis 2006, Järvenpää, Loimaan Palloilijat, Puna-Mustat (Helsinki), Riihimäen Pallonlyöjät, Turku-Pesis
        
su 14.5.  
Puna-Mustat-Loimaa 15.00  
Turku-Riihimäki 15.00  
Järvenpää-Jokioinen 16.00  
Hyvinkää-Eurajoki 17.00  
       
la 20.5.  
Hyvinkää-Turku 13.00  
Riihimäki-Eurajoki 15.00  
Jokioinen-Puna-Mustat 16.00  
       
su 21.5.  
Loimaa-Järvenpää 16.00  
       
ke 24.5.  
Puna-Mustat-Riihimäki 18.00  
Järvenpää-Hyvinkää 18.00  
Turku-Loimaa 18.00  
Eurajoki-Jokioinen 18.00  
       
la 27.5.  
Hyvinkää-Puna-Mustat 13.00  
Riihimäki-Järvenpää 15.00  
Jokioinen-Turku 16.00  
        
su 28.5.  
Loimaa-Eurajoki 16.00  
       
ke 31.5.  
Turku-Eurajoki 18.00  
       
ke 7.6.  
Puna-Mustat-Järvenpää 18.00  
Riihimäki-Hyvinkää 18.00  
Loimaa-Jokioinen 18.00  
       
la 10.6.  
Hyvinkää-Jokioinen 15.00  
Loimaa-Riihimäki 17.00  
       
su 11.6.  
Puna-Mustat-Turku 15.00  
Järvenpää-Eurajoki 16.00  
       
ke 14.6.  
Järvenpää-Puna-Mustat 18.00  
Hyvinkää-Riihimäki 18.00  
Jokioinen-Loimaa 18.00  
Eurajoki-Turku 18.00  
       
la 17.6.  
Hyvinkää-Loimaa 13.00  
Eurajoki-Puna-Mustat 14.00  
Turku-Järvenpää 15.00  
Riihimäki-Jokioinen 15.00  
       
ke 5.7.  
Turku-Eurajoki 18.00  
       
to 6.7.  
Puna-Mustat-Järvenpää 18.00  
Riihimäki-Hyvinkää 18.00  
Loimaa-Jokioinen 18.00  
        
la 8.7.  
Puna-Mustat-Eurajoki 15.00  
Jokioinen-Riihimäki 16.00  
       
su 9.7.  
Järvenpää-Turku 16.00  
Loimaa-Hyvinkää 16.00  
       
ke 12.7.  
Eurajoki-Turku 18.00  
       
la 15.7.  
Eurajoki-Järvenpää 14.00  
Turku-Puna-Mustat 15.00  
Riihimäki-Loimaa 15.00  
Jokioinen-Hyvinkää 16.00  
        
ke 19.7.  
Järvenpää-Puna-Mustat 18.00  
       
to 20.7.  
Hyvinkää-Riihimäki 18.00  
Jokioinen-Loimaa 18.00  
       
la 22.7.  
Eurajoki-Hyvinkää 14.00  
Jokioinen-Järvenpää 16.00  
Loimaa-Puna-Mustat 17.00  
       
su 30.7.  
Eurajoki-Riihimäki 13.00  
Turku-Hyvinkää 15.00  
Puna-Mustat-Jokioinen 16.00  
Järvenpää-Loimaa 16.00  
       
la 5.8.  
Riihimäki-Turku 15.00  
       
su 6.8.  
Riihimäki-Puna-Mustat 15.00  
Hyvinkää-Järvenpää 16.00  
Jokioinen-Eurajoki 16.00  
       
ke 9.8.  
Loimaa-Turku 18.00  
       
su 13.8.  
Puna-Mustat-Hyvinkää 13.00  
Järvenpää-Riihimäki 13.00  
Eurajoki-Loimaa 13.00  
Turku-Jokioinen 13.00  
       
Jatko-ottelut alustavasti:
       
