B-poikien SM-sarja 2017

B-poikien SM-sarjan sarjaohjelma 2017

Lohko A


Joukkueet:
Hyvinkään Tahko, Imatran Pallo-Veikot, Kankaanpään Maila 1, Kankaanpään Maila 2, Koskenkorvan Urheilijat, Kouvolan Pallonlyöjät, Puna-Mustat, Helsinki, Seinäjoen Maila-Jussit, Turku-Pesis

pe 28.4.
Kankaanpää 2-Kankaanpää 1 17.00
      
to 4.5.
Kankaanpää 1-Turku 18.00
      
pe 5.5.
Kankaanpää 2 -Seinäjoki 18.00
Koskenkorva-Hyvinkää 18.00
     
su 7.5.
Kankaanpää 1-Hyvinkää 13.00
    
pe 12.5.
Kouvola-Imatra  18.00
Hyvinkää-Seinäjoki 18.00
     
la 13.5.
Kankaanpää 2- Puna-Mustat 18.30

su 14.5
Imatra-Kankaanpää 1 15.00

     
ti 16.5.
Kankaanpää 2-Turku 18.00
     
to 18.5.
Puna-Mustat-Koskenkorva 18.00
Kankaanpää 1-Seinäjoki 18.00
     
ti 23.5.
Turku-Kouvola 18.00
Koskenkorva-Kankaanpää 1 18.00
     
la 27.5.
Kankaanpää 1-Kankaanpää 2  12.00
     
su 28.5.
Imatra-Kouvola 17.00
Puna-Mustat Seinäjoki 18.00
     
ma 29.5.
Imatra-Koskenkorva 18.00
     
pe 2.6.
Puna-Mustat-Hyvinkää  18.00
Kankaanpää 2-Koskenkorva 18.00
Seinäjoki-Turku 18.00
     
su 4.6.
Kankaanpää 1-Kouvola 14.00
     
ti 6.6.
Hyvinkää-Turku 18.00
     
ke 7.6.
Kouvola-Kankaanpää 2 18.00
     
to 8.6.
Imatra-Kankaanpää 2  13.00
     
pe 9.6.
Kouvola-Hyvinkää 18.00
Koskenkorva-Seinäjoki 18.00
Imatra-Turku 18.00
        
pe 16.6.
Seinäjoki-Kankaanpää 2 18.00
Turku- Puna-Mustat  18.00
     
su 18.6.
Hyvinkää Imatra 16.00
     
ke 21.6.
Kouvola- Puna-Mustat 18.00
Imatra-Seinäjoki  18.00
Hyvinkää-Kankaanpää 1 18.00
     
to 22.6.
Kouvola-Seinäjoki 14.00
Turku-Kankaanpää 1  18.00

ma 26.6.
​Seinäjoki-Puna-Mustat 17.00

     
ti 27.6.
Puna-Mustat -Imatra 18.00
     
ke 28.6.
Turku-Kankaanpää 2 18.00
Kouvola-Koskenkorva 18.00
     
to 29.6.
Hyvinkää-Koskenkorva 18.00
     
pe 30.6.
Puna-Mustat -Kankaanpää 2 18.00
     
la 1.7.
Hyvinkää-Kankaanpää 2  13.00
     
ma 3.7.
Turku-Hyvinkää 18.00
     
ke 5.7.
Kankaanpää 2-Kouvola 18.00
     
pe 7.7.
Kankaanpää 2-Imatra 18.00

la 8.7
Kankaanpää 1 -Imatra 13.00

     
ma 10.7.
Kankaanpää 2-Hyvinkää 18.00
     
to 13.7.
Koskenkorva- Puna-Mustat 18.00
     
pe 14.7.
Seinäjoki-Kankaanpää 1 18.00
Turku-Imatra 18.00
     
su 16.7.
Koskenkorva-Kankaanpää 2  14.00
     
ma 17.7.
Kankaanpää 1-Koskenkorva 18.00 - pelataan Pomarkussa
Puna-Mustat  -Kouvola 18.00
     
ke 19.7.
Kouvola-Turku 18.00
Koskenkorva-Imatra 18.00
     
to 20.7.
Seinäjoki-Imatra 18.00
     
pe 28.7.
Koskenkorva-Turku 18.00
     
ti 1.8.
Turku-Seinäjoki 18.00
       
to 3.8.
Hyvinkää-Kouvola 18.00
     
pe 4.8.
Kankaanpää 1- Puna-Mustat 18.00
Seinäjoki-Koskenkorva 18.00
     
ma 7.8.
Imatra-Hyvinkää 18.00
     
ti 8.8.
Puna-Mustat  -Turku 18.00
     
ke 9.8.
Kouvola- Kankaanpää 1 18.00
     
pe 11.8.
Turku-Koskenkorva  18.00
     
la 12.8.
Seinäjoki-Hyvinkää 14.00
Puna-Mustat  -Kankaanpää 1 13.00
     
ti 15.8.
Hyvinkää- Puna-Mustat 17.30
     
ke 16.8.
Seinäjoki-Kouvola 17.30
     
to 17.8
Imatra- Puna-Mustat 17.30
Koskenkorva-Kouvola 17.30

Jatko-ottelut (alustava):

Puolivälierät (alustava):
ti 22.8, ma 28.8, to 31.8 (tarvittaessa)

Välierät (alustava):
ti 5.9, pe 8.9, su 10.9 (tarvittaessa)

Loppuottelut ja pronssiottelut (alustava):
pe 15.9, ma 18.9, la 23.9 (tarvittaessa)

