Tyttöjen Halli-SM

B-tyttöjen Halli-SM-turnaus 2017

Lopputurnaus
Rauman Talviharjoitteluhalli


Lohko A: Seinäjoen Maila-Jussit (1.); Fera, Rauma (4.); Hämeenlinnan Paukku (5.); Tyrnävän Tempaus (8.)

Lohko B: Oulun Lipottaret (2.); Haminan Palloilijat (3.); Pesäkarhut, Pori (6.); Lapuan Virkiä (7.)

La 1.4.
8.00 Rauma-Tyrnävä, lohko A
9.45 Pori-Oulu, lohko B
11.30 Hämeenlinna-Seinäjoki, lohko A
13.15 Hamina-Lapua, lohko B
15.00 Tyrnävä-Seinäjoki, lohko A
16.45 Oulu-Hamina, lohko B
18.30 Lapua-Pori, lohko B
20.15 Hämeenlinna-Rauma, lohko A

Su 2.4.
8.00 Lapua-Oulu, lohko B
9.45 Tyrnävä-Hämeenlinna, lohko A
11.30 Pori-Hamina, lohko B
13.15 Seinäjoki-Rauma, lohko A
15.00 Pronssiottelu: lohkokakkoset
17.00 Loppuottelu: lohkovoittajat

Talviharjoitteluhallin erityissäännöt (Rauma)

PDF-tiedostoTalviharjoitteluhalli, Rauma (168 kB)


Alkuturnauksien lohkojaot, ajankohdat ja järjestäjät 2017

Lohko A, Oulu la 28.1. (järjestää Oulun Lipottaret)
Joukkueet: Kempeleen Kiri, Oulun Lipottaret, Siilinjärven Pesis, Tyrnävän Tempaus

Otteluohjelma:
klo 08.00 Tyrnävä-Kempele 2-1 (3-2,3-8,3-2)
klo 10.00 Siilinjärvi-Oulu 0-2 (0-14,0-6)
klo 12.00 Kempele-Siilinjärvi 2-0 (6-0,8-0)
klo 14.00 Oulu-Tyrnävä 1-0 (2-2,9-3)
klo 16.00 Siilinjärvi-Tyrnävä 0-2 (4-6,2-11)
klo 18.00 Oulu-Kempele 2-0 (3-0,7-0)

Lohko B, Lapua la 25.2. (järjestää Lapuan Virkiä)
Joukkueet: Lapuan Virkiä, Nurmon Jymy, Seinäjoen Maila-Jussit, Vimpelin Veto

Otteluohjelma:
klo 09.00 Lapua-Vimpeli 2-0 (4-2, 3-2)
klo 11.00 Nurmo-Seinäjoki 0-2 (3-5, 0-9)
klo 13.00 Lapua-Nurmo 2-0 (6-5, 2-1)
klo 15.00 Vimpeli-Seinäjoki 0-2 (0-3, 1-3)
klo 17.00 Seinäjoki-Lapua 2-0 (3-0, 3-2)
klo 19.00 Nurmo-Vimpeli 0-2 (0-5, 1-2)

Lohko C, Pori la 25.2. (järjestää Pesäkarhut, Pori)
Joukkueet: Fera, Rauma, Mailajuniorit, Kankaanpää, Pesäkarhut, Pori, Räpsä, Hämeenkyrö

Otteluohjelma:
klo 09.00 Pori-Kankaanpää 2-0 (8-0, 9-0)
klo 10.50 Hämeenkyrö-Rauma 1-2k (1-0, 2-5, 5-6)
klo 12.40 Pori-Hämeenkyrö 2-0 (7-3, 4-1)
klo 14.30 Kankaanpää-Rauma 0-2 (2-6, 2-4)
klo 16.20 Hämeenkyrö-Kankaanpää 2-0 (5-4, 3-2)
klo 18.10 Rauma-Pori 1-0 (2-1, 1-1)

Lohko D, Imatra la 4.3. (järjestäjät Pesä Ysit, Lappeenranta ja Haminan Palloilijat)
Joukkueet: Haminan Palloilijat, Hyvinkään Tahko, Hämeenlinnan Paukku, Jyväskylän Pesis

Otteluohjelma:
klo 10.00 Hamina-Jyväskylä 1-0 (6-2, 2-2)
klo 12.00 Hyvinkää-Hämeenlinna 0-2 (1-8, 0-3)
klo 14.00 Hämeenlinna-Hamina 1-2 (4-1, 0-2, 0-0, 1-2)
klo 16.00 Jyväskylä-Hyvinkää 2-0 (4-3, 8-3)
klo 18.00 Hämeenlinna-Jyväskylä 2-0 (2-1, 5-0)
klo 20.00 Hyvinkää-Hamina 0-2 (2-9, 3-4)

Lopputurnaus:
- Rauma 1.-2.4 (järjestää Fera, Rauma)

Sarjajärjestelmä

Alkuturnaukset pelataan neljässä alkulohkossa yksinkertaisena sarjana. Lopputurnauksessa selviytyvät alkuturnausten kaksi parasta joukkuetta tai lohkovoittajat ja kolme parasta toiseksi sijoittunutta, jos lopputurnauksen järjestäjä ei sijoitu alkuturnauksessaan kahden parhaan joukkoon.

Lopputurnaukset pelataan kahdessa neljän joukkueen lohkossa yksinkertaisena sarjana. Lohkojen voittajat pelaavat loppuottelussa ja lohkojen kakkoset pronssiottelussa.

Sijoituksien määräytyminen

Jos kahden tai useamman joukkueen pistemäärä ottelua kohden on tasan, ratkaistaan joukkueiden keskinäinen sijoitus seuraavasti:

Pisteet ja järjestys sarjassa tasapisteissä

1) voitetut ottelut ottelua kohden
2) 3 pisteen voitot  ottelua kohden
3) kaikkien otteluiden jaksoero ottelua kohden, voitetut-hävityt
4) kaikkien otteluiden juoksuero
5) voitettujen jaksojen määrä ottelua kohden
6) kaikissa otteluissa tehdyt juoksut
7) keskinäisten otteluiden pisteet
8) arpa

Lopputurnauksen lohkojako / otteluohjelma

Lopputurnauksen lohkojakoja tehtäessä joukkueet laitetaan alkulohkojen perusteella paremmuusjärjestykseen käyttämällä alla olevaa kaavaa sekä järjestelmää, jossa toisessa lohkossa on alla olevan järjestyksen mukaan sijat 1, 4 ja 5, 8 ja toisessa lohkossa sijat 2,3 6 ja 7.

  • Pisteet ottelua kohden
  • voitetut ottelut ottelua kohden
  • kolmen pisteen voitot ottelua kohden
  • kaikkien otteluiden jaksoero ottelua kohden (voitetut - hävityt)
  • kaikkien otteluiden juoksuero
  • voitettujen jaksojen määrä ottelua kohden
  • kaikissa otteluissa tehdyt juoksut
  • keskinäisten otteluiden pisteet
  • arpa


Hallit:

Imatra

Aviasport Areena
Ukonniemi
IMATRA
www

Lapua
Patruuna-Areena
Kustaa Tiitun tie 12, 62100 Lapua
www

Oulu
Ouluhalli
Ouluhallintie 20
90130 OULU
www

Pori
Karhuhalli
Urheilutie 1
28500 PORI
www

Rauma
Talviharjoitteluhalli
Hankkarintie 8
26100 Rauma
www