Lohkovälierät:
ke 16.8., la 19.8., su 20.8. (tarvittaessa)      
       
Lohkoloppuottelut:
ke 23.8., la 26.8., su 27.8. (tarvittaessa)      
       
Nousukarsinnat:  
la 2.9., su 3.9., la 9.9. (tarvittaessa)      

Miesten suomensarjan itälohkon sarjaohjelma 2017

Joukkueet:
Joensuun Maila, Juvan Nuorisopesis, Jyväskylän Valo, Kiteen Pallo-90, Kouvolan Pallonlyöjät, Lahden Maila-Veikot, Puijon Pesis, Kuopio, Puurtilan Kisa-Pojat, Varkaus

la 13.5.
Jyväskylä-Joensuu 13.00


su 14.5.  
Juva-Kouvola 16.00  
Kuopio-Kitee 17.00  
       
ma 15.5.  
Varkaus-Kuopio 18.00, pelataan Siilinjärvellä
       
ke 17.5.  
Lahti-Juva 18.00  
Kouvola-Varkaus 18.00  
       
la 20.5.  
Kouvola-Juva 14.00  
Kitee-Jyväskylä 16.00  
Joensuu-Kuopio 16.00  
       
su 21.5.  
Joensuu-Jyväskylä 15.00  
       
ke 24.5.  
Jyväskylä-Varkaus 18.00  
Kuopio-Juva 18.00  
Lahti-Kitee 18.00  
       
la 27.5.  
Joensuu-Lahti 16.00  
       
su 28.5.  
Juva-Jyväskylä 16.00  
Varkaus-Lahti 16.00  
       
ke 31.5.  
Kouvola-Lahti 18.00  
       
to 1.6.  
Joensuu-Varkaus 18.00  
       
ke 7.6.  
Varkaus-Juva 18.00  
Joensuu-Kitee 18.00  
       
to 8.6.  
Jyväskylä-Kuopio 18.00  
       
la 10.6.  
Kitee-Juva 16.00  
       
su 11.6.  
Jyväskylä-Kouvola 13.00  
       
ke 14.6.  
Kitee-Joensuu 18.00  
Lahti-Kouvola 18.00  
       
to 15.6.  
Juva-Varkaus 18.00  
       
la 17.6.  
Lahti-Jyväskylä 14.00  
Kouvola-Kuopio 14.00  
       
su 18.6.  
Juva-Joensuu 16.00  
       
ti 27.6.  
Varkaus-Joensuu 18.00, pelataan Siilinjärvellä
       
to 29.6.  
Kouvola-Joensuu 18.00  
Varkaus-Kitee 18.00  
       
ma 3.7.  
Kuopio-Kouvola 18.00  
       
ti 4.7.  
Kuopio-Jyväskylä 18.00  
Varkaus-Juva 18.00  
       
ke 5.7.  
Joensuu-Kitee 18.00  
       
to 6.7.  
Kouvola-Lahti 18.00  
       
la 8.7.  
Jyväskylä-Lahti 13.00  
Kitee-Varkaus 16.00  
Joensuu-Juva 16.00  
       
ke 12.7.  
Juva-Lahti 18.00  

pe 14.7.
Lahti-Varkaus ​18.00

        
la 15.7.  
Juva-Kitee 16.00  
       
su 16.7.  
Lahti-Kuopio 14.00  
Kouvola-Jyväskylä 14.00

ma 17.7.
​Kitee-Joensuu 18.00 

       
ke 19.7.  
Jyväskylä-Kuopio 18.00  
       
to 20.7.  
Lahti-Kouvola 18.00  
Juva-Varkaus 18.00  
       
la 22.7.  
Varkaus-Kouvola 17.00  
Kitee-Kuopio 16.00  
       
to 27.7.  
Kuopio-Jyväskylä 18.00  
       
la 29.7.  
Kuopio-Lahti 16.00  
       
su 30.7.  
Jyväskylä-Kitee 12.00  
       
ti 1.8.  
Kuopio-Joensuu 18.00  
       
la 5.8.  
Kitee-Lahti 13.00  
Joensuu-Kouvola 13.00  
 Varkaus-Jyväskylä 16.00  
 Juva-Kuopio 17.00  
       
su 6.8.  
Kitee-Kouvola 12.00  
        
ke 9.8.  
Jyväskylä-Juva 18.00  
       
su 13.8.  
Kuopio-Varkaus 13.00  
Lahti-Joensuu 13.00  
Kouvola-Kitee 13.00  

Jatko-ottelut alustavasti:
       