Lohko B

Joukkueet:
Alajärven Ankkurit, Halsuan Toivo, Joensuun Maila, Oulun Lippo Pesis, Pattijoen Urheilijat, Raahe, Puijon Pesis, Sotkamon Jymy, Ylivieskan Kuula

ke 3.5.
Kuopio-Joensuu  18.00
      
la 6.5.
Kuopio-Oulu 16.00
      
ti 9.5.
Oulu-Joensuu 18.00
      
pe 12.5.
Alajärvi-Ylivieska 18.00
Kuopio-Halsua 18.00, pelataan Varkaudessa
     
ti 16.5.
Halsua-Ylivieska 18.00
     
to 18.5.
Ylivieska-Oulu 18.00
Sotkamo-Raahe 18.00
     
ma 22.5.
Alajärvi-Sotkamo 18.00, pelataan Alavudella
     
ti 23.5.
Raahe-Joensuu 18.00
     
to 25.5.
Joensuu-Halsua 16.00

pe 26.5.
Oulu-Kuopio 18.00
    
ma 29.5.
Ylivieska-Raahe 18.00
     
to 1.6.
Oulu-Halsua 18.00
     
pe 9.6.
Ylivieska-Kuopio 18.00
      
pe 16.6.
Alajärvi-Oulu 18.00
Halsua-Raahe 18.00
Joensuu-Ylivieska 18.00
Kuopio-Sotkamo 18.00, pelataan Siilinjärvellä
      
ti 20.6.
Oulu-Raahe 18.00

ke 21.6.
​Raahe-Sotkamo 18.00

     
to 22.6.
Ylivieska-Sotkamo 18.00
Raahe-Kuopio 18.00
     
ke 28.6.
Kuopio-Alajärvi 18.00
     
ma 26.6.
Halsua-Alajärvi 18.00, pelataan Vetelissä
     
ti 4.7.
Sotkamo-Oulu 18.00
     
pe 7.7.
Joensuu-Oulu 18.00
Kuopio-Raahe 18.00
Sotkamo-Halsua 18.00
Ylivieska-Alajärvi 18.00
     
ma 10.7.
Joensuu-Raahe 18.00

ti 11.7.
Alajärvi-Kuopio 18.00​

     
to 13.7.
Halsua-Kuopio 18.00
      
pe 14.7.
Oulu-Ylivieska 18.00
Alajärvi-Joensuu 18.00
     
ma 17.7.
Raahe-Alajärvi 18.00
Halsua-Sotkamo 18.00  

ti 18.7.
Oulu-Alajärvi 18.00

ke 19.7.
Sotkamo-Joensuu 18.00
     
to 20.7.
Ylivieska-Halsua 18.00
     
pe 21.7.
Sotkamo-Alajärvi 18.00

ke 2.8.
Joensuu-Kuopio 18.00

   
to 3.8.
Halsua-Joensuu 18.00
     
pe 4.8.
Raahe-Ylivieska 18.00
Alajärvi-Halsua 18.00
     
ma 7.8.
Joensuu-Alajärvi 18.00
     
ti 8.8.
Kuopio-Ylivieska 18.00, pelataan Siilinjärvellä
Joensuu-Sotkamo 18.00
     
ke 9.8.
Halsua-Oulu 18.00
Alajärvi-Raahe 18.00
     
pe 11.8.
Ylivieska-Joensuu 18.00
Sotkamo-Kuopio 18.00
     
la 12.8.
Raahe-Halsua 13.00
     
ti 15.8.
Oulu-Sotkamo 18.00

to 17.8
Raahe-Oulu 17.30
Sotkamo-Ylivieska 17.30

Jatko-ottelut

Puolivälierät

Ma 21.8.
To 24.8.
To 31.8. Tarvittaessa

Välierät
Ke 6.9.
Pe 8.9.
Ma 11.9. Tarvittaessa

Loppuottelut ja pronssiottelut
Pe 15.9.
Ma 18.9.
Pe 22.9. Tarvittaessa

Oikeudet muutoksiin pidätetään.

B-poikien SM-sarjan sarjajärjestelmä 2017

Sarjajärjestelmä:

Runkosarja pelataan kahdessa lohkossa kaksinkertaisena sarjana.

Runkosarjan jälkeen lohkojen 1.-4. sijoittuneet joukkueet pelaavat puolivälieräottelut ottelupareina paras kolmesta -järjestelmällä. Kotietu on runkosarjassa paremmin
sijoittuneilla joukkueilla.

Puolivälierien ottelukaavio:
A1-B4
B1-A4
A2-B3
B2-A3

Puolivälierien voittajat pelaavat ottelupareina välierät paras kolmesta - järjestelmällä. Kotietu on runkosarjassa paremmin sijoittuneilla joukkueilla.

Välierien ottelukaavio:
A1-B4/B2-A3 ja B1-A4/A2-B3

Välierien voittajat pelaavat loppuottelussa ja välierien häviäjät pronssiottelussa. Ottelut pelataan paras kolmesta -järjestelmällä ja kotietu on runkosarjassa paremmin
* sijoittuneella joukkueella.

*) Mikäli joukkueilla on sama sijoitus runkosarjassa, kotiedun paremmuus ratkaistaan seuraavassa järjestyksessä:
1) Pisteet ottelua kohden runkosarjassa
2) 3 pisteen voitot ottelua kohden
3) Voitetut ottelut ottelua kohden
4) Kaikkien otteluiden juoksuero runkosarjassa
5) Arpa