C-poikien SM-sarja 2018

Joukkueet

  • Lohko A: Kempeleen Kiri 1; Kempeleen Kiri 2; Napapiirin Pesis-Team, Rovaniemi; Oulun Lippo Juniorit; Pattijoen Urheilijat 1, Raahe; Pattijoen Urheilijat 2, Raahe
  • Lohko B: Joensuun Maila; Kärsämäen Kataja; Siilinjärven Pesis; Sotkamon Jymy; Ylivieskan Kuula
  • Lohko C: Alajärven Ankkurit; Jyväskylän Kiri&Kirittäret Juniorit; Seinäjoen Maila-Jussit 1; Seinäjoen Maila-Jussit 2; Vimpelin Veto
  • Lohko D: Hyvinkään Tahko 1; Jokioisten Koetus; Kankaanpään Maila; Manse PP, Tampere; Pöytyän Urheilijat; Ulvilan Pesä-Veikot
  • Lohko E: Espoon Pesis; Hyvinkään Tahko 2; Imatran Pallo-Veikot; Kouvolan Pallonlyöjät 1; Kouvolan Pallonlyöjät 2; Roihu, Helsinki

C-poikien SM-karsinta 2018: Sarjajärjestelmä
Nuorisoleiri Seinäjoella 29.7.-3.8.2018: Ilmoittautuminen

Lohko A  
   
Ke 9.5.Oulu - Kempele218.00
   
Pe 11.5.Kempele1 - Raahe218.00
   
La 12.5.Raahe1 - Rovaniemi13.00
   
Ti 15.5.Rovaniemi - Kempele118.00
Ti 15.5.Raahe2 - Oulu18.00
Ti 15.5.Kempele2 - Raahe118.00
   
To 17.5.Kempele1 - Kempele218.00
   
La 19.5.Oulu - Rovaniemi17.00
   
Su 20.5.Rovaniemi - Kempele213.00
   
Ti 22.5.Raahe2 - Kempele218.00
   
To 24.5.Kempele1 - Rovaniemi18.00
   
La 26.5.Kempele2 - Oulu12.00
   
Su 27.5.Kempele1 - Raahe112.00
Su 27.5.Rovaniemi - Raahe213.00
   
Ma 28.5.Raahe1 - Oulu18.00
   
Ke 30.5.Oulu - Kempele118.00
   
Pe 1.6.Oulu - Raahe218.00
   
Su 3.6.Raahe2 - Raahe114.00
   
Ma 4.6.Rovaniemi - Oulu18.00
   
Ke 6.6.Oulu - Raahe118.00
   
Su 10.6.Rovaniemi - Raahe116.00
   
To 14.6.Raahe1 - Kempele218.00
   
Ma 18.6.Raahe2 - Kempele118.00
   
Ti 19.6.Kempele2 - Rovaniemi18.00
   
Ke 20.6.Raahe1 - Kempele118.00
Ke 20.6.Kempele2 - Raahe218.00
   
Ti 26.6.Raahe2 - Rovaniemi18.00
   
Su 1.7.Raahe1 - Raahe214.00
   
Ma 2.7.Kempele2 - Kempele118.00
   
Ke 4.7.Kempele1 - Oulu18.00

 

Lohko B  
   
Ke 9.5.Ylivieska - Siilinjärvi18.00
   
To 10.5.Sotkamo - Kärsämäki13.00
   
Ti 15.5.Joensuu - Ylivieska18.00
Ti 15.5.Siilinjärvi - Sotkamo18.00
   
Su 20.5.Sotkamo - Joensuu11.00
   
Ti 22.5.Kärsämäki - Siilinjärvi18.00
   
Ti 29.5.Ylivieska - Sotkamo18.00
   
Ke 30.5.Joensuu - Sotkamo18.00
   
Ma 4.6.Siilinjärvi - Joensuu18.00
Ma 4.6.Kärsämäki - Ylivieska18.00
   
La 9.6.Kärsämäki - Joensuu12.00
La 9.6.Ylivieska - Joensuu18.00
   
Ma 11.6.Joensuu - Kärsämäki18.00
   
To 14.6.Siilinjärvi - Kärsämäki18.00
   
Ma 25.6.Sotkamo - Ylivieska18.00
   
Ti 26.6.Sotkamo - Siilinjärvi18.00
   
To 28.6.Ylivieska - Kärsämäki18.00
   
Ma 2.7.Joensuu - Siilinjärvi18.00
   
Ke 4.7.Kärsämäki - Sotkamo18.00
Ke 4.7.Siilinjärvi - Ylivieska18.00

 