Lohkovälierät:  
ke 16.8., la 19.8., su 20.8. (tarvittaessa)      
       
Lohkoloppuottelut:  
ke 23.8., la 26.8., su 27.8. (tarvittaessa)      
       
Nousukarsinnat:  
la 2.9., su 3.9., la 9.9. (tarvittaessa)      

Miesten suomensarjan länsilohkon sarjaohjelma 2017

Joukkueet:
Alavuden Peli-Veikot, Haapajärven Pesä-Kiilat, Kannuksen Ura 2, Koskenkorvan Urheilijat, Seinäjoen Maila-Jussit, Veteli Pesis, Vimpelin Veto, Ylistaron Kilpa-Veljet

la 13.5.  
Koskenkorva-Veteli 16.00  
       
su 14.5.  
Alavus-Haapajärvi 13.00  
Ylistaro-Kannus 15.00  
       
ke 17.5.  
Alavus-Koskenkorva 18.00  
Seinäjoki-Ylistaro 18.00  
Haapajärvi-Veteli 18.00  
       
la 20.5.  
Koskenkorva-Haapajärvi 15.00  
Kannus-Seinäjoki 15.00  
Veteli-Vimpeli 15.00  
       
ke 24.5.  
Alavus-Seinäjoki 18.00  
Ylistaro-Vimpeli 18.00  
Kannus-Koskenkorva 18.00    
     
la 27.5.  
Alavus-Kannus 14.00  
Ylistaro-Veteli 15.00  
Vimpeli-Haapajärvi 16.00  
       
ke 7.6.  
Koskenkorva-Ylistaro 18.00  
Vimpeli-Seinäjoki 18.00  
Veteli-Kannus 18.00       
      
la 10.6.  
Veteli-Seinäjoki 15.00  
Haapajärvi-Ylistaro 15.00  
       
ke 14.6.  
Koskenkorva-Vimpeli 18.00  
Ylistaro-Alavus 18.00  
       
la 17.6.  
Alavus-Veteli 14.00  
       
ti 20.6.  
Kannus-Haapajärvi 18.00  
       
ke 21.6.  
Vimpeli-Alavus 18.00  
       
ti 27.6.  
Vimpeli-Kannus 18.00  
       
ke 5.7.  
Koskenkorva-Seinäjoki 18.00  
Alavus-Vimpeli 18.00  
       
to 6.7.  
Haapajärvi-Kannus 18.00  
       
pe 7.7.  
Ylistaro-Koskenkorva 18.00  
         
la 8.7.  
Veteli-Alavus 15.00  
Kannus-Vimpeli 15.00  
        
su 9.7.  
Haapajärvi-Seinäjoki 15.00  
       
ke 12.7.  
Vimpeli-Koskenkorva 18.00  
Alavus-Ylistaro 18.00  
       
la 15.7.  
Koskenkorva-Kannus 14.00  
Seinäjoki-Veteli 14.00  
Ylistaro-Haapajärvi 15.00  

ke 19.7.  
Seinäjoki-Vimpeli 18.00 pelataan Skaala Areenalla
       
la 22.7.  
Kannus-Alavus 15.00  
Veteli-Ylistaro 15.00  
Haapajärvi-Vimpeli 15.00
Seinäjoki-Koskenkorva 12.00 pelataan Skaala Areenalla
       
