Pesäpallotuomari Matti Lähteenmäki yltää historialliseen saavutukseen lauantaina

11.5.2012

Harja, yksi Matti Lähteenmäen tavaramerkeistä. Myös lyhythihainen kesäpaita kuuluu Lähteenmäen vakiovarusteisiin säällä kuin säällä. Kuva: Jorkki.

Matti Lähteenmäki Loimaalta saavuttaa kautta aikain ensimmäisenä pesäpallon syöttötuomarina 400 miesten superpesisottelun rajapyykin Hyvinkäällä lauantaina. Kaksinkertainen vuoden tuomari on yltänyt 17 vuoden aikana jokaisella kaudella miesten loppuottelutuomariksi ja viheltänyt toistaiseksi urallaan yhteensä 23 finaaliottelua.

Lähteenmäki aloitti uransa miesten Superpesiksessä Jyväskylä-Alajärvi-ottelusta 21.5.1995. Heti ensimmäinen kausi toi komennuksen mestaruuden ratkaisseen neljännen finaalin syöttötuomariksi.

Menestys on poikinut paljon vastuuta, sillä Lähteenmäki on viheltänyt urallaan selvästi eniten miesten superpesisotteluita. Kausikohtainen keskiarvo on huimat 23,5 ottelua.

Pelaajien äänestyksessä Lähteenmäki arvostettiin kautta aikain ensimmäisen kultaisen pillin saajaksi 2005. Vuoden tuomarin valinta osui kohdalle kausien 1998 ja 2001 päätteeksi. Pelaajat ja pelinjohtajat äänestivät Lähteenmäen miesten Itä-Länsi-ottelun syöttötuomariksi pelituomari Kai Karvosen pariksi kaudella 1999.

Juhlaottelussa ovat vastakkain Hyvinkään Tahko ja Sotkamon Jymy. Lähteenmäki viheltää ottelun yhdessä ensimmäisen miesten Superpesiksen tuomariparinsa, espoolaisen Jouni Ojalan, kanssa. Ojala on puolestaan piikkipaikalla, kun vihelletyt kaudet lasketaan yhteen. Niitä on espoolaistuneella seinäjokisella tasan 20.

Hyvinkää ja Sotkamo ovat vastakkain Pihkalan pesäpallostadionilla lauantaina 12.5. klo 16. Pesäpalloliitto ja Superpesis palkitsevat syöttötuomari Matti Lähteenmäen ennen ottelun alkua. Lisätietoa ottelutapahtumasta: www.hyvinkaantahko.fi.

Pesäpallon tuomaripörssi, TOP 10
(vihellettyjä miesten superpesisotteluita ennen alkanutta kautta)

SijaNimiKOPTSTO/kausiMax./kausi
1.Matti Lähteenmäki17399039923,532
2.Veli-Matti Kallionpää193396427517,825
3.Jouni Ojala20335335016,823
4.Tero Hallila17335332319,725
5.Ossi Muurainen13276027621,226
6.Raimo Merivalo1926210216013,820
7.Tommi Nupponen13262262020,224
8.Jussi Nieminen18260260014,425
9.Jarmo Kokkonen1725814910915,220
10.Antti Aine12248248020,725

*) Jatkaa yhä uraansa.