Lohko C   
    
Pe 11.5.Seinäjoki2 - Seinäjoki118.30 
    
Su 13.5.Alajärvi - Jyväskylä15.00 
    
Pe 18.5.Seinäjoki1 - Vimpeli18.30 
    
To 24.5.Seinäjoki2 - Alajärvi18.30 
    
Ma 28.5.Jyväskylä - Seinäjoki118.00 
    
Ti  29.5.Alajärvi - Vimpeli18.00 
    
Ma 4.6.Jyväskylä - Seinäjoki218.00 
    
Ti 5.6.Seinäjoki1 - Alajärvi18.30 
    
To 7.6.Vimpeli - Jyväskylä18.00 
    
To 14.6.Alajärvi - Seinäjoki218.00 
To 14.6.Jyväskylä - Vimpeli13.00 
    
Ma 18.6.Vimpeli - Seinäjoki118.00 
    
Ke 20.6.Vimpeli - Alajärvi18.00 
    
To 21.6.Seinäjoki2 - Jyväskylä18.30 
    
Ma 25.6.Alajärvi - Seinäjoki118.00 
    
Ti 26.6.Seinäjoki2 - Vimpeli18.00 
    
Pe 29.6.Seinäjoki1 - Jyväskylä18.30 
    
Ma 2.7.Jyväskylä - Alajärvi18.00 
Ma 2.7.Vimpeli - Seinäjoki218.00 
    
Ke 4.7.Seinäjoki1 - Seinäjoki218.30 

 

Lohko D   
    
La 5.5.Kankaanpää - Hyvinkää115.00 
    
Ma 7.5.Jokioinen - Tampere18.00 
Ma 7.5.Pöytyä - Hyvinkää118.00 
    
Pe 11.5.Kankaanpää - Jokioinen18.00Pomarkussa
Pe 11.5.Tampere - Pöytyä18.00 
    
Su 13.5.Ulvila - Hyvinkää114.00 
    
Ma 14.5.Jokioinen - Kankaanpää18.00 
Ma 14.5.Hyvinkää1 - Tampere18.00 
    
La 19.5.Hyvinkää1 - Kankaanpää13.00 
    
Su 20.5.Ulvila - Jokioinen12.00 
    
Ma 21.5.Tampere - Jokioinen18.00Varalan kentällä
Ma 21.5.Hyvinkää1 - Pöytyä18.00 
    
Ti 22.5.Kankaanpää - Ulvila18.00Pomarkussa
    
Su 27.5.Ulvila - Pöytyä14.00 
    
Ti  29.5.Ulvila - Tampere18.00 
    
To 31.5.Pöytyä - Kankaanpää18.00 
    
Ma 4.6.Hyvinkää1 - Jokioinen18.00 
Ma 4.6.Tampere - Kankaanpää18.00 
    
Ke 6.6.Hyvinkää1 - Ulvila18.00 
    
To 14.6.Tampere - Hyvinkää118.00 
    
Ma 18.6.Jokioinen - Hyvinkää118.00 
    
Ke 20.6.Ulvila - Kankaanpää18.00 
    
Ma 25.6.Pöytyä - Jokioinen18.00 
Ma 25.6.Tampere - Ulvila18.00 
    
Ke 27.7.Pöytyä - Tampere18.00 
    
Pe 29.6.Kankaanpää - Tampere18.00 
    
La 30.6.Jokioinen - Pöytyä11.00 
La 30.6.Pöytyä - Ulvila14.00Jokioisilla
La 30.6.Jokioinen - Ulvila16.30 
    
Ma 2.7.Kankaanpää - Pöytyä18.00 

 