su 23.7.  
Haapajärvi-Koskenkorva 15.00  
        
ti 25.7.  
Seinäjoki-Alavus 18.00  
       
ke 26.7.  
Kannus-Veteli 18.00  
Vimpeli-Ylistaro 18.00  
       
la 29.7.  
Vimpeli-Veteli 16.00  
       
su 30.7.  
Seinäjoki-Kannus 13.00  
       
ke 2.8.  
Koskenkorva-Alavus 18.00        
     
su 6.8.  
Veteli-Haapajärvi 14.00  
Ylistaro-Seinäjoki 15.00    

ke 9.8.
Seinäjoki-Haapajärvi 18.00
  
   
su 13.8.  
Veteli-Koskenkorva 13.00  
Haapajärvi-Alavus 13.00  
Kannus-Ylistaro 13.00  
         
Jatko-ottelut alustavasti:       
       
Lohkovälierät:  
ke 16.8., la 19.8., su 20.8. (tarvittaessa)      
       
Lohkoloppuottelut:  
ke 23.8., la 26.8., su 27.8. (tarvittaessa)      
       
Nousukarsinnat:  
la 2.9., su 3.9., la 9.9. (tarvittaessa)      

Miesten suomensarjan pohjoislohkon sarjaohjelma 2017

Joukkueet:
Iin Urheilijat, Kannuksen Ura 1, Kempeleen Kiri, Napapiirin Pesis-Team, Rovaniemi
Oulun Lippo Pesis, Pattijoen Urheilijat, Raahe, Simon Kiri, Sotkamon Jymy, Suomussalmen Rasti
       
la 13.5.  
Kannus-Suomussalmi 15.00  
Simo-Kempele 16.00  
       
su 14.5.  
Raahe-Suomussalmi 13.00  
       
la 20.5.  
Sotkamo-Simo 13.00  
Oulu-Rovaniemi 13.00  
Ii-Raahe 14.00  
       
su 21.5.  
Suomussalmi-Simo 14.00  
       
ke 24.5.  
Kempele-Ii 18.00  
       
la 27.5.  
Kempele-Suomussalmi 13.00  
Rovaniemi-Raahe 15.00  
Simo-Kannus 16.00  
       
su 28.5.  
Oulu-Suomussalmi 13.00  
Rovaniemi-Kannus 15.00  
Simo-Raahe 16.00  

ma 29.5.
​Oulu-Sotkamo 18.00

       
ke 31.5.  
Kempele-Raahe 18.00 pelataan Kiimingissä

ke 7.6.  
Suomussalmi-Sotkamo 18.00  
Kannus-Kempele 18.00  
Oulu-Simo 18.00  
       
la 10.6.  
Raahe-Oulu 13.00  
Suomussalmi-Ii 14.00  
Rovaniemi-Kempele 15.00  
       
su 11.6.  
Sotkamo-Ii 13.00  
       
ke 14.6.  
Raahe-Sotkamo 18.00  
Kempele-Oulu 18.00  pelataan Kiimingissä
Ii-Simo 18.00  
       
la 17.6.  
Sotkamo-Rovaniemi 13.00  
Ii-Kannus 14.00  
       
su 18.6.  
Suomussalmi-Rovaniemi 14.00  
       
ke 21.6.  
Kempele-Kannus 18.00  
       
ke 28.6.  
Simo-Rovaniemi 18.00  
Kannus-Raahe 18.00  
Kempele-Sotkamo 18.00  
Oulu-Ii 18.00
       