Lohko E   
    
Pe 4.5.Helsinki (Roihu) - Imatra18.00 
    
La 5.5.Espoo - Hyvinkää216.00 
    
Ti 8.5.Kouvola1 - Hyvinkää218.00 
    
Ke 9.5.Imatra - Kouvola218.00 
Ke 9.5.Espoo - Helsinki (Roihu)18.00 
    
Ke 16.5.Hyvinkää2 - Helsinki (Roihu)18.00Martin kentällä
    
La 19.5.Hyvinkää2 - Imatra11.00Martin kentällä
    
Su 20.5.Helsinki (Roihu) - Kouvola115.30 
Su 20.5.Kouvola2 - Espoo14.00 
    
Ti 22.5.Kouvola2 - Helsinki (Roihu)18.00 
    
Pe 25.5.Helsinki (Roihu) - Hyvinkää218.00 
    
Su 27.5.Kouvola1 - Espoo16.00 
Su 27.5.Kouvola2 - Hyvinkää212.30 
    
Ma 28.5.Kouvola1 - Imatra18.00 
    
Ke 30.5.Hyvinkää2 - Kouvola218.00Martin kentällä
Ke 30.5.Imatra - Helsinki (Roihu)18.00 
    
Ke 6.6.Hyvinkää2 - Kouvola118.00Martin kentällä
    
Pe 8.6.Espoo - Imatra18.00 
    
Su 10.6.Kouvola1 - Helsinki (Roihu)14.00 
    
Ma 11.6.Kouvola2 - Imatra18.00 
    
Ti 12.6.Helsinki (Roihu) - Espoo18.00 
    
La 16.6.Espoo - Kouvola213.00 
La 16.6.Imatra - Kouvola111.00 
    
Su 17.6.Helsinki (Roihu) - Kouvola215.30 
    
Ma 25.6.Espoo - Kouvola118.00 
    
To 28.6.Kouvola2 - Kouvola112.30 
To 28.6.Hyvinkää2 - Espoo18.00 
    
Ma 2.7.Imatra - Hyvinkää218.00 
    
Ti 3.7.Kouvola1 - Kouvola212.30 
    
Ke 4.7.Imatra - Espoo18.00 


C-poikien SM-sarjan 2018 sarjajärjestelmä

C-pojat pelaavat kaksinkertaisen karsinnan viidessä alkulohkossa (5-6 joukkuetta/lohko). A-, B- ja C-lohkojen kolme (3) parasta joukkuetta sekä D- ja E-lohkojen neljä (4) parasta joukkuetta selviytyvät Nuorisoleirin kilpasarjaan.

Lisäksi A-, B- ja C-lohkojen neljänneksi sijoittuneet joukkueet pelaavat  turnausmuotoisesti kahdesta paikasta kilpasarjaan. Turnauksessa kaikki pelaavat kaikkia vastaan (2 ottelua/joukkue) ja kaksi parasta joukkuetta selviytyvät kilpasarjaan. Joukkueet saavat keskenään sopia pelipaikan ja ajankohdan (14.7. tai 15.7.). Mikäli asiasta ei päästä yhteisymmärrykseen, Pesäpalloliitto arpoo sen.

D- ja E-lohkojen viidenneksi sijoittuneet joukkueet pelaavat ottelun, jonka voittaja selviytyy kilpasarjaan. Ottelu pelataan omassa lohkossaan paremmin sijoittuneen joukkueen kotikentällä ja joukkueet saavat keskenään sopia pelipäivän (14.7. tai 15.7.). Mikäli asiasta ei päästä yhteisymmärrykseen, Pesäpalloliitto määrää sen.

Kilpasarjan lisäksi leirillä järjestetään erillinen pelisarja, johon SM-karsintaan osallistuneilla joukkueilla on automaattinen osallistumisoikeus. Kaikkien joukkueiden on kuitenkin ilmoittauduttava erikseen leirille osoitteessa www.pesistulospalvelu.fi.

Joukkueet jaetaan Nuorisoleirin kilpasarjan lohkoihin SM-karsintasarjan jälkeen.