ke 5.7.  
Simo-Ii 18.00  
Kannus-Sotkamo 18.00  
       
la 8.7.  
Raahe-Rovaniemi 13.00  
Ii-Suomussalmi 14.00  
Simo-Oulu 16.00  
       
su 9.7.  
Kannus-Rovaniemi 15.00  
       
ke 12.7.  
Rovaniemi-Simo 18.00  
Oulu-Kempele 18.00  
       
la 15.7.  
Suomussalmi-Kempele 14.00  
Kannus-Ii 15.00  
Simo-Sotkamo 13.00  
       
su 16.7.  
Rovaniemi-Sotkamo 15.00  
Kannus-Oulu 15.00  

ke 19.7.       
Raahe-Kempele 18.00

to 20.7.  
Ii-Oulu 18.00  
​Sotkamo-Suomussalmi 18.00  
       
la 22.7.  
Raahe-Ii 13.00  
Rovaniemi-Suomussalmi 15.00  
       
su 23.7.  
Oulu-Kannus 13.00  
Simo-Suomussalmi 16.00  
       
ke 26.7.  
Ii-Kempele 18.00  
       
la 29.7.  
Suomussalmi-Raahe 14.00  
       
su 30.7.  
Sotkamo-Raahe 12.00  
Rovaniemi-Oulu 15.00  
       
ti 1.8.  
Kempele-Simo 18.00  
Raahe-Kannus 18.00  
Ii-Sotkamo 18.00  
       
la 5.8.  
Kempele-Rovaniemi 13.00  
Sotkamo-Oulu 13.00  
Raahe-Simo 13.00  
       
su 6.8.  
Suomussalmi-Oulu 13.00  
Kannus-Simo 15.00
Ii-Rovaniemi 14.00  
       
la 12.8.  
Sotkamo-Kannus 13.00  
       
su 13.8.  
Rovaniemi-Ii 13.00  
Oulu-Raahe 11.00  
Sotkamo-Kempele 13.00  
Suomussalmi-Kannus 13.00  
       
Jatko-ottelut alustavasti:  
       
Lohkovälierät:  
ke 16.8., la 19.8., su 20.8. (tarvittaessa)      
       
Lohkoloppuottelut:  
ke 23.8., la 26.8., su 27.8. (tarvittaessa)      
       
Nousukarsinnat:  
la 2.9., su 3.9., la 9.9. (tarvittaessa)     

Miesten suomensarjan sarjajärjestelmä 2017

Runkosarja

Runkosarja pelataan neljässä lohkossa kaksinkertaisena sarjana.

Etelälohkossa pelataan kaksinkertaisen runkosarjan lisäksi paikalliskierrokset (2 ottelua): Hyvinkää-Riihimäki, Järvenpää- Puna-Mustat, Jokioinen-Loimaa, Turku-Eurajoki

Itälohkossa pelataan kaksinkertaisen runkosarjan lisäksi paikalliskierrokset (2 ottelua): Kouvola-Lahti, Kitee-Joensuu, Juva-Varkaus, Kuopio-Valo

Jatko-ottelut

Runkosarjojen jälkeen pelataan lohkojen sisäiset välierät siten, että runkosarjassa 1. sijoittunut joukkue kohtaa runkosarjassa 4. sijoittuneen joukkueen ja runkosarjassa 2. sijoittunut joukkue kohtaa runkosarjassa 3. sijoittuneen joukkueen. Otteluparien voittajat pelaavat lohkojen loppuottelussa. Ottelut pelataan paras kolmesta -järjestelmällä. Kotietu on runkosarjassa lohkossaan paremmin sijoittuneilla joukkueilla.
Suomensarjan lohkovoittajista muodostetaan otteluparit (Etelä-Itä, Länsi-Pohjoinen). Ottelut pelataan paras kolmesta -järjestelmällä. Otteluparien voittajat nousevat ykköspesikseen kaudelle 2018. Kotietu on runkosarjassa lohkossaan paremmin sijoittuneella joukkueella ja sijoituksen ollessa sama, ratkaistaan paremmuus seuraavassa järjestyksessä:

1) pisteet ottelua kohden runkosarjassa
2) kolmen (3) pisteen voitot runkosarjassa
3) voitetut ottelut ottelua kohden runkosarjassa
4) kaikkien otteluiden juoksuero
5) arpa

Putoaminen

Runkosarjassa lohkojen viimeiseksi jääneet joukkueet putoavat suoraan maakuntasarjaan kaudelle 2018.